تندیسی که با سیامند رحمان غریبه است!

به گزارش مجله آرنا، تندیس سیامند رحمان در حالی رونمایی شد که شباهت چندانی به چهره واقعی آن مرحوم نداشت و سرپرست موزه ملی ورزش در خصوص این مسئله توضیخاتی را ارائه داد.

تندیسی که با سیامند رحمان غریبه است!

به گزارش مجله آرنا، کمیته ملی المپیک با افتتاح تالار مشاهیر ورزش ایران رونمایی از تندیس مدال آوران المپیک و قهرمانان پارالمپیک را شروع نموده است. محمد ابراهیم سیف پور، محمد مهدی یعقوبی، علی میرزایی، محمود ملاقاسمی، امامعلی حبیبی و مرحوم سیامند رحمان نفراتی بودند که از تندیس آنها رونمایی شد. اما از میان تندیس ها، تندیس سیامند رحمان شباهت زیادی به چهره واقعی آن مرحوم ندارد و حتی مردم در فضای مجازی هم عنوان کردند که از این تندیس چندان رضایت نداشتند.

البته تندیس سیامند رحمان اولین تندیسی نیست که شباهت ظاهری زیادی به صاحبش ندارد و زمانی که موزه ملی ورزش هم افتتاح شد تندیس بهداد سلیمی و کیانوش رستمی که در طبقه دوم موزه نهاده شد، مورد پسند واقع نشد و حتی در زمان اولین بازدید، اصحاب رسانه بارها از بهداد سلیمی سوال کردند که شباهتی بین خودش و این تندیس می بیند؟

اینکه تندیس قهرمانان و مدال آوران ورزش ایران ساخته می گردد اقدام ارزشمندی است اما انتظار می رود در ساخت تندیس ها نیز سلیقه بیشتری به خرج داده گردد و نظارت بیشتری روی این مسئله انجام بگیرد تا ظاهر تندیس با صاحبش غریبه نباشد و در نهایت تندیس هایی شکیل از قهرمانان ایران به یادگار بماند.

سید محسن میر، سرپرست موزه ملی ورزش المپیک و پار المپیک در تبادل نظر با مجله آرنا درپاسخ به این پرسش که چرا تندیس سیامند رحمان در فضای مجازی مورد استقبال مردم قرار نگرفته است و حتی عنوان می گردد شباهت زیادی به خود مرحوم رحمان ندارد، بیان نمود: ساخت تندیس سیامند رحمان توسط شرکتی که پنج تندیس دیگر را ساخته بود، انجام نگرفته و درواقع این تندیس از سوی همشهریان مرحوم رحمان به موزه اهدا شد. اما جای نگرانی نیست و به زودی تندیس سیامند رحمان با مدل سازی، مشابه پنج تندیس دیگر ساخته می گردد و در تالار مشاهیر قرار می گیرد.

او ادامه داد: البته اینکه تندیس کاملا مشابه خود مرحوم رحمان نشده بود را به دوستان حق می دهیم چون وقتی فرد زنده و در دسترس باشد ابتدا از تمام ابعاد بدن او تصویر برداری انجام می گردد و بعد تندیس را در مدت 20 تا 25 روز مانند خود او می سازند اما وقتی فرد در دسترس نباشد یا فوت نموده باشد باید از روی عکس های او مدل سازی انجام گیرد و همین باعث می گردد کاملا شبیه آن فرد نگردد. تندیس محمود ملاقاسمی نیز به این دلیل که او در آمریکا حضور دارد و امکان دسترسی وجود نداشت، از روی عکس هایی که داشتیم مدل سازی انجام و تندیس ساخته شد. برای سیامند رحمان هم از روی فیلم ها و عکس هایی که داریم تندیس ساخته خواهد شد و سعی می کنیم کاملا شبیه خود او باشد.

مجسمه موحد، خادم، قایقران، سلیمی و رستمی امانت بود

میر در خصوص خارج شدن مجسمه عبدالله موحد، رسول خادم، سیروس قایقران، بهداد سلیمی و کیانوش رستمی از موزه نیز پاسخ داد: سازمان زیبا سازی شهرداری تهران آن تندیس ها را یکسال به صورت امانی به ما داده بود و اکنون آنها را تحویل گرفتند. زمانی که موزه راه اندازی شد برای اینکه رونق بگیرد، آن تندیس ها را قرض گرفته بودیم و به صورت امانی پیش ما بود. ما تندیس بهداد سلیمی، کیانوش رستمی و عبدالله موحد و دیگر قهرمانان المپیک را با شکل و شمایل واقعی خودشان خواهیم ساخت و در تالار مشاهیر قرار می دهیم. در سال 1399 بنا دارم تندیس 55 قهرمان تاریخ المپیک و 12 قهرمان تاریخ پار المپیک را بسازیم و رونمایی کنیم. هر ماه از تندیس 5 قهرمان المپیک و یک قهرمان پارالمپیک رونمایی خواهد شد.

رونمایی از تندیس 4 قهرمان در قید حیات و یک قهرمان فوت شده در هر ماه

سرپرست موزه ورزش در پاسخ به این پرسش که سازو کار خاصی برای رونمایی از تندیس اشخاص وجود دارد یا خیر، تاکید نمود: برای رعایت عدالت، جلسه ای با موضوع برنامه ریزی آثار موزه ای برگزار کردیم که در این جلسه آقایان سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک ، سجادی مشاور عالی رییس کمیته ملی المپیک و سرپرست کاروان، رحیمی مشاور رییس کمیته ملی المپیک، فخری رییس مرکز نظارت بر تیم های ملی و خانم طاهریان نایب رییس کمیته ملی المپیک و دیگر مدیران و قهرمانان حضور داشتند. در این جلسه چند شاخص را مد نظر قرار دادیم و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که ساخت و رونمایی تندیس افرادی که مدال المپیک گرفته اند را از المپیک 1948 شروع کنیم تا به المپیک 2016 برسیم.

او اضافه کرد: البته یک تبصره هم در نظر گرفتیم. از آنجا که از 15 نفر ابتدایی 11 نفر فوت شده اند و برای ساخت تندیس های افرادی که فوت شده اند باید مدل سازی انجام گردد که آن هم 2-3 ماه زمان می برد، همچنین حضور خود آن افراد و خانواده هایشان هم مهم است بنابراین تصمیم گرفتیم هر ماه از تندیس چهار قهرمانی که در قید حیات هستند و یکی از قهرمانان فوت شده رونمایی گردد. در اولین ماه به صورت استثنا از تندیس سیامند رحمان رونمایی شد و در ماه بعد از تندیس مرحوم جعفر سلماسی رونمایی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1005

به "تندیسی که با سیامند رحمان غریبه است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تندیسی که با سیامند رحمان غریبه است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید