کشف قدیمی ترین شکاف بر روی کره زمین!

به گزارش مجله آرنا، دهانه 2.2 میلیارد ساله قدیمی ترین اثر ایجاد شده به وسیله شهاب سنگ در زمین است.

کشف قدیمی ترین شکاف بر روی کره زمین!

به گزارش ، دهانه 70 کیلومتری در استرالیا غربی به طور رسمی عنوان قدیمی ترین اثر شناخته شده زمین را به دست آورد. محققان در 21 ژانویه گزارش دادند که دهانه Yarrabubba نزدیک به 2.2 میلیارد سال (به اضافه و منهای 5 میلیون سال) عمر دارد.

حرکت صفحات تکتونیکی به همراه فرسایش، شواهد موجود در مورد شکاف های بیش از 2 میلیارد ساله و تاثیرات شهاب سنگ بر زندگی و جو را از بین می برد.

دانشمندان پیش از این مواد قدیمی تر از 2.4 میلیارد سال را از سایت های دیگر استرالیا غربی و آفریقای جنوبی استخراج کردند؛ اما هیچ دهانه ای که مربوط به آن ها باشد وجود نداشته است.

Yarrabubba واقع در یکی از قدیمی ترین تکه های پوسته به نام Yatgarn craton، بیش از 200 میلیون سال به رکورد قبلی دهانه Vredefort در آفریقای جنوبی اضافه نمود.

دانشمندان بر اساس تحقیقات قبلی که در مورد سنگ های قدیمی اطراف محل برخورد وجود داشته تخمین زدند که Yarrabubba بین 2.6 تا 1.2 میلیارد سال سن دارد. محققان در مطالعه جدید، سن دهانه را با قدمت ریزساختار ها در سنگ متبلوری که در هنگام وقوع ضربه شکل گرفته، مشخص کردند.

تیمونز اریکسون زمین شناس بخش علوم تحقیقات و اکتشاف نجوم ناسا در هیوستون گفت که یافتن قدیمی ترین دهانه کره زمین تنها یافته جالب نبود؛ بلکه عمر این دهانه آن را مربوط به سرانجام یک دوره یخبندان می کند.

شبیه سازی رایانه ای نشان می دهد که اثری به اندازه Yarrabubba می تواند تا 200 هزار میلیارد کیلوگرم بخار آب را در جو آزاد کند که می تواند زمین را گرم و صفحات یخ را ذوب کند.

منبع: ایسکا نیوز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 652

به "کشف قدیمی ترین شکاف بر روی کره زمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قدیمی ترین شکاف بر روی کره زمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید