از هنر خیابانی پاریس چه می دانید؟

به گزارش مجله آرنا، در ماه فوریه تالار شهر پاریس اعلام نموده بود که بخش قابل توجهی از بودجه بندی مشارکتی -500 میلیون یورو برای مخارج بخش عمومی تا پیش از آغاز سال 2020- باید صرف دیوارنگاری های 20 منطقه از پاریس گردد. پلَس، مرکز فرهنگی هیپ هاپ پاریس، تا به امروز دو پروژه در این زمینه راه اندازی نموده و پروژه های دیگری هم از آنها در دست انجام است. اگر قصد دارید با تور فرانسه به این کشور سفر کنید، ملاقات از گرافیتی ها و نقاشی دیواری های پاریس را از قلم نیاندازید.

از هنر خیابانی پاریس چه می دانید؟

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

خیابان سن مور

این خیابان 2 کلیومتری که از منطقه 10 و 11 می گذرد، گزینه خوبی برای سیاحت در جهانی هنر است. چشمانتان را از پیاده رو بردارید و دیوارها را تماشا کنید. آن چه که در خیابان سن مور (Saint-Maur) می بینید، عناصر کلاسیک هنر خیابانی پاریسی است؛ مانند کاشی کاریِ الهام گرفته شده از بازی مهاجمان فضایی یا پرتره های سیاه و سفید اثر شپرد فِری.

در نزدیکی تقاطع خیابان اُبرکَمف می توانید کار جدیدی از کاشینک را ببینید. به جرات می توان گفت که کاشینک یکی از برجسته ترین زنان دیوارنگار سال های اخیر است. آثار او نشانه هایی از رویکرد فمنیستی اش را به همراه دارند و گفته می گردد که یادآور آثار فریدا کالو هستند.

خیابان ابرکمف

خیابان اُبرکَمف (Oberkampf) در منطقه 11 یکی دیگر از جاذبه های گردشگری برای تماشای هنر شهری است که گزینه بسیار خوبی هم برای شب گردی محسوب می گردد و اگر دوست داشتید می توانید هر دوی این کارها را باهم انجام دهید. از قسمت هایی از ساختمان ها گرفته تا روی کرکره های فلزی مغازه ها و المان های شهری، هر لحظه در هرجایی می توانید این آثار زیبا را تماشا کنید.

مور یکی از مناطقی است که به طور حتم می توانید آثار جدیدی را در آن ببینید. مور، دیواری مشارکتی اختصاص یافته به گرافیتی و نقاشی دیواری است که تا به امروز بیش از 250 کار روی آن به اجرا درآمده است. هرچند هفته یک بار از هنرمند جدیدی دعوت می گردد تا نقاشی روی دیوار را تغییر دهد (برای جزییات بیشتر به وبسایت آن ها مراجعه کنید) و به هنگام اجرای این کار همیشه جمعیت قابل توجهی برای تماشا جمه می شوند.

خیابان ژرمن تایفر

اگر بخواهیم استانداردهای پاریسی را درنظر بگیریم می توان گفت این خیابان نسبتا جدید محسوب می گردد و در سال 1999 ساخته شده است. خیابان ژرمن تایِفر (Germaine Tailleferre) موازی با کانال شهر بوده و به پارک ویلِت می رسد. خیابان ممتد چندصد کیلومتری که آثار چندتن از مشهورترین هنرمندان این محله یک سوی آن را پوشانده است.

تابستان سال جاری، شاهکاری به رنگ آبی متعلق به مارکو 93 موسوم به دارک وِیپور یا دمه تاریک تقریبا کل این دیوار را پوشانده بود. اخیرا یکی از بومیان سَن-دُنی با تکنیک عکاسیِ نقاشی با نور تقریبا به همین میزان از شهرت رسید.

خیابان لورنس ساوار

خیابان لورنس ساوار (Laurence Savart) در منطقه 20 پاریس قرار گرفته است. لورنس ساوار خیابان باریکِ سنگ فرش شده و کمترشناخته ای است که تا مدت ها میان هنرمندان بسیار محبوب بود.

ویلی رونیس، برنده جایزه عکاسی، در سال 1947 عکس هایی از این دیوار منتشر کرد. تصاویر سیاه و سفید از مردی که شیشه پنجره ای به دوش کشیده و در شیب رو به بالای آن در حال رفتن است، او این اثر را اخیرا به قیمت 1200 یورو فروخت. او امروزه، به خاطر مجموعه نقاشی های خیابانی اش مشهور است.

اثر زیر پروژه ای دونفره از موسکو و همکارش و بخشی از کار باغ وحش شهری پاریس است.

بلوار ویلت

دومین پروژه که به پشتوانه بودجه مشارکتی صورت گرفته ، نقاشی دیواری عظیمی روبه روی یک باغ عمومی در بلوار ویلت (Boulevard de la Villette) است. لازو این نقاشی را در جولای سال 2016 کشیده است. او در سال 1969 در پاریس به جهان آمد و کارهایش را به صورت بین المللی در کشورهایی نظیر ژاپن، آلمان، ایالات متحده و آفریقای جنوبی به نمایش گذاشته است. وی اولین هنر خیابانی اش را که براساس طرحی از توشای بود، در خیابان 58 شاپون سوم کشیده است.

خیابان ریکه

روی پل بالای ریل راه آهن کشیده شده به سمت ایستگاه قطار نورد که مناطق 18 و 19 را به هم وصل می نماید، خیابان ریکه (Riquet) با دیوارنگاری ای به طول 500 متر دیده می گردد (طولانی ترین فضای اختصاص داده شده به این هنر در پاریس)، که در دسامبر 2015 به افتخار یادبود زندگی و دستاوردهای روزا پارک ایجاد شده است.

برای افتتاح این مکان، پنج نقاش بین المللی به منظور کشیدن قطعه ای روی این دیوار انتخاب شدند: کاشینک از پاریس، کتَسْتروف از نانت، بَستاردیلا از بوگوتا، تانیا فضل علی زاده از نیویورک، و زِفا از تولوز.

محوطه اطراف این مکان با حمایت و سرمایه گذاری شهرداری و پروژه های مشارکتی مانند مرکز فرهنگی سان کَتر همیشه در حال تغییر است.

خیابان کسکاد

چه به خاطر نام آن و چه به لحاظ ماهیتش، خیابان کَسکاد (des Cascades) یکی از جذاب ترین خیابان های منطقه 20 است که اخیرا نقاشی هایی برروی دیوارهای این خیابان کشیده شده که کاملا برازنده نام آن است.

دیوارنگاری جیمز کوکران یا همان جیمی سی را که از ونگوگ الهام گرفته است، در این خیابان می بینیم. این نقاش استرالیایی در لندن متولد شده و مشهورترین کارهای اخیر اون پرتره هایی هستند که از یوسِین بولت، چهره کلیدی المپیک سال 2012 لندن، و دیوید بویی در سال 2016 در بریکستن کشید که به مکان رسمیِ عزاداری پس از مرگ این هنرمند بدل شد.

خیابان اردنر

در خیابان اُردنر (Ordener) در منطقه 18 دیوار بسیار طویلی وجود دارد که جلوی دید ایستگاه راه آهن بلااستفاده اس ان سی اف را گرفته، ایستگاهی که اکنون به محل فصلی برگزاری مسابقات گرند ترِین تبدیل شده است. این خیابان مکان بسیار خوبی برای هنرمندان دیوارنگار محلی است. آمیزه هنر بازنمایی و دیوارنویسی همیشه درحال تکامل است و هربار که از این دیوار دیدن کنید با تصویر جدیدی روبه رو خواهید شد.

در آگوست سال 2016، دیوارنگاری کوکا هنرمند پاریسی به نمایش درآمد، هنرمندی که اولین سری کارهای او با عنوان جنگجویان بانتو باعث به شهرت رسیدنش شد. در سری کارهایش با عنوان شامپانزه وی کوشش می نماید تا به مردم یادآوری کند از کجا و چگونه به وجود آمده اند و این که واقعیت انسان بدون میراث فرهنگی چه می توانست باشد.

خیابان اورک

کل کانال سن مارتین و کانال اورک (de lOurcq)، حتی پس از محدوده شهری پاریس، یک نمایشگاه هنر خیابانی بسیار طویل است. بر روی دیوارهای ساختگی یا ساختمان های صنعتی متروکه، پل های چدنی و تقریبا هر سطح دیگری که بتوان روی آن نقاشی کرد، می توان آثاری از نقاشان مختلف را مشاهده کرد.

داکروز، هنرمندی شیفته رنگ، دیوارنویسی و هنر بدوی است که اخیرا اثری به این مجموعه اضافه نموده که قطعا ارزش دیدن دارد.

خیابان های الیزه منیلمونتان و خیابان ژولین لاکروا

آخرین مکان برای مشاهده بهترین دیوارنگاری های پاریس نیز در منطقه 20 واقع شده که در تقاطع خیابان الیزه مِنیِلمونتان (de lElysée Ménilmontant) و خیابان ژولین لاکروا (Julien Lacroix) قرار گرفته است؛ نقاشی دیواری عظیمی که در نهایت جزییات کشیده شده است.

این نقاشی اثری است از نو رولز کورپ که می توان گفت اثری خارق العاده بهشمار می رود. این اثر که در سال 2005 در لیان پدید آمد، محصول مشترکی از هنرمندان خیابانی، نقاشان، نوازندگان و فیلم برداران است. اوازِسیر بخش های مربوط به گرافیتی کار را برعهده داشت و مسئولیت دیگر آثارِ این سبک خاص که در محله های مختلف پاریس قابل مشاهده است، به دست وی انجام گرفت.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1361

به "از هنر خیابانی پاریس چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از هنر خیابانی پاریس چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید