مصاحبه، کارشناس راهبردی عراق: انتخابات ایران نشان دهنده تأثیر نظر و رای مردم است

به گزارش مجله آرنا، رئیس گروه پژوهش های استراتژیک الهدف عراق گفت: چهار دهه انتخابات در ایران واضح ترین پیام بوده و ثابت کرده است که نظر و دیدگاه مردم همواره مطرح و تاثیرگذار بوده و انقلاب و مردم همگام یکدیگر هستند.

مصاحبه، کارشناس راهبردی عراق: انتخابات ایران نشان دهنده تأثیر نظر و رای مردم است

هاشم الکندی رئیس گروه پژوهش های استراتژیک الهدف عراق در گفت وگو با خبرنگار بین الملل مجله آرنا انتخابات را سازوکاری برای رساندن صدای مردم و مشخص خط مشی نهادها در ایران ارزیابی کرد و گفت: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و تاسیس نظام جمهوری اسلامی انتخابات برگزار شده است. شاید انتخابات بارزترین پدیده باشد. شاید برخی تصور نمی کردند کشوری با نظامی اسلامی انتخابات را به عنوان سازوکار در دستور کار خود قرار دهد، اما با پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران انتخابات به بازرترین پدیده و سازوکار برای رساندن صدای مردم و مشخص خط مشی نهادها تبدیل شد و چه بسا انتخابات مصداقی برای نام جمهوری اسلامی است، زیرا جمهوری به معنای رای مردم است. این امر در نظام جمهوری اسلامی ایران تحقق یافته و بیشترین انتخابات برای انتخاب کنندگان ملت در قوای مقننه و مجریه برگزار شده است. این شرایط در هیچ کشوری در جهان وجود ندارد.

انتخابات در ایران همواره شاهد مشارکت بسیار بالایی بوده است

وی با اشاره به استقبال گسترده مردمی از برگزاری انتخابات در ایران اضافه کرد: انتخابات همواره شاهد استقبال گسترده و میزان مشارکت بسیار بالایی بوده است. این امر یکی از شاخصه های انتخابات در جمهوری اسلامی بوده است. در کنار این امر، انتخابات شاهد بالاترین میزان تعامل بوده است و مهر تاییدی بر نظام اسلامی و انقلاب اسلامی و پشتیبانی از مسئولان جمهوری اسلامی است.

الکندی تداوم و تنوع دیدگاهها را از دیگر شاخصه های انتخابات در ایران برشمرد و گفت: ایران یک رویکرد خاص یا دیدگاه مشخص را از شرکت مستثنی نکرده است، بلکه همگان در چارچوب آن برای خدمت به مردم و جمهوری اسلامی صرف نظر از برخی اختلاف نظرها به رقابت می پردازند.

نظر و دیدگاه مردم ایران همواره مطرح و تاثیرگذار بوده است

این تحلیلگر عراقی با اشاره به برگزاری چهاردهه انتخابات در ایران ، برگزاری آن را بر سرنوشت مردم مشخص کننده دانست و شرح داد: شرکت در انتخابات به نوبه خود یک دستاورد به شمار می رود و حتی کسی که در انتخابات پیروز نشده است، شرکت در آن را یک پیروزی می شمارد. این امر بارها تکرار شده و چه بسا پاسخ به این اتهام بوده است که نظامی دینی در ایران اجازه طرح دیدگاه مردم را نمی دهد. چهار دهه انتخابات در ایران واضح ترین پیام بوده و ثابت کرده است که نظر و دیدگاه مردم همواره مطرح و تاثیرگذار بوده و انقلاب و مردم همگام یکدیگر هستند.

وی به طرح اتهامات آمریکا و برخی کشورهای غربی و کشورهای همسو با آن علیه ایران اشاره کرد و اضافه کرد: آنها می خواهند در بین کسانی که از واقعیت اوضاع جمهوری اسلامی ایران اطلاعی ندارند، برداشتی نادرست ایجاد کنند، حال آنکه ایران یکی از کشورهای جهان است که بیشترین انتخابات را برگزار کرده و در سطح برگزاری انتخابات و تامین آزادی بیان و اعتقادات و یا در خصوص طرح دیدگاه ها در بین کشورهای منطقه منحصر به فرد است.

قانون اساسی ایران یکی از بهترین قوانین منطقه و جهان به شمار می رود

الکندی با اشاره به گردش قدرت در ساختار سیاسی ایران گفت: ایران تنها کشور منطقه است که در آن انتقال قدرت به شکل مسالمت آمیز انجام می شود و شاهد تغییرات زیادی بوده است و قانون اساسی این کشور یکی از بهترین قوانین اساسی منطقه و جهان به شمار می آید و علاوه بر اینکه زنده و پویا بوده، مبتنی بر احترام به حقوق دیگران است.

وی با اشاره به اینکه توطئه ها، جنگ تحمیلی و تحریم های اقتصادی علیه ایران هیچ خللی در خواست و اراده مردم ایجاد نکرده است، اضافه کرد: با وجود تمام چالش هایی که ایران با آن روبرو است چه از نظر جنگ، تجاوزات و توطئه های مداومی که علیه آن طراحی می شود و نیز تحریم ها، اما فرایند تمام امور در جمهوری اسلامی ایران در اختیار خواست مردمی و در چارچوب دموکراسی است و هیچ یک از این چالش ها هرگز تاثیری بر آزادی های شخصی و یا احترام به برگزاری انتخابات و آراء مردم نداشته است.

به عقیده رئیس گروه پژوهش های استراتژیک الهدف، دموکراسی در ایران از اصول اساسی اسلام ناب محمدی به شمار می آید که پایه های جمهوری اسلامی ایران بر آن بنا گذاشته شده است و در آن کرامت انسانی محترم شمرده می شود و امام خمینی (ره) نیز این اصول اسلامی را با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران مصوب و اجرایی کرد.

میزان مشارکت در انتخابات ایران حتی از کشورهای مدعی دموکراسی در اروپا هم بیشتر است

وی مشارکت مردمی در انتخابات ایران را بالاتر از سطح مشارکت در کشورهای مدعی دموکراسی در غرب دانست و گفت: مشارکت در انتخابات امروز حاوی این پیام بزرگ است که ملت ایران همچنان حامی و پشتیبان انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی و مسئولان آن هستند. این پیام همواره با بالاترین میزان مشارکت مردم در انتخابات متعدد در ایران تکرار شده است. مردم ایران به میزان 70 درصد یا بالاتر از این درصد در انتخابات شرکت کرده اند. این درصد از مشارکت حتی در کشورهای مدعی دموکراسی در اروپا مشاهده نشده است. حتی در آمریکا نیز درصد مشارکت به این میزان نرسیده است. از این رو، امروز غرب تلاش می کند که این پیام ها بیرون نیاید یا مشارکت گسترده ای در انتخابات صورت نگیرد؛ همانطور که در گذشته نیز تلاش کردند اما همه توطئه های آنها در این زمینه باخت و مشارکت ملت ایران و اعلام حمایت و پشتیبانی از نظام جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی در بالاترین سطح خود به تصویر کشیده شد.

الکندی با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران شرح داد: امروز نیز ملت ایران بار دیگر این صحنه را به تصویر خواهد کشید؛ همانگونه که همواره حمایت و پشتیبانی خود را در جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یا سایر مناسب های دیگر اعلام داشته است. این حمایت و پشتیبانی چه بسا یک سیلی سیاسی انتخاباتی به آمریکا و دنباله روهای این کشور باشد. این سیلی مکمل سیلی اخیر ایران به آمریکا در پایگاه عین الاسد خواهد بود. این سیلی نظامی قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در سطح نظامی را به تصویر کشید.

وی برگزاری انتخابات در ایران را نشان دهنده قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی دانست و شرح داد: این انتخابات نشان دهنده قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی در سطح مردمی و همبستگی بین مسئولان و ملت ایران خواهد بود؛ به ویژه که فرایند برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی شاهد ویژگی خاصی است که در هیچ جای جهان وجود ندارد و آن هم تبدیل شدن مساجد و برخی اماکن عبادی به حوزه های رای گیری در روز انتخابات است. این اقدام گام نمادین بزرگی است و نقش مهم مساجد را برای مسلمانان متذکر می شود؛ همانطور که در دوران رسول الله (ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) بود. این امر در دل خود پیام دیگری نیز دارد و تاکید می کند که این جمهوری بر پایه اسلام بنا نهاده شده است و با آن اسلام محمدی اصیل احیا می شود و امروز یک الگوی انسانی را معرفی می کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 718

به "مصاحبه، کارشناس راهبردی عراق: انتخابات ایران نشان دهنده تأثیر نظر و رای مردم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، کارشناس راهبردی عراق: انتخابات ایران نشان دهنده تأثیر نظر و رای مردم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید