سهم من در مقابله با کرونا ، هوای هم را داریم

به گزارش مجله آرنا، بیش از 2 هفته از شیوع بیماری کرونا در کردستان می گذرد، ویروسی که با خود، نگرانی و همدلی را به همراه آورد، در این میان پویش بخشش اجاره مغازه ها به راه افتاد تا فروشندگان غیر از دغدغه جان، غم نان نداشته باشند.

سهم من در مقابله با کرونا ، هوای هم را داریم

به گزارش مجله آرنا به نقل از ایرنا چند روزی بود که پچ پچ مغازه داران، گوش های پسر صاحب مغازه را تیز نموده بود، نگرانی در چهره فروشندگان موج می زد، می گفتند اگر مغازه ها تعطیل گردد، برای اجاره مغازه و خانه چکار کنیم؛ پسر این نگرانی ها را به پدرش منتقل کرد و بعد از آن بود که آقای ابراهیمی تصمیم عظیمش را گرفت.

نصرت الله ابراهیمی 75 ساله، صاحب یکی از مجتمع های تجاری عظیم در قروه با 35 باب مغازه است که چند سالی است اجاره بهای مغازه ها را با توجه به رکود بازار و تورم افزایش نداده است و خیلی از مغازه دارها، هنوز اجاره بهمن را هم پرداخت ننموده اند.

او درباره راه اندازی این پویش می گوید: همه کاسبان به درآمد شب عید دل خوش می نمایند و همه امیدشان به روزهای آخر سال است، بعضی ها در کل طول سال آنقدر درآمد ندارند که در شب عید.

خودش هم در همان پاساژ عطاری دارد و می گوید: اول قصد داشتم ماسک و ملزومات بهداشتی تهیه و در بین مردم توزیع کنم اما وقتی نگرانی مغازه داران را دیدم، ترجیح دادم که اجاره آنها ببخشم، چون شنیده بودم که دلواپس اجاره هستند و مغازه داری در شهرهای کوچک هم سود چندانی غیر از همان شب عید که گفتم، ندارد.

ابراهیمی ادامه داد: خواستم پول اجاره مغازه را در جاهای واجب تر خرج نمایند، بعضی ها برای تامین مایحتاج روزانه خود هم مانده اند، همین روزها باید همدیگر را درک کنیم.

او اضافه نمود: از سال 93 تا حالا هم اجاره مغازه ها را افزایش نداده ام چون می دانم دست مردم خالی است، تا چند ماه قبل کل هزینه آب و برق را هم خودم یکجا پرداخت می کردم اما گران تر که شد از هر مغازه ای 50 تا 60 هزار تومان بابت این هزینه دریافت می کنم.

این مغازه دار با انصاف گفت: یک دستگاه سمپاش عظیم هم خریده ام که یکی از کسبه پاساژ داوطلب شد و روزانه دستگاه های عابر بانک و سطل آشغالهای شهر را ضدعفونی می نماید.

وی درآمد ماهانه اجاره بهای 31 واحد صنفی فعال در مجتمع تجاری خودش را 170 میلیون ریال بیان کرد و گفت: اگر ما به هم رحم کنیم، قطعا روزگار برایمان بهتر می گذرد.

ادامه پویش

حسین شیخی هم صاحب یکی دیگر از مجتمع های عظیم شهر قروه است، که 17 واحد صنفی در این پاساژ فعالیت می نمایند و با پیوستن به پویش من هم می بخشم، از تنها درآمد ماهانه خود گذشت.

وی می گوید: 58 سال سن دارم و قبل از این سنگبری داشتم و حالا تنها منبع درآمد همین مغازه ها هستند.

او با بیان اینکه ماهانه 180 تا 200 میلیون ریال از این واحدها درآمد دارم، اضافه نمود: من هم خواستم سهمی در یاری به کشورم داشته باشم و برای همین مستاجران خودم را نزدیکترین افرادی دیدم که این روزها دارند متضرر می شوند.

شیخی با بیان اینکه کادر درمان و پزشکان و پرستاران دارند از جان خود می گذرند تا بیماران را نجات دهند، اضافه نمود: من و همه آنهایی که توان مالی دارند هم باید از مال و دارایی خود بگذریم تا کشور دچار بحران نگردد.

وی با بیان اینکه این روزهای کشورمان بی شباهت به 8 سال دفاع مقدس نیست، گفت: جبهه امروز هم نیازمند حمایت همه مردم از یکدیگر است.

شیخی می خواهد تا دولت هم از هر راهی که ممکن است، یاری کند تا تبعات مالی این بیماری کمتر گردد و ادامه می دهد: بعضی ها از بخشش مالیات می گویند اما همین مالیات هم یاری به کشور خودمان است و به چرخش چرخ اقتصاد یاری می نماید.

او برای خرید تجهیزات بیمارستانی هم یاریهایی را داشته که نخواست عنوان گردد.

سهم 2 برادر برای یک کار خیر

علیرضا و محمدرضا ابراهیمی هم 2 خیر دیگری هستند که مجتمع تجاری آنان در قروه 83 واحد صنفی دارد و 12 واحد آن واگذار شده و بقیه واحدها در اجاره فروشندگان است.

این دو برادر هم اکنون در خارج از کشور هستند و مدیر این مجتمع تجاری می گوید: شرایط معیشتی مردم مدتی است تعریف چندانی ندارد و با آمدن بیماری کرونا، بدتر هم شد و مالکان این مجتمع تجاری هم در اقدامی خیرخواهانه تصمیم گرفتند تا از درآمد 300 میلیونی خود از این مجتمع بگذرند.

محمد رضایی اضافه نمود: مالکان این مجتمع برای اجاره فروردین هم چهار ماه تنفس داده اند و از سویی 70 تا 80 درصد از مغازه داران اجاره حدود هفت تا هشت ماهشان را بدهکارند و هیچ فشاری به آنها برای پرداخت وارد نمی گردد.

وی اضافه نمود: کسبه در این روزهای سخت مسائلشان بیشتر هم شده و در توانشان نیست همه این مسائل را پشت سر بگذارند.

رضایی با بیان اینکه مردم و مغازه داران ابتدا برای حفظ سلامت خود و بعد هم به احترام درخواست مسوولین اقدام به تعطیلی مغازه های خود نموده اند، گفت: مسوولین دولتی هم باید به فکر باشند تا بیشتر از این فشار به مردم نیاید.

چکهای برگشتی بلای جان مغازه داران

یکی از مغازه دارانی که در این مجتمع ها فروشگاه کیف و کفش دارد می گوید: همین دیروز چک 200 میلیونی من برگشت خورد و واقعا درمانده شده ام.

جعفری که هم خانه و هم مغازه اش استیجاری است، از مساعدت مالکان پاساژها قدردانی کرد و گفت: کاش عمده فروشان تهران هم که از آنها جنس برای شب عید آورده ایم به ما مهلت می دادند و چکهایمان برگشت نمی خورد، هرچند خود آنها هم حتما مشکل مالی دارند.

سلطانیان از دیگر فروشندگانی که مغازه پوشاک دارد هم می گوید: بازار قروه آنقدر عظیم نیست که جوابگوی مخارج زندگی باشد و بخشش کرایه این ماه برایمان یاری عظیمی است.

وی می گوید: همه امیدمان به این چند روز باقی مانده تا شب عید بود و هر مغازه داری 700 تا یک میلیارد ریال جنس خریده و حالا 2 هفته ای است که در مغازه را باز ننموده ایم و عمده فروش تهرانی چک هایمان به اجرا گذاشته و هیچ جوره کوتاه نمی آید.

این مغازه دار قروه ای از مسوولین خواست تا برای بازاریانی که سهمی از یارانه معیشتی ندارند و حتی برای نان شب خود محتاج شده اند هم فکری کند و نگذارند کرونا، کل معیشت آنان را به هم بریزد.

برنامه استانی نداریم

رییس شورای هماهنگی بانکهای استان با بیان اینکه هنوز هیچ برنامه ای در قبال چک های برگشتی نداریم، گفت: ظاهرا یکی از استانها در یکی از جلسات خود چنین مصوبه ای داتشه اما هیچ ابلاغ کشوری در این زمینه نداشته ایم.

علی اشرف یوسفی قیاسی اضافه نمود:شورای پول و اعتبار 13 اسفند سالجاری، گزارش بانک مرکزی را در مورد مسائل بوجود آمده برای فعالان مالی به ویژه صاحبان کسب و کارهای کوچک در بازپرداخت تسهیلات دریافتی به دلیل شرایط حاکم بر جامعه ناشی از شیوع ویروس کرونا، بیان کرد و مورد تایید قرار داد.

وی اضافه نمود: با هدف مساعدت و حمایت از صاحبان کسب و کارها (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) که مصادیق آن در مصوبه دولت محترم تعیین خواهد شد، اقساط تسهیلات آن ها و نیز اقساط قرض الحسنه تمامی اشخاص طی ماه های اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99 سررسید می گردد و به دلیل شرایط بوجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا قادر به بازپرداخت وام و تسهیلات یا اقساط تسهیلات و وام خود در موعد مقرر نیستند منوط به آن که بدهی آن ها تا تاریخ 01 /10 /1398 در طبقه جاری قرار داشته باشد، می توانند اقساط سه ماه مذکور را پس از خاتمه دوره بازپرداخت اقساط پرداخت نمایند.

یوسفی قیاسی اضافه نمود: همچنین درمورد تسهیلاتی که بازپرداخت آن به صورت دفعی بوده و سررسید آن در مدت زمانی یادشده قرار دارند مهلت سه ماهه داده می گردد تا پس از سه ماه از سررسید تسهیلات، بدهی خود را بازپرداخت نمایند.

رییس شورای هماهنگی بانکهای کردستان به بخش ها و رسته های کسب و کارهایی که به طور مستقیم از بیماری کرونا دچار بیشترین آسیب شده اند اشاره نمود و اضافه نمود: مراکز فراوری و توزیع غذاهای آماده، مراکز مربوط به گردشگری ، حمل و نقل عمومی مسافر،دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری،فراوری و توزیع پوشاک، فراوری و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه، مراکز و مجتمع های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع های فرهنگی و آموزشی، مراکز فراوری، توزیع و فروش صنایع دستی مشمول این طرح هستند.

بخشش سهم ثروتمندان نیست

خیر دیواندره ای هم چند روز قبل یک میلیارد ریال برای مقابله با کرونا یاری کرد اقبال کریمی بخشی از ثروت خود را صرف کرد تا مواد ضدعفونی، ماسک، دستکش، الکل و دیگر اقلام بهداشتی خریداری و در اختیار مردم قرار گیرد.

شهرداری های بعضی شهرستانها هم اجاره ماهانه بازارهای متعلق به خودشان را بخشیدند.

این روزها بخشش از کرونا پیشی گرفته تا هیچکس از قافله نوعدوستی عقب نماند.

حالا فقط این پزشکان و کادر درمان نیستند که دفاع از مردم در مقابل کرونا را بر عهده دارند، مردم هم هوای هم را در هوایی که کرونا جولان می دهد دارند تا مبادا نفس کسی بگیرد و یا بغضی در گلویش بنشیند.

این روزها هوای دلها کمی گرفته و ابری است، ولی دستانی که سخاوت را از خورشید یاد گرفته اند، این ابرها را پس می زنند، اینجا در ایران هنوز همه اعضای یک پیکرند.

در آمار منتهی به ظهر روز گذشته (ظهر چهارشنبه) 22 نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان اضافه شد، گفت: اکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای 189 نفر از افراد بستری به این بیماری قطعی است.

آمار مبتلایان قطعی به بیماری کرونا به تفکیک شهرستان ها شامل سقز با 73 نفر، بانه 38 نفر، سنندج 29 نفر، کامیاران هشت نفر، قروه 13 نفر، مریوان پنج نفر، دیواندره هشت نفر، بیجار 12 نفر، دهگلان 2 نفر و سروآباد یک نفر است که بسیاری از این افراد با کسب بهبودی خود از بیمارستان ترخیص شده اند.

تا به امروز 523 نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که از این تعداد، 189 نمونه مثبت بوده و نمونه آزمایش 264نفر نیز منفی بود البته جواب آزمایش افراد باقی مانده هنوز تعیین نشده است.

تعداد فوتی های مبتلا به کرونا از ابتدای درگیری استان با این بیماری تا به امروز به 20 نفر رسیده که این تعداد شامل 11 نفر در سقز، سه نفر در سنندج، یک نفر در مریوان، سه نفر در قروه، یک نفر در بیجار و یک نفر هم در بانه است.

ویروس کرونا از اوایل دی ماه در ووهان واقع در استان هوبی چین پدیدار شد و تا به امروز علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.

ایران نیز از ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری 30 بهمن ماه در قم شناسایی شد.

کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می نمایند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 817

به "سهم من در مقابله با کرونا ، هوای هم را داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم من در مقابله با کرونا ، هوای هم را داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید