تامین ماشین آلات معدنی به سختی انجام می گردد

به گزارش مجله آرنا، نائب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران گفت: در حالیکه 70 درصد هزینه های عملیات معدنکاری مرتبط با بخش ماشین آلات است، معدنکاران ایرانی برای تامین ماشین آلات خود با مسائل فراوانی مواجهند.

تامین ماشین آلات معدنی به سختی انجام می گردد

سجاد غرقی، نائب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران اظهار کرد: در حالی که بیش از 70 درصد هزینه های عملیات معدنکاری در جهان مرتبط با بخش ماشین آلات است، معدنکاران ایرانی برای تامین ماشین آلات خود با مسائل فراوانی روبروند. انواع کامیون و دامپتراک، بیل های مکانیکی و شاول، لودر، بلدوزر، دستگاه های حفاری پودری و مغزه گیری بخشی از ماشین آلات عملیاتی معدنی هستند که عمده عملیات استخراج بدون این دستگاه ها متصور نیست.

نائب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران گفت: بر اساس استعلام صورت گرفته از شرکت های معدنی داخلی، حدود 49 درصد هزینه های عملیات معدنکاری مربوط به بخش حمل، 16 درصد بخش بارگیری و 6 درصد بخش حفاری است و در مجموع 71 درصد هزینه های عملیات معدنکاری مربوط به سه بخشی است که به طور مستقیم با ماشین آلات سنگین معدنی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه بدون تامین، تجهیز و جایگزینی ماشین آلات، فراوری معادن با مشکل روبرو شده و توسعه غیر ممکن می گردد، گفت: به علت محدودیت در واردات ماشین آلات و فراوری ناچیز در داخل، تقاضای بسیار زیادی برای ماشین آلات معدنی در کشور انباشته شده است. از سوی دیگر عملیات معدنکاری در کشور نیز با وجود کمبود شدید ماشین آلات، با چالش های زیادی در حال اجرا است.

او ادامه داد: بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی خانه معدن، تنها معادن کوچک مقیاس سنگ ساختمانی، شن و ماسه و سرب و روی به بیش از 11 هزار دستگاه از انواع ماشین آلات معدنی احتیاج دارند. این در حالی است که آمار ماشین آلات مورد احتیاج بیش از نیمی از معادن کشور از جمله معادن سنگ آهن، مس و زغال سنگ و معادن بزرگ مقیاس در دسترس نیست.

غرقی تاکید نمود: حمایت از فراوری داخلی ماشین آلات مورد حمایت همه معدنکاران کشور است، اما نباید با این استدلال، واردات جهت تجهیز معادن متوقف گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1854

به "تامین ماشین آلات معدنی به سختی انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین ماشین آلات معدنی به سختی انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید