ذخایر ارزی ترکیه در قعر 15 ساله

به گزارش مجله آرنا، میزان ذخایر ارزی ترکیه به حدود 40 میلیارد دلار رسید.

ذخایر ارزی ترکیه در قعر 15 ساله

به گزارش مجله آرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای اعلام نمود حجم ذخایر ارز این کشور تا نیمه ماه نوامبر به 40.37 میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه قبل 195 میلیون دلار کاهش یافته است.

رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال های اخیر مربوط به دسامبر سال 2013 بوده است که طی آن این کشور 136 میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل 21 میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط 14 درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خود را به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی شرایط، فرایند تقویت ذخایر ارزی مجددا شروع شده است.

هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه 12 درصد کمتر است. با توجه به مساله کرونا، انتظار می رود رسیدن به سطح ذخایر 100 میلیارد دلاری در امسال محقق نگردد. از سوی دیگر خالص ذخایر طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت، وام های ارزی، اوراق قرضه و سپرده های ارزی از کل ذخایر به دست می آید تا خاتمه ماه سپتامبر به 27.1 میلیارد دلار رسیده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این کشور حدود 32 میلیارد دلار تعهد ارزی کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل 18.4 درصد افزایش نشان می دهد.

در ماه های اخیر ذخایر ارزی ترکیه نوسانات زیادی را تجربه نموده است و از آن در کنار نرخ بهره کم به عنوان اصلی ترین دلایل ثبت عملکرد ضعیف لیر یاد می گردد. در مقایسه با ابتدای ماه سپتامبر ذخایر ارزی ترکیه حدود 10 درصد کاهش یافته است و بعضی کارشناسان معتقدند این فرایند در کوتاه مدت با توجه به مساله کرونا ادامه دار خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1248

به "ذخایر ارزی ترکیه در قعر 15 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخایر ارزی ترکیه در قعر 15 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید