اعتراض چین به انتشار سند دفاعی ژاپن

به گزارش مجله آرنا، چین ساعاتی پس از واکنش کره جنوبی به انتشار سند دفاعی ژاپن ، به صف معترضان به این سند پیوست و نسبت به آن اعتراض کرد.

اعتراض چین به انتشار سند دفاعی ژاپن

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا ، ژاپن روز سه شنبه سند دفاعی سال 2015 خود را منتشر کرد که در آن علاوه بر مطرح کردن مالکیت دوباره خود بر جزایر دوکدو - که با کره جنوبی بر سر آن مناقشه دارد -، از پکن نیز به خاطر فعالیت های این کشور در دریای جنوبی و شرقی چین به عنوان یک تهدید جدی نام برد.

این کشور همچنین تاکید نموده است که باید به دلیل همین تهدیدها با اعزام نیروی نظامی ژاپن به خارج از مرزها موافقت گردد.

به گزارش ایرنا، لو کانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز چهارشنبه خود با مجله آرنا نسبت به انتشار این سند واکنش نشان داد و گفت که دولت پکن نسبت به این موضوع شدیدا معترض است.

او تاکید نمود که ژاپنی ها برای رسیدن به اهداف خود و البته با انگیزه های خاص، چین را تهدید معرفی می نمایند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که در این سند حقایق نادیده گرفته شده و غیرمسوولانه تنظیم شده است.

لو کانگ با بیان اینکه طبیعت برنامه های نظامی چین صلح آمیز، شفاف و دفاعی است، یادآور شد: بهتر است توکیو به جای منحرف کردن اذهان مردم ژاپن با انتشار چنین اسنادی، راههای توسعه و بهبود روابط دو کشور را مسدود نکند.

وی هر اقدامی از سوی چین در این دریاها از جمله ساخت و سازها و استخراج منابع انرژی را مشروع و حق قانونی این کشور توصیف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین توضیح داد: دخالت های تعمدی ژاپن در مورد دریای جنوبی، به ضرر صلح و ثبات منطقه است و به اعتماد سیاسی و امنیتی میان دو کشور لطمه می زند.

وی تاکید نمود که چین به اتخاذ تدابیر لازم ادامه خواهد داد و در حفظ حاکمیت ارضی خود مصمم خواهد ماند. همچنین چین امیدوار است که این مسئله به وسیله تبادل نظر و رایزنی حل و فصل گردد.

وزارت دفاع چین نیز امروز با انتشار بیانیه ای اقدام ژاپن را مورد اعتراض قرار داد و بیان کرد: چین هر فعالیتی که لازم باشد در دریاهای جنوبی و شرقی انجام می دهد.

این وزارتخانه اقدامات چین را برای حراست از حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشور دانست و اضافه نمود: ژاپن بهتر است بجای اعتراض کردن، تحرکات سیاسی و نظامی خود را متوقف نموده و بیش از این باعث تنش در این مناطق نگردد.

این بیانیه همچنین تاکید نموده است: ژاپن با روندی که در پیش گرفته، صلح، ثبات و امنیت منطقه را به خطر می اندازد.

پیشتر هم وزارتخانه های خارجه و دفاع کره جنوبی این سند را محکوم و دیپلمات ها و وابسته های نظامی ژاپن در سئول را فراخوانده و اعتراض کشورشان را به آنها ابلاغ نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 330

به "اعتراض چین به انتشار سند دفاعی ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض چین به انتشار سند دفاعی ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید