انتشار اولین تصویر پانورامای استقامت از مریخ

به گزارش مجله آرنا، اولین تصویر پانورامای 360 درجه که توسط دوربین های نصب شده بر روی مریخ نورد استقامت(Perseverance) ثبت شده است، توسط ناسا منتشر شده که محل فرود این ماموریت در دهانه جیزرو را نشان می دهد.

انتشار اولین تصویر پانورامای استقامت از مریخ

ناسا اولین عکس پانورامای 360 درجه با کیفیت HD را که توسط دوربین های نصب شده روی مریخ نورد استقامت گرفته شده، از زمان لمس سیاره سرخ در تاریخ 18 فوریه 2021 تا به امروز منتشر نموده است. این تصویر ترکیبی که در روز مریخی سوم این ماموریت ثبت شده است، اولین تصویر از تصاویری است که قرار است این مریخ نورد با آنها به کشف اسرار سیاره سرخ بپردازد.

رساندن یک مریخ نورد بر سطح مریخ کاری بسیار سخت است. سال ها زحمت و صدها میلیون دلار هزینه صرف طراحی، ساخت و راه اندازی نسل بعدی کاوشگر رباتیک مریخ شد که مأموریت آن پس از جان سالم به در بردن از شرایط سخت پرتاب، سفر طولانی به مریخ در محیط سرد فضا و شرایط سخت فرود در یک دهانه برخوردی معروف به دهانه جیزرو، جستجوی نشانه های حیات باستانی در مریخ است.

به دنبال انتشار تصاویر ثابت با وضوح بالا از این مریخ نورد و فیلم های دراماتیکی که در هنگام فرود ضبط نموده است، اکنون یک تصویر پانورامای HD از محل فرود در دهانه جیزرو منتشر شده است.

در مجموع 142 تصویر توسط دوربین Mastcam - Z با قابلیت عظیم نمایی گرفته شده و برای ایجاد کلاژ با هم ترکیب شده اند. در سال های آینده از این دوربین ها برای عکس برداری دقیق و با وضوح بالا از شرایط جوی و سنگ های موجود در سطح بایر سیاره سرخ استفاده می گردد که ممکن است سرنخ هایی را در خصوص وجود حیات در مریخ در خود داشته باشد. همچنین بعضی از نمونه های شناسایی شده توسط این دوربین ها توسط مریخ نورد نمونه برداری می شوند و سال های آینده برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی به زمین آورده خواهند شد.

دوربین های نصب شده روی استقامت قادر به کشف جزئیاتی به عرض 3 تا 5 میلی متر در محیط اطراف مریخ نورد هستند.

طی سال های آینده استقامت چندین تصویر پانوراما از منظره های سیاره سرخ ثبت خواهد نمود، اما این مریخ نورد به تنهایی به اکتشاف مریخ نمی پردازد. پرواز بالگرد نبوغ(Ingenuity) یکی از جذاب ترین نکات این ماموریت است که اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود، اولین هوانوردی خواهد بود که در جایی جز زمین به پرواز درمی آید.

این بالگرد که اخیراً ناسا سیگنالی به آن ارسال نموده تا اطمینان حاصل کند که سلامت است، چشم انداز جدیدی از سطح مریخ ارائه می دهد و به عنوان یک نمایش فناوری برای اکتشاف رباتیک هوایی مریخ در آینده عمل می نماید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1434

به "انتشار اولین تصویر پانورامای استقامت از مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار اولین تصویر پانورامای استقامت از مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید