پامپئو و فریب هم پیمانان آمریکا برای ایجاد ائتلاف مخالف چین

به گزارش مجله آرنا، به عقیده تحلیلگران با کوشش عوامل ضد چین از جمله مایک پامپئو، روابط محبت آمیز چین و بریتانیا به یغما رفت و در نهایت مردم بریتانیا باید بهای آن را بپردازند.

پامپئو و فریب هم پیمانان آمریکا برای ایجاد ائتلاف مخالف چین

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا به نقل از رادیو بین المللی چین، روز چهارشنبه 1 امرداد (22 ژوئیه)، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا سفر خود به بریتانیا و دانمارک را به سرانجام رساند. وی به شکلی غیرمترقبه در این سفر، تمام کوشش خود را برای جار زدن نظریات مضحک ضد چینی و ایجاد یک ائتلاف جدید برای مقابله با تهدید چین را به کار بست و در واقع مأموریت اصلی او در این سفر، تشکیل ائتلاف ضد چین بود اما بدیهی است که هر آدم عاقلی متوجه می گردد که هدف پامپئو از این تفرقه افکنی ها به چاه انداختن هم پیمانان اروپایی آمریکا است که بی شک به شکست خواهد انجامید.

پامپئو به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده، اخیراً دیوانه وار اروپا را به تقابل ایدئولوژیک با چین فرا می خواند. چنین رویکردی از یک سو، ناشی از ذهنیت جنگ سرد حاکم بر دولت فعلی ایالات متحده و اشتباهات راهبردی جدی آن در قضاوت خود نسبت به سیاست های چین است و از سوی دیگر نشان می دهد که پومپئو و همفکرانش با هراس از توسعه باثبات روابط چین و اروپا، در کوشش برای تفرقه افکنی میان این دو هستند.

با این حال، تمام این اقدامات حقیر پامپئو و همراهانش برای جلب حمایت متحدان بیشتر، به خوبی نگرانی اصلی آنها را نشان می دهد و توطئه آنان برای دستیابی به منافع شخصی، حتی به قیمت آسیب رساندن به منافع متحدان آمریکا را آشکار نموده است؛ به عنوان مثال، پامپئو درهمین سفر اروپایی از موضع سختگیرانه دولت بریتانیا علیه شرکت هوآوی قدردانی کرد.

بسیاری از شهروندان بریتانیایی با اشاره اهداف شرورانه پنهان وزیر خارجه آمریکا بر این باورند که اظهارات پامپئو تلویحاً به معنای آن است که ایالات متحده کنترل دولت بریتانیا را در اختیار دارد و به وسیله کوچک کردن بریتانیا است که آمریکا دوباره عظیم خواهد شد. تحلیلگران خاطر نشان می نمایند که با کوشش عوامل ضد چین از جمله مایک پامپئو، روابط محبت آمیز چین و بریتانیا به یغما رفت و در نهایت مردم بریتانیا باید بهای آن را بپردازند.

در طول سال های گذشته کاملاً بر همگان آشکار بوده است که دولت فعلی ایالت متحده نه تنها به بریتانیا بلکه به دیگر کشورهای اروپایی به عنوان متحدان وفادار آمریکا، چگونه از پشت چاقو زده است؛ به عنوام مثال اواسط ماه ژوئیه، پامپئو بار دیگر تهدید کرد تمام کشورهایی که در خط لوله گاز طبیعی Nord Stream 2 بین روسیه و اروپا مشارکت داشته باشند مورد تحریم آمریکا قرار خواهند گرفت و گفت: اگر اکنون [از این پروژه] کناره گیری نکنید، خود را در معرض خطر عواقب آن قرار داده اید! این رفتار سلطه طلبانه ایالات متحده نارضایتی شدید کشورهای اروپایی را در برداشت تا جایی که جوزف بورل نماینده ارشد سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی عمیق از افزایش تحریم های ایالات متحده و یا تهدید به تحریم شرکت های اروپایی از سوی این کشور گفت: اتحادیه اروپا با تحریم و یا مجازات شرکت های اروپایی به خاطر داشتن روابط تجاری مشروع، از سوی هر کشور ثالثی مخالف است و اقدامات آمریکا را ناقض قوانین بین المللی می داند.

در حقیقت، در سال های اخیر، ایالات متحده و اتحادیه اروپا در موارد بسیاری از جمله بودجه دفاعی ناتو، توافق هسته ای ایران، مذاکرات مالی و تجاری و نحوه برخورد با سازمان های بین المللی اختلاف نظر داشته اند و شکاف در روابط آنان پیوسته عمیق تر شده است. به خصوص در دوران همه گیری کرونا، ایالات متحده رفتارهای نادرست بسیاری را در پیش گرفت که برای نمونه می توان به تعقیب و رهگیری محموله های پزشکی ضد همه گیری در کشورهای اروپایی، ممنوعیت یکجانبه ورود شهروندان اتحادیه اروپا به آمریکا و عدم مشارکت و پایبندی به تعهدات بین المللی خود برای تأمین بودجه لازم در جهت مبارزه با شیوع کرونا اشاره نمود.

پایگاه اینترنتی فارین پالسی ایالات متحده، با اشاره به میراث به جا مانده از سیاست خارجی دولت فعلی آمریکا، هیچ چیز را جدی تر از آن نمی داند که با رویکرد دستگاه دیپلماسی کنونی ایالات متحده، روابطی که آمریکا طی چندین دهه با متحدان خود برقرار نموده بود تا چه اندازه ضعیف شده و به صندلی و نفوذ آمریکا در دنیا آسیب رسانده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1049

به "پامپئو و فریب هم پیمانان آمریکا برای ایجاد ائتلاف مخالف چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو و فریب هم پیمانان آمریکا برای ایجاد ائتلاف مخالف چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید