افزایش مهاجرت ها به گیلان به دلیل کم آبی در برخی شهرها

به گزارش مجله آرنا، نماینده مردم شهرستان صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی گفت: کم آبی برخی از شهرهای کشور منجر به افزایش مهاجرت ها به گیلان شده است.

افزایش مهاجرت ها به گیلان به دلیل کم آبی در برخی شهرها
به گزارش مجله آرنا، سیدکاظم دلخوش در دیدار با فریبرز جمالزاد رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان گفت: حضور در جهاد دانشگاهی برایم توفیق بزرگی است زیرا بسیار به این سازمان که ظرفیتهای بزرگی در بخش های علمی، آموزشی و پژوهشی دارد علاقمند هستم.

وی، خبرگزاری مجله آرنای گیلان را نیز یکی دیگر از ظرفیت های مهم سازمان جهاد دانشگاهی استان عنوان نمود و افزود: فعالیت مجله آرنا جوان که در انعکاس اخبار شفاف و صحیح استان گیلان کوشش می نمایند از ویژگیهای بارز این رسانه در استان است.

دلخوش، در خصوص احتمال دو نرخی شدن قیمت بنزین ادامه داد: بنزین سوختی است که بخشهای مختلف اقتصادی و محیط زیست کشور به آن مربوط است.

وی اظهار کرد: دولت برای افزایش قیمت بنزین دو سناریو دارد که یکی راه اندازی مجدد کارت های سوخت است و به هر کارت سوخت 60 لیتر بنزین به نرخ دولتی تعلق می گیرد و افراد برای تامین بنزین مورد احتیاج بیشتر با قیمت آزاد اقدام به خرید بنزین می نمایند.

نماینده مردم شهرستان صومعه سرا گفت: سناریوی دوم این است که مقرر گردد، سوخت به همه مردم داده گردد و هرآنکه تمایل دارد بنزین خود را به دولت بفروشد. در مجموع فعلا برای افزایش قیمت بنزین موافقتی صورت نگرفته است .

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه با بیان اینکه مصرف بهینه بنزین و خروج خودورهای فرسوده از چرخه مصرف موجب بهبود وضعیت محیط زیست می گردد، توضیح داد: حفاظت از اکوسیستم های ارزشمند استان از مولفه های اصلی حفاظت محیط زیست گیلان است.

دلخوش، با اشاره به اینکه بخش مهمی از تالاب انزلی در شهرستان صومعه سرا قرار گرفته است و یکی از ارزشمندترین اکوسیستم های کشور است، گفت: در حال حاضر 18 روستای شهرستان صومعه سرا در حاشیه تالاب انزلی قرار دارند که زندگی اغلب ساکنین این روستاییان وابسته به حال و روز تالاب است.

وی ادامه داد: بارها گفته ام که حال تالاب انزلی خوب نیست و آلودگی ها و حجم بالای رسوبات موجب شده که عمق این تالاب در برخی از مناطق به نیم متر برسد.

دلخوش، افزود: کاهش عمق تالاب علاوه بر تهدید زندگی آبزیان، جمعیت گونه های مختلف پرندگان مهاجر این تالاب را تهدید می نماید.

وی با اشاره به اینکه همواره در مجلس شورای اسلامی اعلام نموده ام که عدم نجات به موقع تالاب از مسائل زیست محیطی که دارد، صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست استان وارد می نماید، گفت: آلودگی های تالاب انزلی نیز به دریای خزر وارد خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان صومعه سرا افزود: با پیگیری های مداوم برای تسریع در احیای تالاب انزلی، اختصاص چندین دستگاه بیل میکانیکی در خواست شده است تا در زمان سرازیر شدن آب تالاب روستاهای اطراف دیگر با مسائل عدیده روبرو نشوند.

دلخوش خشک شدن اراضی تالابی را یکی از تهدیدهای تغییر کاربری این اراضی ارزشمند به اراضی کشاورزی و حتی ویلاسازی عنوان نمود و گفت: کم آبی در برخی از شهرهای کشور نیز موجب شده که گیلان با تهدید مهاجرت روبرو گردد. اگر برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هرچه سریعتر در این خصوص اندیشیده نگردد، مسائل جدی را در بخش های مختلف استان ایجاد خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 30

به "افزایش مهاجرت ها به گیلان به دلیل کم آبی در برخی شهرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مهاجرت ها به گیلان به دلیل کم آبی در برخی شهرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید