نخست وزیر مالزی خواهان توقف کشتار مسلمانان روهینگیا توسط میانمار شد

به گزارش مجله آرنا، نخست وزیر مالزی از میانمار خواست تا تبعیض و حمله به مسلمانان روهینگیا را سرانجام دهد.

نخست وزیر مالزی خواهان توقف کشتار مسلمانان روهینگیا توسط میانمار شد

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا به نقل از رویترز، نجیب رزاق نخست وزیر مالزی امروز پنجشنبه در سخنانی ضمن انتقاد شدید از میانمار به خاطر ادامه حملات و کشتار مسلمانان روهینگیا، از کشورهای اسلامی دنیا خواست تا برای خاتمه دادن به این تراژدی انسانی وحشتناک، اقدام نمایند.

مالزی به شدت از بدرفتاری نظامیان میانمار با مسلمانان روهینگیا به خصوص از ماه اکتبر تاکنون انتقاد نموده است.

سید حمید البار فرستاده ویژه سازمان همکاری اسلامی به میانمار اخیرا تاکید نمود: سازمان ملل باید در استان راخین میانمار دخالت کند تا از تشدید خشونت علیه مسلمانان روهینگیا و نسل کشی دیگری مشابه آنچه که در کامبوج و رواندا رخ داد، جلوگیری کند.

از شروع موج جدید خشونت ها از 9 اکتبر 2016 میلادی، بیش از 86 نفر کشته شده و 66 هزار نفر نیز به بنگلادش گریخته اند. بحران مسلمانان روهینگیا دیگر یک مساله داخلی نیست بلکه به یک نگرانی بین المللی تبدیل شده است.

نخست وزیر مالزی در سازمان همکاری اسلامی در کوالالامپور توضیح داد: کشتار باید متوقف گردد. نقض حقوق زنان و دختران باید متوقف گردد.اعدام زنان و مردان مسلمان باید متوقف گردد.

آوارگان و گروه های حقوق بشر اعلام نموده اند که سربازان میانمار جنایات و فجایع زیادی را علیه مسلمانان روهینگیا مرتکب شده اند. دولت آنگ سان سوچی تاکنون اتهامات مطرح شده را رد نموده و به این مساله اشاره داشته است که تنش در استان راخین یک مساله داخلی است.

نخست وزیر مالزی ماه گذشته نیز خواهان خاتمه یافتن نسل کشی در میانمار شده است.وی اضافه نمود: ما از دولت میانمار می خواهیم تا همه اقدامات تبعیض امیز و حملات علیه مسلمانان روهینگیا را فورا متوقف کند و عاملان اصلی این حملات و کشتارها را مجازات کند.

دولت میانمار حاضر نشده است تا مسلمانان روهینگیا را به عنوان یکی از اقلیت های قومی این کشور به رسمیت بشناسد و آنها را بنگال یا مهاجران غیر قانونی از بنگلادش ارزیابی نموده است.

نجیب رزاق خطاب به نمایندگان کشورهای اسلامی گفت: کشورهای اسلامی نمی توانند گوشه ای بایستند و کاری انجام ندهند.

طی هفته های گذشته هزاران نفر از مسلمانان روهینگیا برای فرار از اقدامات وحشیانه گروه های تبهکار و افراطی به سوی مرزهای بنگلادش عزیمت نموده اند ولی گزارش ها نشان می دهد که مسلمانان در حال فرار از این روستاها هدف تیراندازی نظامیان میانمار قرار گرفته اند.

سازمان ملل اعلام نموده است که تاکنون بیش از 30 هزار مسلمان روهینگیایی خانه های خود در میانمار را ترک نموده اند. سازمان ملل اضافه نمود بیش از 150 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا بیش از یک ماه است که دسترسی به یاری های غذایی و انسان محبت آمیز نداشته اند.

منبع: تسنیم
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 374

به "نخست وزیر مالزی خواهان توقف کشتار مسلمانان روهینگیا توسط میانمار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر مالزی خواهان توقف کشتار مسلمانان روهینگیا توسط میانمار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید