خبر خوش برای سرمایه گذاران محافظه کار

به گزارش مجله آرنا، خبرنگاران : شورای پول و اعتبار با انتشار اوراق ودیعه توسط بانک مرکزی موافقت کرد.

خبر خوش برای سرمایه گذاران محافظه کار

به گزارش مجله آرنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار در یک هزار و دویست و نود و هشتمین جلسه مورخ 21 مردادماه 1399 به پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به منظور مدیریت نقدینگی با انتشار اوراق ودیعه توسط آن بانک موافقت کرد.

این اوراق با سررسید حداکثر دو ساله بوده و نرخ آن به پیشنهاد بانک مرکزی و تایید شورای پول و اعتبار و حداکثر معادل نرخ تورم سالانه تعیین خواهد شد. پرداخت سود این اوراق به صورت سه ماهه و زمان انتشار آن به تشخیص هیئت عامل بانک مرکزی خواهد بود.

سیاست گذار پولی به دنبال مجوز برای انتشار 50 هزار میلیارد تومان است. هدف بانک مرکزی این است که اوراق با توجه به شرایط کلی نقدینگی و شرایط بازار منتشر شود؛ یعنی اولا قبض نقدینگی روی ترازنامه بانک ها اثر منفی نگذارد و ثانیا بتواند نقدینگی را با کمترین تکانه جمع کند. سیاست گذار به دنبال آن است که اوراق با ملاحظات و دوزهای سیاستی منتشر شود؛ یعنی انتشار به شکل یکباره انجام نخواهد شد.

اما برای سرمایه گذارانی که از ریسک گریزان هستند انتشار این اوراق می تواند خبر خوبی بود زیرا با توجه به تعهد پوشش نرخ تورم از سوی بانک مرکزی قدرت خرید پول آنان حفظ می شود و نیازی به ورود به بازار های دارای ریسک را ندارند.این اوراق در مقایسه با سود بانکی هم از این جهت مزیت دارد که از تورم عقب نمی افتد.سود بانکی در صورتی که کمتر از تورم باشد قادر به حفظ ارزش پول نیست

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1085

به "خبر خوش برای سرمایه گذاران محافظه کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش برای سرمایه گذاران محافظه کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید