رصد ماهواره ای شرایط تالاب های کشور آغاز می شود، خشکسالی امسال، متفاوت از سال های قبل

به گزارش مجله آرنا، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به شرایط تالاب ها در سال جاری با توجه به خشکسالی و کاهش بارش ها در تمام حوضه های آبریز هشدار داد.

رصد ماهواره ای شرایط تالاب های کشور آغاز می شود، خشکسالی امسال، متفاوت از سال های قبل

به گزارش مجله آرنا احمدرضا لاهیجانء زاده در نشست مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها گفت: به دلیل کاهش بارندگی و آغاز زودهنگام گرما، ورودی به تالاب ها محدود شده است و در سال جاری شرایط مناسبی از لحاظ منابع آبی نداریم.

وی افزود: از سوی دیگر در مقایسه با خشکسالی های دیگر مشاهده می شود که در سال آبی جاری، در تمام حوضه های آبریز کاهش بارش یکسان داشتیم درحالی که در سال های قبل در زمان خشکسالی برخی از حوضه های آبریز شرایط نرمال داشتند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت موضوع حق آبه ها و نیاز آبی خطاب به مدیران گفت: دوستان ممکن است در آینده نه چندان دور گرفتار مسئله ای شوند که آن هم بحث ترک فعل است. ترک فعل در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته است. با برخی دوستان مکاتبه شده است و بحث ترک فعل را با جزییات دنبال می کنند. به عنوان مثال دادگستری گیلان مکاتبه کرده و به تمام محورهای مربوطه ورود کرده و حتی در حد ثبت تالاب در کنوانسیون رامسر پیگیری کرده و گفته است که اگر تا تاریخ مشخص شده مستندات ارائه نشود، به عنوان ترک فعل تلقی می شود.

وی افزود: به هر دلیلی باید وظایف قانونی خود را انجام دهیم. نمی توانیم به قوه قضاییه بگوییم به دلیل اینکه 55 درصد آورد رودخانه کم شده، به ما حق آبه ندادند. مدیران کل حتما پیگیری لازم را انجام دهند و تمام تلاش لازم صورت گیرد تا حق آبه تامین شود. هر اقدامی که صورت می گیرد نیز رونوشت آن به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ورود سازمان بازرسی کشور برای پیگیری موضوعات تالاب، پایداری زیست بوم ها و مدیریت زیست بومی در تالاب ها، مدیریت هوشمند تالاب ها و ... گفت: تمام برنامه ها باید پایش و تبدیل به گزارش شوند.

وی با اشاره به پایش هوشمند تالاب ها گفت: قراردادی برای کل تالاب های کشور در حال نهایی شدن است تا بتوانیم با سیستم های ماهواره ای تمام تالاب ها را رصد کنیم. امیدواریم تا تیرماه سال جاری مرکز مورد نظر دایر شود. در این صورت شرایط خشکسالی، میزان آورد آب و ... به صورت دقیق تر رصد می شود.

لاهیجان زاده همچنین از پیگیری موضوع ثبت تالاب ها در کنوانسیون های بین المللی خبر داد و گفت: برای ثبت 11 تالاب در کنوانسیون رامسر اقدام کردیم. ارسال اطلاعات از استان به کندی صورت می گیرد. در تلاش هستیم قبل از خاتمه دولت بتوانیم ثبت 11 تالاب را در کنوانسیون رامسر به نتیجه برسانیم.

وی با اشاره به تلاش و ورود وزارت نیرو برای ثبت سند تالاب به نام خود اظهارکرد: بعد از تلاش وزارت نیرو برای اینکه تملک بستر و حریم تالاب را داشته باشد، جلسه ای را در معاونت حقوقی رییس جمهوری داشتیم. وزارت نیرو با تمام بضاعت حقوقی ورود پیدا کرده بود، مسوولان سازمان جنگل ها و سازمان ثبت اسناد نیز حضور داشتند. تالاب هایی که هم زمان جزو مناطق چهارگانه شدند، از جمله تالاب انزلی، اداره ثبت قانونا اجازه نداشت که به وزارت نیرو واگذار کند بنابراین ما به دوستان شدیدا اعتراض کردیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: یکی دیگر از اقداماتی که مدیران کل محیط زیست باید پیگیر باشند، این است که اگر تالابی هست که تنها نام تالاب به آن اطلاق شده است، پیگیری کنند وضع حفاظت شدگی و حیات وحش را نیز داشته باشند تا ما در شورای عالی مصوبه مربوطه را اخذ کنیم.

لاهیجان زاده با اشاره به تعهدات محیط زیست در برنامه ششم توسعه و لزوم مستند سازی اقدامات در دو ماه پیش رو خطاب به مدیران اظهار کرد: حدود سه ماه دیگر زمان اجرای برنامه ششم توسعه خاتمه می یابد بنابراین از هم اکنون گزارش های مربوطه تهیه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی با تاکید بر لزوم پیگیری خسارت های زیست محیطی به اکوسیستم های تالابی، خطاب به مدیران کل زیست استان ها گفت: طرح تالاب ها ادامه دار است بنابراین مطالعات لازم را انجام دهید و به دنبال پروژه های تاثیرگذار باشید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1609

به "رصد ماهواره ای شرایط تالاب های کشور آغاز می شود، خشکسالی امسال، متفاوت از سال های قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد ماهواره ای شرایط تالاب های کشور آغاز می شود، خشکسالی امسال، متفاوت از سال های قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید