ستاره های دوقلویی که سیاره می خورند، خنده سیاره عطارد را اینجا ببینید، لکه های خورشیدی بدون تلسکوپ قابلیت دیده شدن دارند

به گزارش مجله آرنا، درک نحوه زندگی در فضا برای بسیاری افراد جالب است؛ در این بسته خبری قصد داریم جذابترین اتفاقات فضایی را ارائه دهیم.

ستاره های دوقلویی که سیاره می خورند، خنده سیاره عطارد را اینجا ببینید، لکه های خورشیدی بدون تلسکوپ قابلیت دیده شدن دارند

به گزارش خبرنگار ، همه ما در زندگی اطراف خود با مکان هایی آشنا می شویم که گاهی درک آن و رفتن به آن مکان ها سخت است، اما دستیابی به بعضی اطلاعات برای آگاهی بیشتر کمک کننده است.

رفتن به فضا برای خیلی از افراد رویایی بیش نیست، اما حال که نمی شود به آن مکان ها به راحتی سفر کرد، اطلاعاتی از زندگی و زیست بوم سیارات مختلف جالب توجه است؛ در این گزارش قصد داریم به بررسی جالب ترین مسائل حوزه نجوم و فضا بپردازیم.

ستاره های دوقلوی سیاره خوار

کرونوس و کریوس دو ستاره زرد نوع G (همانند خورشید) هستند که فاصله این دو ستاره از هم حدود دو سال نوری است و عمر آنها حدود چهار میلیارد سال تخمین زده شده است.

ستاره های کرونوس و HD 240429 (با نام مستعار کریوس) اعضای یک سیستم دوتایی گسترده هستند. این ستارگان که در فاصلۀ 350 سال نوری از زمین قرار دارند؛ این یعنی آنها به ندرت هر 10هزار سال به دور یکدیگر می چرخند. هر دو ستاره 4 میلیارد سال قدمت دارند و همانند خورشید، هر دوی آنها ستارگان نوع G به رنگ زرد هستند.

با توجه به اینکه سیارات سنگی در مدار های نزدیک ستاره ها تشکیل می شوند محققان به این نتیجه رسیدند که کرونوس چندین سیاره سنگی مشابه زمین را بلعیده است و تمام عناصری را که در سیارات سنگی یافت می شوند در خود جای داده است. محققان با بررسی چگالی عناصر و طیف آن ها به این نتیجه رسیده اند که حدود 15 سیاره سنگی در ابعاد زمین به وسیله این دو ستاره بلعیده شده اند.

دهانه خندان در سیاره عطارد

قله های مرکزی دهانه سیاره عطارد پیچیده اند؛ به طوری که شکل خندانی تشکیل داده اند. این تصویر توسط فضاپیمای مسنجر از شمال به سمت پایین گرفته شده است. فضاپیمای مسنجر نخستین بار به مدار سیاره عطارد رفت. این فضاپیما با هفت ابزار علمی و تحقیقات علوم رادیویی، در حال پرده برداشتن از تاریخچه و تکامل درونی سیارات منظومه شمسی است.

مهندسان ناسا این تصویر را با شفافیت بیش از 200 متر/ پیکسل ایجاد کرده و امکان درشت نمایی این منطقه کوچک را فراهم ساخته اند.

به گفته محققان نمی توان تمام سطح عطارد را با چنین شفافیت بالایی پوشش داد اما چند منطقه را که از نظر علمی اهمیت بالایی دارند هر هفته با چنین درشت نمایی شفافی به تصویر می کشند.

قطر بعضی از لکه های خورشیدی بیشتر از زمین است

لکه های خورشیدی ناحیه ای بر روی سطح خورشید (فوتوسفر) هستند که به وسیله فعالیت های شدید مغناطیسی به وجود می آیند و مانع از انتقال گرما می شوند، این ناحیه ها به علت کاهش درجه حرارت سطح به وجود می آیند. آن ها می توانند بدون کمک تلسکوپ از روی زمین نیز دیده شوند. اما لازم است بدانید که به هیچ عنوان نباید به صورت مستقیم و از پشت دوربین یا تلسکوپ به خورشید نگاه کرد.

اگر مشتاق دیدن این لکه های خورشیدی هستید می توانید با قرار دادن پالایه خورشیدی مایلار یا شیشه کاهش دهنده نور خورشید (Sun Glass) می توان به دوربین یا تلسکوپ به آن نگاه کنید.

خطر برخورد یک شهاب سنگ با زمین/ مرگ ستاره ای بزرگ در آسمان/ اگر به فضا سفر کنید ممکن است روانی شوید

همچنین می توانید تصویر غیرمستقیم قرص خورشید همراه با لکه هایش را با استفاده از تاباندن نور خورشید از تلسکوپ یا دوربین به یک صفحه کاغد سفیدرنگ که در فاصله چند سانتی متری از اپتیک شما واقع شده است مشاهد کنید.

اگر یک لکه خورشیدی از فوتوسفر جدا شود می تواند قوس الکتریکی درخشانی را به وجود آورد. جالب است بدانید قطر بعضی از این لکه ها در سطح خورشید گاهی تا چندین برابر زمین می رسد. لکه های خورشیدی، در حین ظاهر شدن از فعالیت های شدید مغناطیسی، میزبان آثار دیگری مانند تاج های خورشیدی و رخداد های قطع ارتباط رادیویی در زمین نیز هستند. خورشید یک چرخه اوج فعالیت لکه های خورشیدی هم دارد که 11 سال یک بار اتفاق می افتد.

برگشت زمان در سیاه چاله ها

وقتی یک ستاره بزرگ فرو ریخته شود و بمیرد، سیاهچاله ایجاد می شود و شروع به انتشار امواج گاما می کند. این امواج درخشان ترین نیرو های طبیعت هستند، ولی درک کاملی از آن ها وجود ندارد.

هنگامی که اختر فیزیکدان ها امواج گامای شش انفجار قوی را که توسط ناسا ثبت شده بود بررسی می کردند، این مورد را کشف کردند که هر کدام از آن ها موج نوری خاص خود را به صورت متوالی منتشر می کردند. به طرز عجیبی امواج گاما به صورت معکوس در توالی تکرار می شود.

از نظر بعضی فیزیکدان ها امواج معکوس نشانه برگشت زمان است. در مقابل عده ای پیشنهاد می کنند که باید سطوح مختلف مواد را بررسی کرد. پرتو گاما می تواند از میان توده های مواد حرکت کند. برای معکوس کردن آن، پرتو می تواند به یک سطح ناشناخته شبیه آیینه برخورد کند، البته چنین سطحی ناشناخته است و از قوانین فیزیک پیروی نمی کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 310

به "ستاره های دوقلویی که سیاره می خورند، خنده سیاره عطارد را اینجا ببینید، لکه های خورشیدی بدون تلسکوپ قابلیت دیده شدن دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره های دوقلویی که سیاره می خورند، خنده سیاره عطارد را اینجا ببینید، لکه های خورشیدی بدون تلسکوپ قابلیت دیده شدن دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید