زردابه، تالابی ده هزار ساله در پلدختر

تالاب زردابه یکی از یازده تالاب شهرستان پلدختر است که به گفته کارشناسان قدمت آن به یازده هزار سال پیش بر می شود. این مجموعه تالاب که در 12 کیلومتری جنوب شهر پلدختر قرار دارند. این تالاب ها روی آهک های خرد شده ناشی از زمین لغزشی که در سیمره رخ داده، ایجاد شده اند. براساس اسناد موجود حدود ده تا یازده هزار سال پیش زلزله ای به قدرت 7 ریشتر باعث رانش لایه های سنگی کبیر کوه و مسدود شدن جهت رودخانه سیمره و کشکان شد، این مسدود شدن جهت دریاچه ای بزرگ را در جنوب پلدختر ایجاد کرد که امروز تالاب های یازده گانه باقی مانده آن دریاچه هستند. البته در ابتدا این محوطه شامل حدود 50 تالاب کوچک و بزرگ بود، اما در طول سال ها تعدادی از آن ها بر اثر تغییرات اقلیمی خشک شده و از بین رفتند و تنها یازده تالاب از آن ها باقی ماندند.

زردابه، تالابی ده هزار ساله در پلدختر

تالاب ها زیستگاه های آبی مناسبی برای پرندگان مهاجر هستند. به همین دلیل در فصل مهاجرت که از اواخر زمستان تا اواسط بهار است، علاقمندان به پرنده نگری تالاب های مختلف را برای پرنده نگری انتخاب می نمایند. در استان لرستان تالاب های یازده گانه پلدختر از شهرت فراوانی برخوردار است. هر چند در سال های اخیر به دلیل خسکشالی تعدادی از آن ها وضعیت وخیمی پیدا کردند، اما هنوز هم این تالاب ها مقصد پرندگان بسیاری هستند که از مناطق شمالی به ویژه سیبری به ایران مهاجرت می نمایند.

زردابه یکی از زیباترین تالاب های منطقه لرستان است و محل زندگی آبزیانی که در فضای موجود میان نیزارهای آن زندگی می نمایند. این تالاب حدود دو هکتار وسعت دارد و به دلیل اینکه در جهت کوچ عشایر هم واقع شده است، در فصول مختلف محلی برای سیراب شدن دام هایی است که همراه عشایر کوچ می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 21 مهر 1398 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 235

به "زردابه، تالابی ده هزار ساله در پلدختر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زردابه، تالابی ده هزار ساله در پلدختر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید