عکس ناسا تغییر شدید در ظاهر لکه کلاید سیاره مشتری را نشان می دهد

به گزارش مجله آرنا، عکس تازه فضاپیمای جونو از لکه کلاید سیاره مشتری که در سال 2020 کشف شد، تغییرات گسترده آن را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

عکس ناسا تغییر شدید در ظاهر لکه کلاید سیاره مشتری را نشان می دهد

لکه کلاید (Clydes Spot) برای نخستین بار در سال 2020 توسط منجم آماتور کلاید فاستر (Clyde Foster) و با استفاده از تلسکوپ 14 اینچی او کشف شد. این پدیده جوی برای نخستین بار به صورت یک پدیده بیضی-شکل در نزدیکی لکه سرخ بزرگ و معروف این سیاره ظاهر شد.

دو روز پس از این کشف، ناسا به کمک کاوشگر جونو (Juno) نگاهی نزدیک به این پدیده انداخت و گفت که اعضای تیم جونو دریافتند این ویژگی مجموعه ای از مواد ابرها هستند که بر روی لایه بالایی جو مشتری، فوران می کنند.

نگاه جونو به این پدیده، در همین جا متوقف نشد. این فضاپیما به تازگی و در آوریل 2021 دوباره به سوی این لکه چرخید و نمای متفاوتی از آن را به تصویر کشید. تفاوت عکس جدید جونو از لکه کلاید با عکس قبلی در نگاه نخست هم معلوم است. در عکس قبلی که در تاریخ 2 ژوئن 2020 (13 خرداد 1399) گرفته شده بود، یک شکل بیضی دیده می شد اما عکس 15 آوریل (26 فروردین) بیشتر یک لکه چرخان و آشفته را نشان می دهد.

مقامات ناسا گفتند که تصویر قبلی از حدود 45 هزار کیلومتری بالای ابرهای هرمز (مشتری) گرفته شده اما فاصله تصویر سال 2021 با ابرها حدود 27 هزار کیلومتر است. همچنین در این عکس دیده می شود که لکه کلاید اندکی از لکه سرخ بزرگ فاصله گرفته است.

به طور معمول لکه هایی مانند این در این منطقه از جو پویای مشتری پدیدار می شوند و به سرعت از بین می فرایند. اما رصدهای جونو به کمک ابزار جونوکم (JunoCam) نشان می دهد که لکه کلاید مشتری پس از تقریبا یک سال هنوز در همین محدوده قرار گرفته است.

به گفته ناسا پایدار ماندن چشمگیر این پدیده، آن را در مقایسه با دیگر ویژگی های جوی مشتری برجسته می کند. هرچند برخی پدیده ها مانند لکه سرخ بزرگ چندین قرن است که همچنان بر روی این سیاره وجود دارند.

عکس کاور: لکه کلاید مشتری از نگاه فضاپیمای جونو در اواخر فروردین 1400

Credit: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS; Image processing by Kevin M. Gill

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1572

به "عکس ناسا تغییر شدید در ظاهر لکه کلاید سیاره مشتری را نشان می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ناسا تغییر شدید در ظاهر لکه کلاید سیاره مشتری را نشان می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید