صنعت بازیافت کشتی مناسب ایران نیست

به گزارش مجله آرنا، خبرنگاران/هرمزگان معاون دریایی حفاظت از محیط زیست کشور بابیان اینکه صنعت بازیافت کشتی، مناسب کشورمان نیست، گفت: صنعت بازیافت کشتی در همه جای دنیا از نظر اقتصادی، صنعت خیلی خوب اما از نظر آلودگی زیست محیطی خیلی بد است، به همین دلیل از میان 189 کشور ساحلی فقط تعداد انگشت شماری دنبال این صنعت رفته اند.

صنعت بازیافت کشتی مناسب ایران نیست

پروین فرشچی در گفت وگو با مجله آرنا، افزود: در پاکستان، هند، چین و چند کشور دیگر به دلیل وجود کارگران خیلی ارزان و عدم اهمیت و اولویت مسائل زیست محیطی، صنعت بازیافت کشتی در حال فعالیت است که این کشورها توانسته اند یک منطقه را به این صنعت اختصاص دهند، البته برخی از این کشورها، از بردن این صنعت به کشور خود در حال حاضر متأسف هستند.

معاون دریایی حفاظت از محیط زیست کشور با اشاره به وجود تکنولوژی مدرن صنعت بازیافت کشتی در برخی کشورها، اظهار داشت: در کشورهای مانند انگلیس و ترکیه که از تکنولوژی بهتری در خصوص این صنعت برخوردار هستند بازهم به صورت گسترده فعالیت نمی کنند، حتی در صورت لزوم به بازیافت کشتی، اگر تشخیص دهند ممکن است به محیط زیست منطقه خود صدمه بزنند، مورد آلوده را به کشورهای مانند پاکستان، اندونزی، چین و هند روانه می کنند.

وی اضافه کرد: بنابراین تصمیم در خصوص داشتن صنعت بازیافت کشتی نیاز به دقت بسیاری دارد و کشورمان به دلیل داشتن کشتی های مغروقه و فرسوده برای از رده خارج کردن آن ها مجبور است به این فکر کند که به همچنین صنعتی نیاز داشته باشیم.

فرشچی افزود: تمام کشورها به داشتن صنعت بازیافت کشتی فکر می کنند اما با توجه به آلودگی زیست محیطی بالای این صنعت، اکثر کشورها از آوردن همچنین صنعتی به کشور خود منصرف شدند.

وی گفت: تکنولوژی های جدید این صنعت در کشورهای انگلیس و ترکیه که آلودگی زیست محیطی آن را به حداقل می رساند، وجود دارد اما این تکنولوژی به دلیل هزینه بالای که دارد برای آوردن به کشور مقرون به صرفه نیست.

معاون دریایی حفاظت از محیط زیست کشور بابیان اینکه استقرار و مکان یابی برای راه اندازی این صنعت بسیار مهم است، افزود: محل استقرار صنعت بازیافت کشتی و مکان یابی آن جهت راه اندازی، بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی اظهار داشت: در بحث های که در خصوص استقرار این صنعت در کشور صورت گرفت، بحث منطقه ای در شمال شرقی دریای عمان در استان سیستان و بلوچستان مطرح شد که اگر روزی به هر دلیلی قرار شد، صنعت بازیافت کشتی در کشور شکل گیرد در این منطقه احداث شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 484

به "صنعت بازیافت کشتی مناسب ایران نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت بازیافت کشتی مناسب ایران نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید