مسائل گل درشت تهـرانی

به گزارش مجله آرنا، بهاره خسروی- خبرنگار:بوستان تهرانی یکی از بوستان های شاخص و پر مشتری محله سلیمانی در منطقه 10 است.

مسائل گل درشت تهـرانی

به گفته محلی ها، زمین این بوستان بخشی از باغ و املاک مرحوم حاج عبدالله تهرانی بوده که برای تأمین سرانه های مورد نیاز اهالی محله سلیمانی به فضای سبز و اماکن تفریحی، به نیت راه اندازی یک بوستان کوچک محلی وقف شده است. با توجه به بافت شهری و مسکونی فشرده و پرجمعیت محله سلیمانی، که این روزها به دلیل نوسازی بافت فرسوده همچنان رو به افزایش است، برای اهالی این محدوده وجود این بوستان کوچک محلی غنیمتی محسوب می شود. اما متأسفانه بوستان تهرانی در این غروب های گرم تابستانی به جای اینکه میزبان اهالی باشد، درگیر آسیب های اجتماعی فراوانی است به گونه ای که موجب سلب آرامش و نگرانی آنها شده است. در این گزارش از زبان اهالی نگاهی به مسائل و آسیب های اجتماعی بوستان تهرانی داریم.

آفتاب گرم و سوزان صبح تابستانی، بساطش را در دل بوستان تهرانی پهن کرده است. برای فرار از این گرما بهترین گزینه کمک دریافت از سایه درختان قدیمی تنومند و باقیمانده از باغ قدیمی حاج عبدالله تهرانی است. جایی یک عده پیرمرد موسپید هم محلی کنار هم نشسته اند و مشغول گل گفتن و شنیدن هستند. وقتی از آنها درباره حال و هوای بوستان و وضعیت امنیتی آن می پرسم، علی آقا از اهالی قدیمی محله برای صحبت پیشقدم می شود و می گوید: تقریباً از سال 1331 ساکن در این محله ام. آن زمان اینجا باغ آقای تهرانی بود. کمی بعد این باغ به زمینی متروکه و زباله دانی تبدیل شد تا اینکه آقای تهرانی این زمین را برای ساخت بوستان وقف شهرداری کرد. تقریباً دهه 70 بود که باغ آقای تهرانی شکل بوستان را به خود گرفت. با صحبت های علی آقا از گذشته بوستان، یخ گفت وگوی بقیه اعضای حاضر در جمع برای تعریف و گله گذاری از وضعیت موجود آب می شود. عباس غدیری از دیگر اهالی محله سلیمانی با گلایه از وضعیت موجود بوستان تهرانی می گوید: متأسفانه بعدازظهرها به ویژه دم غروب امکان استفاده این پارک برای اهالی مقدور نیست. اگر یکی،2 ساعت دیرتر حوالی ظهر راهی بوستان شوید، تا دلتان بخواهد معتاد، موادفروش و اراذل اوباش پرسه می زنند. همین چند وقت پیش مقابل چشمان خودم از یک پسر بچه 9 یا 10 ساله زورگیری کردند.

استعمال موادمخدر در ملأعام

علاوه بر درختان تنومند، آلاچیق های موجود در بوستان تهرانی هم یکی از پناهگاه های فرار از گرمای خورشید و پاتوق بانوان محله سلیمانی برای برپایی دورهمی های محبت آمیز و صمیمانه محسوب می شود البته به شرط اینکه این دورهمی تا قبل از ظهر باشد. طاهره صفایی از اهالی قدیمی خیابان سلیمانی در این باره می گوید: متأسفانه سال های زیادی است که امنیت از این بوستان رفته. کافی است از ساعت 2 بعدازظهر به بعد سری به این پارک بزنید هیچ امنیتی برای تردد اهالی به ویژه بانوان وجود ندارد. بوستان پر از افراد معتادی است که به راحتی در ملأعام مواد مصرف می کنند. یک عده در میان شمشادها و چمن ها حتی موادمخدر مخفی می کنند. اوضاع شب ها و دم غروب بدتر می شود. اکثر جوانان در حال مصرف الکل دیده می شوند، یا بر اثر مصرف آن از حالت عادی خارج می شوند و برای ناموس مردم مزاحمت ایجاد می کنند. درگیری گاه و بیگاه معتادان و موادفروشان خرده پا، انجام اعمال منافی عفت عمومی، مصرف موادمخدر در سرویس بهداشتی بوستان از دیگر نکات آزاردهنده و آسیب هایی بود که این بانوی همسایه ما در محله سلیمانی به آن اشاره داشت.

نگهبان کشته شد

یکی از مهم ترین مسائل بوستان تهرانی به گفته مردم و بسکمک از مسئولان امر نداشتن حصار یا حریم تعیین است. خلافکاران یا به قولی اراذل اوباش از این فرصت به راحتی استفاده می کنند، چراکه در زمان حضور مأموران و اجرای عملیات پاکسازی می توانند از مسیرهای خیابان قزوین، درویش و بنکدار از بوستان فرار کنند. همین موضوع حضور اراذل اوباش را در بوستان تهرانی برای انجام کارهای خلاف پر رنگ می کند. عاملان قتل نگهبان بوستان تهرانی با توجه به همین ویژگی بعد از درگیری با نگهبان شیفت شب فرار کردند. اعظم مردانی از دیگر اهالی خیابان ربیعی در این باره می گوید: متأسفانه این بوستان روزها نگهبان ندارد. چند هفته پیش چند معتاد به دلیل تذکر نگهبان شیفت شب با او درگیر شدند و او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. به گفته شاهدان عینی، این نگهبان به دلیل ضربات وارده راهی بیمارستان و چند روز بعد در اتاق عمل فوت شد. البته ماجرای این دست معضلات فقط به فوت نگهبان محدود نشده است و باز هم به گفته هم محلی ها، یک مورد تجاوز به عنف هم در حال وقوع بود که با حضور اهالی این ماجرا ختم به خیر شده است.

  • یک شهروند: متأسفانه این بوستان روزها نگهبان ندارد. چند هفته پیش چند معتاد به دلیل تذکر نگهبان شیفت شب با او درگیر شدند و او را مورد ضرب و شتم قرار دادند و چند روز بعد در بیمارستان فوت شد

شورایار خوشبین

بعد از شنیدن گلایه اهالی از وضعیت بوستان تهرانی سراغ نهادها و افراد مسئول برای حل این آسیب ها رفتیم. رضا معروفی دبیر شوراکمک محله سلیمانی از جمله افراد پیگیر و مطلع برای حل معضلات موجود در بوستان تهرانی می گوید: خوشبختانه با پیگیری اجرا شده میزان آسیب ها مانند، حضور معتادان، درگیری ها کاهش چشمگیری داشته است. در گذشته درگیری هایی در حد قمه کشی در این محدوده داشتیم، این موضوع از میان رفته است. برای حضور معتادان هم عملیات پاکسازی با هماهنگی کلانتری 111 هفت چنار انجام می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 218

به "مسائل گل درشت تهـرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل گل درشت تهـرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید