7 رکورد شگفت انگیز علم که در سال 2021 ثبت شد

به گزارش مجله آرنا، دستاورد های علمی بشر ابعاد گوناگونی دارد، اما یکی از ابعاد جالب توجه برای عموم، رکورد هایی است که علم به ثبت می رساند. این رکورد ها در هر زمان ممکن است به ثبت برسند، اما ما در اینجا قصد داریم تا شما را با 6 رکورد جالب توجهی که علم در سال 2021 میلادی به ثبت رسانده آشنا سازیم. رکورد هایی که جدای از ماهیت علمی آن ها می تواند برای بسیاری از افراد جنبه سرگرم کننده داشته باشند. در ادامه می تواند این 6 رکورد علمی را به صورت اجمالی مشاهده کنید.

7 رکورد شگفت انگیز علم که در سال 2021 ثبت شد

1. قدیمی ترین سیاهچاله غول پیکر

بیش از 13 میلیارد سال پیش، زمانی که دنیا تنها 670 میلیون سال سن داشت، یک سیاهچاله با جرمی برابر با 1.6 میلیارد خورشید، به دنیا آمد. این سیاهچاله کلان جرم تازه کشف شده که J0313-1806 نام دارد، دو برابر سنگین تر و 20 میلیون سال قدیمی تر از رکورددار قبلی قدیمی ترین سیاهچاله شناخته شده بود. ستاره شناسان می گویند این غول باستانی آنقدر بزرگ است که تصورات مربوط به چگونگی شکل گیری سیاهچاله های غول پیکر پرجرم را به چالش می کشد.

2. گرانش در کوچکترین مقیاس

به گفته اسحاق نیوتن و آلبرت انیشتین، هر جسم دارای جرم، گرانش نیز دارد، حتی اگر به سختی قابل مشاهده باشد. اکنون دانشمندان گرانش یک توپ طلا را با عرض 2 میلی متر و وزن حدود 90 میلی گرم مقدار گیری نموده اند. کشش کوچک نشان داد که گرانش حتی برای توده های بسیار کوچک، همان طور که پیش بینی شده بود رفتار می نماید. البته این انتها راه نیست و محققان هنوز می خواهند بدانند که گرانش در مقیاس کوانتومی کوچکتر چگونه رفتار می نماید، جایی که قوانین مختلف فیزیک ممکن است اعمال شوند.

3. قدیمی ترین شست های مخالف

یک پتروسور 160 میلیون ساله با نام مستعار Monkeydactyl اکنون اولین حیوان شناخته شده با شست مخالف است. شست مخالف بدین معناست که انگشت شست بر خلاف جایگاه کنونی آن، در سمت مخالف باشد. این خزنده پرنده که رسما Kunpengopterus antipollicatus نام دارد، ممکن است از انگشتان شست مخالف و مفاصل انعطاف پذیر خود برای بالا رفتن و یا گذر از میان درختان در شمال شرقی چین فعلی استفاده نموده باشد. دانشمندان می گویند که این نوع از قرار گیری انگشت شست می توانست به آن ها یاری کند تا حشرات و طعمه های دیگر را بگیرند.

4. اولین رصد بلعیده شدن یک ستاره به وسیله سیاهچاله

برای اولین بار در سال 2021، سیاهچاله ای دیده شده است که یک ستاره نوترونی را می بلعد. ستاره شناسان این رویداد را با مقدار گیری امواج گرانشی که از برخورد ساطع شده و در نهایت به زمین رسیدند، شناسایی کردند. قابل ذکر است که همه منابع شناسایی شده قبلی این امواج در فضا تا به امروز مربوط به دو جرم مشابه در حال برخورد مانند دو ستاره نوترونی یا دو سیاهچاله بودند و هرگز چنین امواجی از بلعیده شدن یک ستاره به وسیله سیاهچاله دریافت نشده بود.

5. قدیمی ترین DNA حیوانی کشف شده

دندان یک ماموت سیبری که بیش از یک میلیون سال پیش زندگی می کرد، قدیمی ترین DNA کشف شده از یک حیوان را ارائه نموده است. رکورد قبلی مربوط به DNA یک اسب فسیل شده 700000 ساله بود. دانشمندان می گویند که یافته نو احتمالاً ما را به مرز ماندگاری DNA نزدیک می نماید. علاوه بر این، ژن های ماموت یافت شده نشان می دهند که احتمالاً متعلق به گونه ای ناشناخته بوده است.

6. بازماندگان انسان نما ها

در تقسیم بندی شجره انسان، گروه مرموزی با نام دنیسووان ها Denisovans وجود داشت که به شاخه بزرگتر انسان نما ها یا hominid تعلق داشت. دنیسووان ها احتمالاً میلیون ها سال پیش از بین رفته اند، اما متأسفانه داده های کمی از خود بجا گذاشته اند و اطلاعات بشر امروزی درباره آن ها بسیار اندک است. با این همه، یک تجزیه و تحلیل ژنتیکی نو نشان داد که مردم بومی Ayta Magbukon فیلیپین حدود 5 درصد از DNA خود را از Denisovans دریافت نموده اند. این بالاترین سطح از مشابهت با دنیسووان است که تا به امروز در سراسر دنیا یافت شده است. محققان از این نتیجه به همراه سرنخ های ژنتیکی از گروه های دیگر حامل DNA دنیسووان ها، برای ردیابی حرکت این اجداد قدیمی بشر در جنوب شرقی آسیا، پاپوآ گینه نو و استرالیا استفاده می نمایند.

7. لمس کردن خورشید

برای اولین بار در تاریخ، کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا اکنون از اتمسفر بالای خورشید موسوم به تاج خورشیدی عبور نموده و از ذرات و میدان های مغناطیسی آنجا نمونه برداری کرد. این گام مهم کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا 14 دسامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی در نشست پاییز اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا 2021 در نیواورلئان اعلام شد. کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا رسما اولین فضاپیمایی است که از جو بیرونی خورشید یا تاج خورشیدی عبور نموده است.

منبع: sciencenews

ترجمه: مصطفی جرفی-مجله آرنا

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1872

به "7 رکورد شگفت انگیز علم که در سال 2021 ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 رکورد شگفت انگیز علم که در سال 2021 ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید