روز الست چه روزی است؟ عالم ذر کجاست؟

به گزارش مجله آرنا، روز الست روزی است که خداوند همه فرزندان آینده حضرت آدم را در عالم ذر جمع کرد و از آن ها پرسید آیا من خدا شما نیستم و آن ها همگی تایید کردند.

روز الست چه روزی است؟ عالم ذر کجاست؟

محدثان اسلامی بر این باوردند که بر اساس بعضی از روایات و بر اساس آبات 172 سوره اعراف، خداوند به هنگام آفرینش حضرت آدم، تمامی فرزندان آینده او را در عالم ذر به صورت موجودات ریز در آورده و به آنان گفته است: ألست بربّکم و آنان پاسخ داده اند: بلی و سپس همگی را به صلب و پشت آدم (ع) بازگردانده است. آنان در هنگام خطاب الهی دارای عقل و شعور بوده اند و در جواب سخن خدا پاسخ مثبت داده اند و این پیمانی است که از آن ها گرفته شده تا در روز رستاخیز بهانه ای نداشته باشند.

آیه مربوط به روز الست

وَ إِذْ أَخَذَ رَبُّکَ مِنْ بَنِی آدَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّیتَهُمْ وَ أَشْهَدَهُمْ عَلَىٰ أَنْفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَبِّکُمْ ۖ قَالُوا بَلَىٰ ۛ شَهِدْنَا ۛ أَنْ تَقُولُوا یوْمَ الْقِیامَةِ إِنَّا کُنَّا عَنْ هَٰذَا غَافِلِینَ

(آیه 172 سوره اعراف)

و (به خاطر بیاور) زمانی را که پروردگارت از پشت و صلب فرزندان آدم، ذریه آنها را برگرفت و آنها را گواه بر خویشتن ساخت؛ (و فرمود:) آیا من پروردگار شما نیستم؟ گفتند: آری، گواهی می دهیم (چنین کرد مبادا) روز رستاخیز بگویید: ما از این، غافل بودیم؛ (و از پیمان فطری توحید بی خبر ماندیم)

روز الست از دیدگاه علامه طباطبایی

علامه طباطبایی در تفسیر المیزان درباره روز الست چنین می گوید:

این آیه ناظر به وجود و حضور جمعی انسان ها در حضور خداست؛ حضوری که غیبت در آن متصور نیست، گویی همه فرزندان آدم یک جا از پشت پدران گرفته شده، گرد هم جمع آمده اند و در برابر خدا حضور دارند. در این حالت هر انسانی خود را حضوری می یابد. یافته اش گواهی روشن بر وجود خدا و خداوندگاری اوست، ولی قرار دریافت انسان ها در گردونه زمان و تحولات دنیا، آدمی را چنان مشغول و از خود بی خود می نماید که از آن علم حضوری که به آفریدگار خود داشت، غافل می شود.

عالم ذر چیست؟

امام صادق (ع) درباره عالم ذر می فرمایند: فطرت الله، اسلام است که خداوند هنگام پیمان دریافت آنان را بر فطرت توحید آفرید و فرمود: آیا پروردگار شما نیستم؟ در آنجا کافر و مؤمن حضور داشت.

بر اساس این حدیث، مراد از عالم ذر همان فطرت انسانی است. انسانهای بدوی و متکامل در این احساس مشترک اند که همه بنده و خداوند پروردگار آنهاست و انسانها هرگز از این پیمان و شناخت غافل نبوده و نیستند.

علامه طباطبایی درباره عالم ذر چنین می گوید: عالم ذر، روح این عالم است که آن را عالَم غیب نیز می گویند. شرح اینکه هر موجودی دو وجه (صورت و جنبه) دارد: وجهی به سوی خدا که زمان و تدریج در آن راه ندارد و وجهی به سوی دیگر که در آن تدریج و زمان راه دارد. خداوند متعال می فرماید: إِذا أَرادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُون وقتی بخواهد چیزی را ایجاد کند، به آن می گوید: موجود شو! بی درنگ به وجود می آید.، کُن هم امر (دستور) است و هم مخاطب درست کن. پس کلمه کُن از طرفی وجود شی و از طرفی ایجاد شی است و این موجود منبسط یک وجه الی الله دارد که عالم ذرّ است و همان موجود یک وجه دیگر دارد که همین دنیای ظاهر است؛ بنابراین، عالم ذرّ این عالم مسلوب نیست.

گروه مذهبی مجله آرنا

منبع: setare.com
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1291

به "روز الست چه روزی است؟ عالم ذر کجاست؟" امتیاز دهید

23 کاربر به "روز الست چه روزی است؟ عالم ذر کجاست؟" امتیاز داده اند | امتیاز: 4.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز الست چه روزی است؟ عالم ذر کجاست؟"

1 دیدگاه

19 خرداد 1400

ای کاش ،خودِتفسیرهم تفسیرمیشد

پاسخ به نجات
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید