اعضای مجلس عراق: علاوی برای دریافت رأی اعتماد باج نخواهد داد

به گزارش مجله آرنا، اعضای شیعه مجلس عراق دلیل به تعویق افتادن مکرر جلسات مجلس عراق درباره رای اعتماد به کابینه عراق را سهم خواهی بعضی گروه های سیاسی خواندند.

اعضای مجلس عراق: علاوی برای دریافت رأی اعتماد باج نخواهد داد

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا، ائتلاف سائرون در مجلس عراق که مورد حمایت مقتدی الصدر رهبر جریان صدر قرار گرفته است، روز یکشنبه تاکید نمود که گروه های سیاسی که حیاتشان به سهم خواهی ها گره خورده است، نشست امروز مجلس عراق را ناکام گذاشتند و همین طور ادامه دهند ملت علیه مجلس برمی خیزد.

جلسه امروز رأی اعتماد مجلس عراق به کابینه محمد توفیق علاوی برای بار سوم به تعویق افتاد.

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق نیز اعلام نموده است که فردا (دوشنبه) آخرین مهلت محمد علاوی است تا دولت خود را تشکیل دهد.

غایب العمیری عضو ائتلاف سائرون گفت: گروه های سیاسی که با سهم خواهی زنده هستند به دلیل اینکه علاوی با دادن وزارتخانه هایی به آنها در دولت پیش رو مخالف کرد نشست امروز مجلس را ناکام گذاشتند کما اینکه این مخالفت با حمایت طرف های سیاسی بزرگی همراه بود.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، العمیری اضافه کرد: در صورتی که علاوی در نشست بعدی مجلس عراق رای اعتماد نگیرد این بدان معنا نیست که گزینه جانشین او سهم خواهی را خواهد پذیرفت، زیرا به نفر بعدی هم مستلزم می گردد که تحت فشار سهم خواهی گروه های سیاسی قرار نگیرد.

العمیری گفت: گروه های سیاسی به دنبال منافع سیاسی و حزبی خودشان هستند و اصولا زنده همین وزارتخانه هایی هستند که در دولت عراق تصاحب می نمایند.

وی هشدار داد: ادامه شکست مجلس در برگزاری جلسات خود ملت عراق را به اتخاذ موضعی در قبال آن دعوت خواهد نمود.

محمد الخالدی رئیس فراکسیون بیارق الخیر نزدیک به علاوی در مجلس عراق هم دلیل به تعویق افتادن مکرر جلسه مجلس عراق برای رای اعتماد به کابینه عراق را مخالفت علاوی با فشار بعضی گروه ها برای سهم خواهی دانست و گفت: تصویب نشدن کابینه علاوی موجب ایجاد کشمکش سیاسی واقعی میان گروه های سیاسی خواهد شد.

وی اضافه کرد: مسعود بارزانی یکی از آنهاست که می خواهد وزرای کُرد را خودش معرفی کند.

این عضو مجلس عراق با بیان اینکه علاوی رای مثبت 220 عضو مجلس را برای تصویب کابینه خود در اختیار دارد، گفت: اگر جبسه رای اعتماد برگزار شده بود دولت علاوی به راحتی تصویب می شد، اما عده ای می خواهند اصلا این جبسه برگزار نگردد.

الخالدی گفت: گروه های سیاسی شیعه جایگزینی برای علاوی پیدا نخواهند کرد و اگر او از تشکیل کابینه معذور گردد.

عضو مجلس عراق اضافه کرد: علاوی نشست های بی وقفه ای را با نمایندگان داشت تا اعتراض ها را به ترکیب کابینه خود آنالیز کند و به دنبال آن بعضی وزرا را جابجا کرد و حتی 18 عضو سنی مجلس هم موافق کابینه علاوی هستند.

از سوی دیگر موازین نیوز به نقل از یک منبع مطلع گفت که علاوی ظرف ساعات آینده نطقی را خطاب به ملت عراق ایراد خواهد نمود.

این منبع ادعا کرد احتمالا علاوی در این نطق معذوریت خود را از تشکیل کابینه عراق اعلام می نماید.

برهم صالح رئیس جمهور عراق در 12 بهمن محمد توفیق علاوی را برای تشکیل کابینه معرفی کرد و از آن موقع تا کنون علاوی در پی رایزنی با جریان های سیاسی مختلف برای تکمیل لیست وزرای خود است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 771

به "اعضای مجلس عراق: علاوی برای دریافت رأی اعتماد باج نخواهد داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعضای مجلس عراق: علاوی برای دریافت رأی اعتماد باج نخواهد داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید