با بهترین موتورهای سنگین دنیا آشنا شوید

به گزارش مجله آرنا، بهترین موتورهای سنگین دنیا چه نام دارند و از چه ویژگی هایی برخوردارند؟ در مطلب پیش رو به این پرسش پاسخ خواهیم گفت و با تعدادی از این موتورها آشنا خواهیم شد.

با بهترین موتورهای سنگین دنیا آشنا شوید

مجله آرنا | سرویس خودرو - بهترین موتورهای سنگین دنیا در حال حاضر چه محصولاتی هستند؟ با توجه به فراوری سالانه تعداد فراوانی موتور سیکلت سنگین از برندهای مختلف معمولا نام بعضی از آنها از زیر ذره بین عاشقان سرعت دور می ماند. به همین دلیل بر آن شدیم تا با برشمردن نام تعدادی از موتورهای سنگین شاخص در دنیا کار آشنایی با آنها را برای دوست داران این دسته از وسایل نقلیه سریع و تند و تیز راحت کنیم.

بهترین موتورهای سنگین و ماهیت آنها

موتور سیکلت های سنگین در ایران معمولا با نام موتور هزار شناخته می شوند و از محبوبیت فراوانی در نزد افراد جوان و ماجراجو برخوردارند. با این حال در کشور ما امکان راندن این دسته از موتور سیکلت ها برای تمامی افراد مهیا نیست. البته این موضوع مانع از آن نمی شود که که افراد علاقه مند به دنبال یافتن نام بهترین موتورهای سنگین دنیا نباشند.

بر طبق باور مرسومی که میان علاقه مندان به انواع موتور سیکلت در کشور ما وجود دارد، موتورهای سنگین به آن دسته از موتور سیکلت هایی گفته می شود که گنجایش آنها بیشتر از 250 سی سی است. البته در سطح دنیا تعریف موتورهای سنگین تا حدی متفاوت با تعریف این موتورها در ایران است. در بازارهای دنیای موتور سیکلت هایی که گنجایش آنها بالاتر از 1000 سی سی است به عنوان موتورهای سنگین شناخته می شوند.

این قبیل موتورها که استفاده از آنها در دهه سرانجامی قرن بیستم میلادی رواج یافت، اغلب با نام سوپر بایک شناخته می شوند. تعریف ما هم از انتخاب بهترین موتورهای سنگین دنیا، که در مطلب پیش رو به آن پرداخته می شود، منطبق با تعریف دنیای موتورهای سوپر بایک است نه تعریفی که در ایران شاهد باب شدن آن هستیم. با این توضیحات بد نیست به سراغ انتخاب بهترین موتورهای سنگین دنیا برویم و به شش محصولی که شایستگی حضور در این لیست را دارند بپردازیم.

موتور BMW S1000RR

موتور BMW S1000RR را در حال حاضر می توان بدون هیچ شک و تردیدی در میان گزینه های موجود در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا قرار داد. این موتور به یک پیشرانه 999 سی سی مجهز است که حداکثر فعالیت آن در دور موتور 14200 دور در دقیقه تعریف می شود. حداکثر توان فراوریی این پیشرانه نیز رقمی معادل 199 اسب بخار اندازه گیری می شود که در دور موتور 13500 فعال می شود.

اکنون حدود هشت سال است که شاهد فراوری این موتور سریع و پرتوان به شکل تجاری هستیم. تا پیش از آن موتور BMW S1000RR به طور اختصاصی برای پیست های مسابقه طراحی می شد. در طول این مدت هر بار مدل های تازه ای از این محصول در اختیار علاقه مندان به سرعت نهاده شده است.

موتور BMW S1000RR به عنوان یکی از بهترین موتورهای سنگین دنیا از وجود سیستم استاندارد ترمز ضد قفل بهره می برد. سیستم ترمزی که به قابلیت کنترل کشش الکترونیکی هم مجهز است. نوع سیستم انتقال قدرت این موتور هم بر مبنای چرخ محرک عقب تعریف شده است. با این اوصاف و با توجه به توان بالای موتور BMW S1000RR جای حرف و حدیث یا شک و شبهه ای برای قرار دریافت آن در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا باقی نمی ماند.

موتور Honda CBR1000RR

موتور Honda CBR1000RR به طور معمول و در بسیاری از بازارهای دنیا با نام تجاری تیغ آتشین یا Fire Blade شناخته می شود. نامی که چندان هم بی مسما و بدون دلیل نیست. چرا که این موتور قدرتمند از وجود یک پیشرانه 998 سی سی با ساختار محرک خطی بهره می برد. پیشرانه ای که در کنار توانایی های مهم خود به یک سیستم خنک نماینده مایع هم مجهز است.

موتور Honda CBR1000RR که مدل ابتدایی آن برای نخستین بار حدود 13 سال قبل به علاقه مندان معرفی گردید، هفتمین نسل از سری CBR شرکت هوندا محسوب می شود. خانواده ای که از سال های ابتدایی دهه 90 میلادی وارد چرخه فراوری شدند و در طول دو دهه اخیر همیشه توجه دوست داران سرعت را به خود جلب نموده اند.

حدود یک دهه قبل نوع طراحی این موتور مورد بازنگری نهاده شد و چه از نظر ظاهر و چه از نظر فنی تغییرات محسوسی در آن اعمال شد. به موجب این تغییرات حداکثر فعالیت پیشرانه موتور Honda CBR1000RR در دور موتور 1300 دور در دقیقه تعریف شد. البته حداکثر توان فراوریی این پیشرانه، که رقمی معادل 154 اسب بخار است، در دور موتور 1200 دور در دقیقه فعال می شود.

بسیاری از تکنولوژی های به کار رفته در موتور Honda CBR1000RR همان مواردی هستند که در موتور مسابقه ای RC211V شرکت هوندا نیز به کار رفته اند. دلیل اصلی این امر طراحی و ساخته شدن موتور Honda CBR1000RR به دست همان تیمی است که در مسابقات موتو جی پی فعال بوده اند. به هر حال موتور Honda CBR1000RR از جمله محصولات شناخته شده و امتحان پس داده ای است که نام آن شایستگی قرار دریافت در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا را دارد.

موتور Kawasaki ZX-10R Ninja

محصول دیگری که می تواند نام خود را در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا جای دهد موتور Kawasaki ZX-10R Ninja است. محصولی که به خانواده نینجا اسپورت تعلق دارد و از جمله فراوریات پرطرفدار شرکت نام آشنای Kawasaki ژاپن است. این موتور را می توان در قامت جانشینی برای دیگر محصول شایسته شرکت Kawasaki و عضو شاخص خانواده نینجا اسپورت یعنی موتور Ninja ZX-9R مشاهده کرد.

نخستین مدل از موتور Kawasaki ZX-10R Ninja حدود چهارده سال قبل فراوری شد و توانست نظر مثبت علاقه مندان به موتورهای سریع و قدرتمند را به خود جلب کند. این موتور در طول چد سال اخیر تغییرات مختلفی را تجربه کرد و ظاهر و باطن آن دستخوش دگرگونی های فراوانی شد. با این حال موتور قدرتمند خانواده نینجا همیشه شاخصه های اصلی خود را در طول این سال ها حفظ نموده است. از میان شاخصه های مذکور می توان به شاسی باریک و وزن کم این محصول اشاره نمود. همچنین این موتور همیشه از ترمزهایی با ساختار منشعب بهره برده است.

موتور Kawasaki ZX-10R Ninja از وجود پیشرانه ای با ساختار محرک خطی بهره می برد. پیشرانه ای که به سیستم خنک نماینده مایع مجهز بوده و از گنجایشی معادل 998 سی سی برخوردار است. حدود دو سال قبل این پیشرانه دست خوش تغییراتی شد و توان خروجی آن به 210 اسب بخار افزایش یافت. ضمن آن که حداکثر توان خروجی این پیشرانه در دور موتور 13000 دور در دقیقه قابل دست یابی است.

پیشرانه به کار رفته در موتور Kawasaki ZX-10R Ninja از سیستمی استفاده می نماید که فشار هوای ایجاد شده در اثر حرکت سریع موتورسیکلت را به عنوان عاملی برای تعدیل فشار هوای ایستای درون خود مورد بهره برداری قرار می دهد. در مجموع قابلیت های این نینجای تند و تیز موجب می شود که بتوان برای آن صندلی مناسبی در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا دست و پا کرد.

البته یکی دیگر از محصولات خانواده نینجا به نام Kawasaki Ninja H2 را هم می توان در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا قرار داد. محصولی که از نظر توان خروجی تقریبا مشابه با عضو هم خانواده خود یا همان موتور Kawasaki ZX-10R است. حداکثر توان خروجی موتور Kawasaki Ninja H2 معادل 210 اسب بخار براورد می شود که مانند عضو هم خانواده آن رقم قابل توجهی به نظر می رسد.

البته نسخه دیگری از این موتور نیز وجود دارد که با نام Kawasaki Ninja H2R شناخته می شود. محصولی که از نظر توان خروجی عملکرد بسیار بهتری را به نمایش می گذارد. توان خروجی موتور Kawasaki Ninja H2R معادل 326 اسب بخار است. این رقم در واقع حدود 50 درصد بیشتر از حداکثر توانی است که به طور معمول موتور سیکلت های خیابانی از آن برخوردارند. در واقع این محصول از نظر عملکرد فنی به طور کامل از همتایان خیابانی و جاده ای خود پیشی می گیرد و هماورد آن را باید تنها در میان موتورهای سنگین مختص به پیست جستجو کرد.

نینجای تند و تیز ساخته شده توسط شرکت Kawasaki قادر است در مدت زمانی حدود 2.6 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط آن نیز حدود 244 کیلومتر در ساعت است. با این اوصاف می توان نتیجه گرفت که موتور Kawasaki Ninja H2R نیز مانند دیگر عضو هم خانواده خود لیاقت حضور در این لیست را دارد.

موتور Yamaha YZF-R1

دیگر محصول حاضر در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا نیز یک موتور سیکلت توانمند ژاپنی است. شرکت یاماها در فراوری بعضی از محصولات شاخص خود از وجود مجموعه ای از تکنولوژی های وابسته به پیشرانه که با نام تجاری جنسیس شناخته می شوند بهره می گیرد. در موتور Yamaha YZF-R1 نیز نسخه تغییر یافته و باز طراحی شده از این تکنولوژی مورد استفاده نهاده شده است. نخستین مدل از این موتور سریع و قدرتمند حدود بیست سال قبل توسط مهندسان یاماها فراوری شد و تکنولوژی مذکور را مورد استفاده قرار داد.

جدیدترین مدل از موتور Yamaha YZF-R1 که از حدود سه سال قبل تا به امروز در دست فراوری است از وجود پیشرانه ای با گنجایش 998 سی سی بهره می برد. این پیشرانه چهار سیلندر از ساختار محرک خطی برخوردار بوده و به شانزده سوپاپ DOHC مجهز است. همچنین به منظور کاهش دمای این پیشرانه از سیستم خنک نمایندگی مایع استفاده شده است. این در حالی است که مدل های ابتدایی موتور Yamaha YZF-R1 از وجود بیست سوپاپ بهره می بردند. البته گنجایش پیشرانه و بعضی از خصوصیات فنی آنها با مدل های جدید این محصول تفاوت چندانی نداشت.

در هر صورت برای قرار دادن موتور Yamaha YZF-R1 در میان گزینه های موجود در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا تردید و اما و اگر خاصی وجود ندارد.

موتور Suzuki GSX-R1000

برای تکمیل لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا بهتر است از دیار سامورایی ها خارج نشویم و همچنان در کشور ژاپن باقی بمانیم. چرا که دیگر محصول شاخص حاضر در این لیست نیز یک موتور سیکلت ژاپنی بوده و توسط شرکت سوزوکی ساخته شده است. موتور Suzuki GSX-R1000 برای نخستین بار حدود 17 سال قبل به علاقه مندان موتورهای سریع و پرقدرت معرفی گردید. این موتور به عنوان جانشینی برای دیگر محصول نام آشنای شرکت سوزوکی یعنی موتور Suzuki GSX-R1100 شناخته می شود.

موتور Suzuki GSX-R1100 در اواسط دهه هشتاد میلادی به بازار عرضه شد و محصولی کاملا قدیمی و حرفه ای به شمار می رود. از همین رو مهندسان شرکت سوزوکی تصمیم دریافتد با ورود به قرن بیست و یکم میلادی این محصول قدیمی را بازنشسته نموده و موتور جوان و سرحال Suzuki GSX-R1000 را جایگزین آن نمایند.

موتور Suzuki GSX-R1000 به یک پیشرانه چهار زمانه و چهار سیلندر توانمند با برخورداری از ساختار محرک خطی مجهز شده است. پیشرانه ای با بهره مندی از گنجایش 999 سی سی که به عنوان قلب تپنده و تامین نماینده اصلی توان موتور تند و تیز سوزوکی شناخته می شود. در این پیشرانه همچنین شاهد وجود شانزده سوپاپ و برخورداری از سیستم خنک نمایندگی مایع هستیم.

حداکثر توان خروجی پیشرانه به کار رفته در موتور Suzuki GSX-R1000 رقم 199 اسب بخار اعلام شده است که در دور موتور 13200 دور در دقیقه قابل دست یابی خواهد بود. همچنین این موتور سریع و قدرتمند به سیستم چرخ محرک عقب مجهز است. به هر حال قابلیت ها و تونایی های موجود در موتور Suzuki GSX-R1000 به اندازه ای است که می توان به راحتی آن را در میان شاخص ترین گزینه های موجود در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا قرار داد.

موتور KTM 1290 Super Duke R

در میان محصولاتی که در این لیست به آنها پرداختیم موتور KTM 1290 Super Duke R از بیشترین گنجایش برخوردار است. به گونه ای که گنجایش پیشرانه آن معادل 1301 سی سی است. این موتور همچنین یکی از جدیدترین محصولات حاضر در این لیست نیز محسوب می شود. به این دلیل که از زمان فراوری آن اکنون تنها چهار سال می گذرد.

این موتور قدرتمند اروپایی از جمله محصولات شاخص شرکت کی تی ام اتریش به شمار می رود. در حالت کلی موتور KTM 1290 Super Duke R در ردیف موتور سیکلت های استاندارد قرار می گیرد. حدود دو سال پس از فراوری موتور KTM 1290 Super Duke R این محصول توسط شرکت کی تی ام مورد بازنگری نهاده شد و تغییراتی در بعضی از بخش های فنی آن ایجاد شد. به عنوان مثال می توان به اضافه شدن یک پیشرانه جدید مدل LC8 به این موتور اشاره نمود. پیشرانه ای که یکی از بهترین و قدرتمندترین قطعات ساخته شده به دست شرکت کی تی ام است.

در توانمندی موتور KTM 1290 Super Duke R همین بس که بگوییم این موتور قادر است در مدت زمانی حدود 7.2 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. البته این اعداد و ارقام به مدل قدیمی تر این موتور اختصاص دارد و در مدل جدید و بهبود یافته آن شاهد عملکرد بهتری هستیم.

پیشرانه LC8 به کار رفته در موتور KTM 1290 Super Duke R قادر است حداکثر توانی معادل 177 اسب بخار ایجاد کند. این در حالی است که در مدل قدیمی تر این محصول حداکثر توان خروجی حول و حوش رقم 177 اسب بخار قرار داشت. در مجموع به موجب برخورداری از مشخصات فنی یاد شده می توان موتور KTM 1290 Super Duke R را به عنوان یکی از گزینه های موجود در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا انتخاب کرد.

در سرانجام باید به این نکته اشاره نمود که احتمالا موتور سیکلت های دیگری هم هستند که می توانند در لیست بهترین موتورهای سنگین دنیا صندلی شایسته ای را به خود اختصاص دهند. با این حال یا نامشان در این مطلب از قلم افتاده است و یا برای پرهیز از طولانی نشدن متن پیش رو از پرداختن به آنها صرف نظر کردیم.

منبع: setare.com
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1410

به "با بهترین موتورهای سنگین دنیا آشنا شوید" امتیاز دهید

1 کاربر به "با بهترین موتورهای سنگین دنیا آشنا شوید" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بهترین موتورهای سنگین دنیا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید