شب الله اکبر در افغانستان چه گذشت؟

به گزارش مجله آرنا، مردم کابل در سوم حوت، اسفند 1358 پس از دو روز اعتصاب سراسری در این شهر به خیابانها آمدند و قیام خود را علیه حکومت کمونیستی و ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی شروع کردند.

شب الله اکبر در افغانستان چه گذشت؟

به گزارش دفتر منطقه ای مجله آرنا، واقعه سوم حوت (اسفند) 1358 هجری شمسی که به نام شب الله اکبر شناخته می گردد، به قیام شهروندان شهر کابل علیه دولت جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان در زمان ریاست جمهوری ببرک کارمل که تحت حمایت مستقیم اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت مربوط می گردد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی مجله آرنا بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی مجله آرنا بخوانید. (کلیک کنید)

مردم کابل با رفتن بر روی بامها و فریاد الله اکبر در شب سوم حوت 58 و حدود 2 ماه پس از تجاوز شوروی به خاک افغانستان این قیام را شروع کردند.

این قیام مردمی که به خاطر آزادی خواهی، استقلال افغانستان علیه خروج نیروهای متجاوز شوروی و ظلم حکومت کمونیستی از سوی مردم شهر کابل صورت گرفت، خاتمه با شهادت عده زیادی از مردم که تا به امروز تعداد دقیق آن معین نشده خاتمه یافت.

این واقعه از سوی بسیاری به عنوان یکی از مهمترین همبستگی های ملی افغانستان به حساب می آید که در آن تمامی مذاهب و اقوام این کشور حضور فعال و پرشوری داشته اند.

علی رغم اینکه در کابل شبها حکومت نظامی بود تعداد زیادی از مردم پس از دو روز اعتصاب سراسری در روزهای اول و دوم حوت به خیابانها آمدند و شعارهای ضد حکومت کمونیستی و ارتش شوروی سردادند.

در ساعات اولیه اعتراضات مردمی، نیروهای امنیتی حکومت کمونیستی علیه مردم اقدام کردند و عده زیادی را به شهادت رساندند.

با رسیدن به اواسط روز سوم حوت و بالا دریافت آتش اعترضات مردمی و افزایش خشونت حکومت کمونیستی، نیروهای ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی نیز به حمایت از حکومت وارد عمل شدند.

اقدام به کشتار مردم توسط نظامیان شوروی در حمایت از حکومت کمونیستی منجر به خاک و خون کشیده شدن عده بسیاری در کابل شد که هنوز هم آمار دقیقی از میزان این تلفات در دست نیست.

پس از آن نیروهای امنیتی و نظامی حکومت کمونیستی بازرسی خانه به خانه در شهر کابل برای یافتن و شناسایی معترضان، کشته ها و زخمی ها و خانواده های آنها را شروع کرد.

حکومت کمونیستی و ارتش متجاوز شوروی پس از دو ماه درگیری با مردم کابل در مناطق و شهرهای مختلف، عده زیادی از مردم را به قتل رساند و تعداد بی شماری را نیز ربودند که تاهنوز هیچ اثری از آن افراد نیست.

تاهنوز هم گورهای دسته جمعی از کشتار حکومت کمونیستی و تجاوزگران شوروی در افغانستان کشف می گردد که بیانگر فاجعه و جنایت گسترده ای علیه مردم مسلمان این کشور است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1416

به "شب الله اکبر در افغانستان چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب الله اکبر در افغانستان چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید