چگونه حافظه ای قوی داشته باشیم؟

به گزارش مجله آرنا، آمارها نشان می دهد تقویت حافظه تاثیر زیادی در بهبود زندگی کاری و شخصی شما دارد.

چگونه حافظه ای قوی داشته باشیم؟

بیشتر افراد می خواهند حافظه قوی داشته باشند و هر چیزی را به خوبی به یاد بیاورند. در این مطلب از مجله آرنا به بیان راه های تقویت حافظه در افراد می پردازیم. همراه ما باشید.

بین حافظه و محیط ارتباط برقرار کنید

بر اساس این تکنیک اگر مطلبی را در حضور رایحه ای خاص شنیده گردد، همان بو می تواند هدایت برای حافظه باشد تا آن را بعدا به یاد بیاورید. اندرو جانسون متخصص حافظه می گوید: خیلی ساده است. به دانشجویان می گویم در جلسه امتحان مکانی را تجسم نمایند که در آنجا درس خوانده اند تا به حافظه شان یک نشانه داده باشند.

دست تان را مشت کنید

مطابق با تحقیقات به خاطر سپردن شماره تلفن یا فهرست خرید با مشت کردن دست راست و فشردن شدید آن آسان تر می گردد. بعدا زمانی که خواستید آن اطلاعات را به یاد بیاورید دست چپ تان را مشت کنید. محققان گمان می نمایند این حرکت بخش های کلیدی در مغز را فعال می نماید که در ذخیره و بازیابی اطلاعات دخالت دارند.

پیش از به خواب رفتن بیاموزید

راه های تقویت حافظه در افراد این است که پیش از اینکه بخوابید با اطلاعات رودررو شوید. زیرا در این حالت اطلاعات تازه کمتری با اطلاعات قبلی تداخل می نمایند، به همین علت روز بعد آن را بهتر به یاد می آورید.

مطالب را با صدای بلند با خودتان تکرار کنید

از میان تکنیک های تقویت حافظه این یکی از همه ساده تر است و برای به خاطر سپردن همه چیز از جای سوئیچ ماشین گرفته تا فهرست خرید و مرور درس ها برای امتحان کاربرد دارد. مطالعات نشان می دهند گفتن آنچه می خواهید به خاطر بسپارید برای خودتان یا حتی حرکت دادن لب ها بدون صدا می تواند برای یادآوری یاری نماینده باشد.

اطلاعات را یکجا به خاطر نسپارید

وقتی از کسی شماره تلفن می گیرید از قطعات به عنوان راهی برای حفظ کردن بهره ببرید. وقتی می خواهید رشته ای از اعداد، مثلا 133957001066، را برای حفظ کردن به کسی بگویید آن را تقسیم کنید: 66 /10 /00 /57 /39 /13 یا حتی به شکل 1339/5700/1066. سعی کنید شماره ها را به قطعاتی تقسیم کنید که برای شما معنی دار باشند، مثلا سال تولد کسی که می شناسید (1339)، شماره ای که حفظ هستید یا یک تاریخ شناخته شده معروف، در این صورت داستانی که با این قطعات ساخته می گردد به شما در یادآوری یاری خواهد نمود.

یک نشانه به خودتان بدهید

اگر باید کاری را هر روز در زمان مشخص انجام بدهید و همواره آن را فراموش می کنید، یکی از تکنیک های تقویت حافظه به نام اهداف اجرا به کارتان می آید. برای مثال به خودتان بگویید هر وقت اولین فنجان چای صبحانه ام را خوردم قرص هایم را نیز می خورم. یا وقتی اخبار میانه روز تمام شد ورزشم را انجام می دهم.

از تصویرسازی ذهنی بهره ببرید

نوعی یادمان (تکنیک تقویت حافظه) وجود دارد که بیشتر از کلمات به تصاویر متکی است. یک راه شناخته شده و قدیمی برای خاطرسپاری نام افراد تصور نام یا تصور چیزی مربوط به آن روی صورت فرد است. برای مثال اگر آقای علی اصفهانی را دیدار کردید سی وسه پل را که به اصفهان مرتبط است روی صورت او تجسم کنید. روان شناسان پی برده اند هر چه تصویر ذهنی خلق شده شما عجیب و غریب تر و زنده تر باشد بهتر به یادتان می ماند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چگونه می توان در شرایط سخت زندگی هم شاد بود؟ را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 2000

به "چگونه حافظه ای قوی داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه حافظه ای قوی داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید