رمزگشایی همسایه اینشتین از راز سفر در زمان

به گزارش مجله آرنا، اگر یک مسیر تعیین را در این دنیا در حال چرخش دنبال کنید، می توانید به گذشته خود برسید. البته باید به فاصله ای بسیار دور، مثلا به میلیاردها سال نوری سفر کنید!

رمزگشایی همسایه اینشتین از راز سفر در زمان

غزال زیاری- این طور به نظر می رسد که سفر به زمان های گذشته، اتفاقی نسبتا آسان است؛ تنها چیزی که به آن احتیاج است، این است که دنیا بچرخد. کرت گودل، یک ریاضی دان مشهور و همسایه آلبرت اینشتین در پرینستون، کنجکاوی و اشتیاق زیادی در خصوص نظریه نسبیت عام اینشتین داشت؛ نظریه ای که فرمول مدرن نیروی گرانش برای ما بوده و هنوز هم هست.

این تئوری، حضور ماده و انرژی را به خم شدن و تاب برداشتن فضا و زمان مرتبط نموده و از سوی دیگر هم خمیدگی و انحراف را به رفتار ماده و انرژی مرتبط می داند.

گودل کنجکاو بود تا ببیند که آیا نسبیت، به ما اجازه سفر در زمان به گذشته را خواهد داد یا خیر. تئوری اینشتین ظاهرا چارچوبی نهایی برای ماهیت فضا و زمان است و تا جایی که ما می دانیم، سفر به زمان گذشته را ممنوع می داند! در نتیجه گودل به این نتیجه رسید که نظریه نسبیت عام، به صورت اتوماتیک، این گزینه را رد خواهد نمود.

اما او دریافت که نظریه نسبیت عام، با سفر به گذشته، جور در می آید و نکته و ترفند کار اینجاست که باید دنیا به حرکت در بیاید.

گودل یک مدل نسبتا ساده و مصنوعی از دنیا را ساخت تا نظرش را اثبات کند. دنیا می چرخد و تنها یک عنصر دارد. این عنصر هم یک ثابت کیهانی منفی است که در برابر نیروی گریز از مرکز چرخش، مقاومت می نماید تا دنیا را ایستا و ثابت نگاه دارد.

او در عین حال متوجه شد که اگر یک مسیر معین را در این دنیا در حال چرخش دنبال کنید، می توانید به گذشته خود برسید. البته باید به فاصله ای بسیار دور سفر کنید، ولی این کار قابل انجام است.

در حین سفر، شما هم در چرخش دنیا گرفتار می شوید. این فقط بحث چرخش چیزها و اشیای موجود در کیهان نیست؛ بلکه هم فضا و هم زمان نیز در حال چرخش هستند. در اصل، چرخش دنیا به شدت مسیرهای بالقوه رو به جلوی شما را تغییر می دهد که همین مسیرها شما را به همان جا که آغاز نموده اید باز می گرداند.

شما به سفر خودتان می روید و هرگز با سرعتی بیشتر از سرعت نور سفر نخواهید کرد و به همین ترتیب ممکن است خودتان را در گذشته ببینید، جایی که از آنجا آغاز نموده بودید؛ اما در گذشته خودتان.

احتمال سفر به عقب در زمان، پارادوکس هایی را ایجاد نموده و در حقیقت درک ما از علیت را نقض می نماید. خوشبختانه، تمام شواهد حکایت از آن دارند که دنیا نمی چرخد و بدین ترتیب ما از مشکل گودل در سفر به زمان گذشته در امان هستیم.

اما همچنان این یک معماست که چطور فرضیه نسبیت عام، با این پدیده در ظاهر غیرممکن، موافق است. گودل با بهره گیری از مثال چرخش دنیا، در پی آن بود تا استدلال کند که فرضیه نسبیت عام نقص هایی دارد و البته هنوز هم شاید بتوان به او حق داد.

منبع: Science alert

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 2119

به "رمزگشایی همسایه اینشتین از راز سفر در زمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی همسایه اینشتین از راز سفر در زمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید