آداب و رسوم سلام کردن در کشورهای مختلف، عکس

به گزارش مجله آرنا، سلام کردن در بعضی از کشورها حتی میان مردان و زنان هم فرق دارد و برای گردشگرانی که به این کشورها سفر می نمایند آگاهی از این آداب سبب می گردد که باعث ناراحتی و آزردگی خود و سایرین نشوند. 21 نوامبر روز جهانی سلام کردن است. در این مطلب می خواهیم شما را با این آداب و رسوم آشنا کنیم تا در سفرتان دچار مشکل نشوید .

آداب و رسوم سلام کردن در کشورهای مختلف، عکس

آمریکا

در آمریکا رسم سلام و احوال پرسی میان مردان دست دادن با یکدیگر، گفتن سلام و لبخند است. بوسیدن گونه میان مردان برای سلام و احوالپرسی مرسوم نیست. اما زن ها با هم دست می دهند و روبوسی می نمایند.

بریتانیا

رسم سلام و احوالپرسی در بریتانیا به صورت سلام کردن است. دست دادن فقط در اولین دیدار دو نفر با یکدیگر اتفاق می افتد. اگر بخواهند همدیگر را ببوسند فقط یک بوسه روی گونه هم می زنند. بوسیدن گونه در شرایط غیر رسمی و صمیمی بین زنان و مردانی که همدیگر را می شناسند اتفاق می افتد و بین غریبه ها مرسوم نیست. دست دادن هم خیلی نرم و به آرامی انجام می گردد.

فرانسه

رسم سلام و احوالپرسی در فرانسه به این صورت است که دوستان با هم دست می دهند و روبوسی می نمایند. این اتفاق در ابتدای دیدار و هم موقع خداحافظی اتفاق می افتد.

ژاپن منظم و متعهد

رسم سلام و احوالپرسی در کشور ژاپن تعظیم کردن، دست دادن و در آغوش کشیدن یکدیگر است.

کشورهای عربی

در کشورهای عربی دوستان مرد صمیمی با یکدیگر یا همکلاسی ها همدیگر را در آغوش می کشند و روبوسی می نمایند. روش دست دادن هم آداب خودش را دارد: دست دادن فقط با دست راست، طولانی تر از دست دادن غربی ها اما نه به آن محکمی. روبوسی و دست دادن زن و مرد هم در محافل عمومی ممنوع است. در عربستان رسم سلام و احوالپرسی کمی عجیب است. در این کشور مردها با هم دست می دهند، واژه سلام علیکم را به زبان می آورند و سپس بینی خود را به هم می چسبانند و دست خود را روی شانه هم می گذارند.

مجارستان

رسم سلام و احوالپرسی بین دوستان در مجارستان به صورت روبوسی کردن است. روبوسی کردن به صورت بوسیدن گونه و ابتدا گونه راست و سپس گونه چپ است. وقتی که مردان برای نخستین بار یکدیگر را دیدار می نمایند فقط برای احوالپرسی فقط با یکدیگر دست می دهند.

بلژیک کشوری زیبا

در کشور بلژیک وقتی افراد همدیگر را دیدار می نمایند صرف نظر از این که چقدر همدیگر را می شناسند یا فارغ از جنسیت، روبوسی می نمایند و فقط یک گونه را می بوسند.

چین گهواره تمدن

چینی ها در سلام و احوالپرسی محافظه کارتر از سایر کشورها هستند. زمانی که افراد برای نخست همدیگر را دیدار می نمایند نه لبخند می زنند، نه با هم دست می دهند و نه سر تکان می دهند.

روسیه وسیع و پهناور

رسم سلام و احوالپرسی مرسوم در روسیه دست دادن محکم با یکدیگر است جوری که انگار چهار انگشت هر دو طرف دارد خرد می گردد. حین دست دادن دو طرف مستقیم به چشم های یکدیگر نگاه می نمایند. دست دادن زنان با مردان ملایم تر است و به مقدار دست دادن دو مرد با یکدیگر سخت و خشن نیست. احوال پرسی زن ها هم با یکدیگر به صورت سه بار روبوسی و حتی گاهی بوسیدن دست یکدیگر است.

آلبانی کشوری کمتر شناخته شده

رسم سلام و احوالپرسی در آلبانی به صورت دست دادن مردان با یکدیگر است. بسته به این که دو نفر با هم چقدر صمیمی هستند به هنگام دست دادن با هم یک بار هم روبوسی می نمایند یعنی یک بار یک گونه همدیگر را می بوسند. زمانی که یک زن و مردی که همدیگر را می شناسند با هم روبوسی می نمایند و یک یا دو گونه هم را می بوسند. احوالپرسی با دوستان و همکلاسی ها هم در بین مردان یک دست دادن خیلی معمولی و در میان زنان دست دادن به همراه روبوسی کردن است.

ارمنستان با فرهنگی شبیه به ایران

در ارمنستان رسم بر این است که موقع سلام و احوالپرسی به خصوص در روستاها زن ها منتظر می مانند تا مردان برای دست دادن دست شان را دراز نمایند. میان دوستان و اعضای فامیل یک بار بوسیدن گونه و یک در آغوش کشیدن سطحی و نه خیلی محکم هم مرسوم است.

هند کشور هفتاد و دو ملت

در هندوستان رسم سلام و احوالپرسی به صورت چسباندن دو کف دست به هم به طوری که نوک انگشتان رو به بالا قرار بگیرد، نزدیک کردن دو دست به قلب و گفتن کلمه ناماسته است.

نیوزیلند سرزمین های تازه

سلام و احوالپرسی در قبایل مائوری نیوزلند رسمی جالب و بامزه است که به آن Hongi می گویند. رسم قبایل مائوری نیوزلند به این ترتیب است که دو نفر وقتی به هم می رسند پیشانی و بینی ها را به هم می چسبانند و چشم ها را می بندند.

تبت کهن و پهناور

رسم سلام و احوالپرسی تبتی ها هم جالب است. دو نفر وقتی در تبت به هم می رسند زبان در می آورند. این عادت تبتی ها به خاطر سیاه بودن زبان پادشاه مستبد تبت در قرن 9 میلادی است. تبتی ها برای این که نشان دهند نسبتی با آن پادشاه ندارند و زبان شان سیاه نیست موقع احوالپرسی اول زبان شان را به همدیگر نشان می دهند.

تایلند دارای فرهنگی دیرینه

رسم سلام و احوالپرسی هم در تایلند مثل هند است با این تفاوت که کمی هم سرشان را خم می نمایند و حالت تعظیم به خودشان می گیرند.

در بسیاری از کشورها گفتن سلام و خداحافظی مرسوم است اما در کشورهای شرق آسیا این فرایند سلام و خداحافظی کردن با گفتن نام کامل طرف مقابل انجام می گردد؛ مثلا خداحافظ آقای کاشیما. در بعضی کشورهای اروپایی هم مثل ژاپن و آمریکای لاتین گفتن کلمات منفی مثل نه در زمان خداحافظی گیج نماینده است. مثلا در کشور هند کلمه نه این معنا را می دهد: بفرمایید.

فیلیپینی ها

فیلیپینی ها آداب سلام دادن زیبایی به نام مانو دارند که نشان دهنده احترام به عظیم ترهاست. آن ها دست عظیم ترها را می گیرند و به آرامی به پیشانی خودمی فشارند.

بوتسوانا

در بوتسوانا باید هنگام احوالپرسی حرکات بسیار ساده ای را انجام داد. آن ها با دست راست به هم دست می دهند و با دست چپ آرنج دست راست را می گیرند. سپس به حالت عادی بر می گردند و کلمه Lae kae که همان حالت چطوره خودمان است را به زبان می آورند.

مغول

مغول ها به میهمانان شان شالی به نام hada هدیه می دهند و هنگام دادن هدیه کمی خم می شوند و با دو دست شال را هدیه می دهند.

یونان

یونانی ها معمولا هنگام احوالپرسی به پشت یا شانه های یکدیگر می زنند.

روسیه

به اسم یک سنت پس از نسل ها، روس ها با نان و نمک به میهمانان خود خوشامد می گویند. روس ها بیشتر از هر نوع غذا به نان احترام می گذارند و نمک به معنای دوستی بلندمدت به آنهاست.

سری لانکا

هنگام گفتن (سلام)در سریلانکا، مردم دست خود را جلوی مهمان های خود خواهند گرفت.

اوکراین

مردان اوکراینی پیش از فشردن دست مهمان های مرد، دستکش ها را در می آورند. در خصوص زنان، یک راه برای نشان دادن شجاعت، بوسیدن دست یک زن است. مردان با زنان دست نمی دهند چون جز سنت آنها نیست.

کنیا

جنگجویان قبیله ماسای در کنیا تازه واردها را به مرنام پایکوبی دعوت می نمایند. در این مرنام افراد یک دایره تشکیل می دهند و مسابقه بلندترین پرش را اجرا می نمایند.

مالزی

مردم مالزی با هر دو دست به یکدیگر دست می دهند و سپس کف دست را روی قلب قرار میدهند.

مائوری

اولین کاری که مردم قبیله مائوری وقتی یکدیگر را می بینند انجام می دهند این است که هونگی را انجام دهند. این کار با فشار دادن پیشانی و بینی بر طرف مقابل انجام می گردد این اغلب برای احترام به یکدیگر انجام می گردد.

میکرونزی

میکرونزی از گروهی جزیره ها تشکیل شده است. هر جزیره روش منحصر به فرد و رسم و رسوم خاص خود را در هنگام برخورد با مردم دارد؛ با این حال، ساکنان جزایر مارشال با بالا بردن ابروها، حضور یکدیگر را تصدیق می نمایند. جالب است، نه؟

خاور میانه

رسم خوش آمد گویی در خاور میانه دست دادن و بوسیدن گونه ها 2 تا 3 بار است. این باید بین هم جنس ها انجام گردد.

زامبیا

هیچ راه خاصی برای گفتن سلام در زامبیا وجود ندارد زیرا زامبیایی ها به طور مستقیم می پرسند:شما چطورید؟ اما طبق آداب و رسوم در غرب و شمال غرب، مردم دست به دست یکدیگر می زنند و به آرامی انگشت شست را فشار می دهند

آفریقا

کشورهای آفریقایی تنوع خود را در دست دادن سنتی دارند. دست دادن باید محکم باشد و اغلب طول می کشد. در نامیبیا، انگشت شست در وسط دست دادن قفل می گردد در لیبریا، مردم کف دست را به یکدیگر می زنند و سپس با انگشت خود ضربه ناگهانی می زنند. در شرق و آفریقای جنوبی، آرنج دست راست را با دست دست چپ خود گرفته که در طول دست دادن نشانه احترام است.

در منطقه ها مسلمان دست چپ را روی سینه به نشانه احترام قرار دهید. دست را شل رها نکنید و دست خود را عقب نکشید (دست دادن آفریقایی می تواند طولانی باشد).

زیمبابوه و موزامبیک

به اسم بخشی از سلام، در زیمبابوه، دست زدن دست ها پس از اینکه مردم با هم برخورد می نمایند دست می زنند اولین فرد یک بار دست می زند، و دومین فرد هم دو بار در پاسخ دست می زند فقط مراقب باشید که چگونه این کف دست ها را به هم بزنید. مردان با انگشتان و کف دست ، دست می زنند و زنان با دست زاویه دار. در موزامبیک شمالی مردم هم دست می زنند، اما سه بار قبل از اینکه بگویند (سلام).

آرژانتین

در آرژانتین، زمانی که برای اولین بار با فردی دیدار می کنید، به رسم ادب باید گونه راست خود را بر روی گونه راست فرد قرار دهید و فقط صدای بوسیدن را ایجاد کنید. این را روی گونه چپ تکرار نکنید، مگر این که فرد جلو برود و آن را انجام دهد. این یک خوش آمد رسمی است.

گرینلند

اسکیموها(یا اینویتها)نوع خاصی از خوش آمدگویی به نام کونیک را دارند. اینویتها بینی و لب بالایی خود را بر روی گونه ها یا پیشانی فرد قرار می دهد و بوی هم نشین را تنفس می نماید.

انسان های بادیه نشین

مردان بادیه نشین صحرایی عرب هم هستند. آن ها قبیله عظیمی هستند و همگی در بیابان زندگی می نمایند و فرهنگ خودشان را حفظ می نمایند. به گفته آن ها، مالیدن بینی با تماشا یکی از آشنایان، تنها راهی است که به هم خوشامد می گویند. این عمل به وسیله مردان و زنان به طور یک سان انجام می گردد. در خصوص زنان، آن ها این کار را به خوبی انجام می دهند،فقط آن ها ترجیح می دهند این کار را پشت پرده انجام دهند.

احوالپرسی در کشورهای دیگر

افرادی که به سفر و گردشگری علاقه مندند و دوست دارند همه جای دنیا را ببینند با آداب و رسوم بسیاری از کشور ها آشنا می شوند. این کار ضروری است. وقتی برای مسافرت به کشوری دیگر می رویم باید در نظر داشته باشیم که افراد کشور مقصد در حال زندگی عادی خود هستند و بنابراین نباید اختلالی برای زندگی آنها ایجاد کنیم و یا اینکه با در نظر نگرفتن حدود اجتماعی باعث ناراحتی آنها شویم. موارد مختلفی از تفریحات و آداب و رسوم وجود دارند که در بعضی کشور ها ممنوع هستند؛ مثلا دست دادن آقایون با خانم ها در کشورهای اسلامی جایز نیست. بنابراین خوب است وقتی به کشور دیگری سفر می کنیم حتما به رسوم و آداب احوالپرسی آنها مطلع شویم تا هم حس خوبی در افراد کشور میزبان ایجاد کنیم و هم مسئله ای از این لحاظ برای ما ایجاد نگردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1656

به "آداب و رسوم سلام کردن در کشورهای مختلف، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب و رسوم سلام کردن در کشورهای مختلف، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید