بروز یک فاجعه در فرایند ساخت واکسن کرونا

به گزارش مجله آرنا، فرآیند ساخت واکسن برای ویروس کرونا هر روز با چالش های تازه ای روبرو می شود و به تازگی جهش های جدید این ویروس، ساخت واکسن را با مشکلاتی روبرو کرده است؛ مقامات دانمارکی این پدیده را به عنوان یک فاجعه قلمداد کرده اند!

بروز یک فاجعه در فرایند ساخت واکسن کرونا

به گزارش تسنیم، فرآیند ساخت واکسن برای ویروس کرونا نیاز به دستیابی به یک الگوی پایدار ژنتیکی در ویروس دارد و این الگوی پایدار، مدتی است با وجود تفاوت های ژنتیکی ویروس حاصل شده بود، اما اخبار تازه ای از تغییرات ویروس در دانمارک به گوش می رسد که حاوی تغییرات اساسی در ساختار ژنتیکی ویروس است.

این موضوع فرآیند ساخت واکسن را با مسائل زیادی رو به رو خواهد کرد.

تلگراف در این زمینه نوشت، جهش های ویروس تا به امروز به لحاظ ژنتیکی ثبات داشته است و این ثبات ژنتیکی ساخت واکسن را ممکن می کرد یعنی وجود نسخه های متفاوت از ویروس کرونا با کد ژنتیکی مشابه، اما تحقیقات جدیدی که در دانمارک اجرا شده نشان می دهد در برخی مزارع این کشور که شیوع ویروس کرونا زیاد بوده است با انتقال ویروس از انسان به حیوانات در مزرعه و بازگشت مجدد ویروس از حیوانات به انسان ها تغییرات اساسی در ویروس رخ داده است.

این انتقال مجدد ویروس با جهش های ژنتیکی همراه بوده و 5 نوع تغییر در کد های ژنتیکی ویروس مشاهده شده است؛ خطرناک ترین این تغییرات بر روی پروتئین اسپایک ویروس بوده، پروتئینی که امکان نفوذ ویروس به بدن را فراهم می کند؛ همین موضوع، قدرت آنتی بادی ها در بدن انسان را در برابر ویروس کاهش می دهد.

مقامات دانمارکی این پدیده را به عنوان یک فاجعه قلمداد کرده اند و معتقدند این تغییرات به صورت کلی بر فرآیند ساخت واکسن موثر خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1221

به "بروز یک فاجعه در فرایند ساخت واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروز یک فاجعه در فرایند ساخت واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید