یمن، ماجرای پیشروی ائتلاف سعودی در شبوه، منابع میدانی: 140 نفر از متجاوزان کشته یا زخمی شدند

به گزارش مجله آرنا، منابع میدانی و رسانه ای در استان شبوه یمن گفتند که پیشروی نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی در این استان نه با درگیری ها بلکه با نقض توافق برخی قبایل بوده که منطقه ها اشغال شده، پس گرفته شدند.

یمن، ماجرای پیشروی ائتلاف سعودی در شبوه، منابع میدانی: 140 نفر از متجاوزان کشته یا زخمی شدند

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا، منابع یمنی گزارش دادند به رغم بدعهدی و خیانت برخی قبایل در شمال استان شبوه (جنوب یمن)، نیروهای تحت امر دولت مستعفی و ائتلاف سعودی متحمل تلفات و خسارات سنگینی در این محور شده اند.

وبگاه خبری الخبر یمن امروز یکشنبه به نقل از منابع نظامی در میدان گزارش داد که نیروهای دولت نجات ملی (صنعاء) مواضع خود را در شهرستان عسیلان شبوه تقویت کرده اند.

این منابع گفتند که نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی در منطقه قبایل بلحارث (آل حارث) ظهر دیروز شنبه پیشروی کردند که جزو منطقه ها بی طرف (واگذار شده به دولت صنعاء براساس مصالحه) بوده است.

به گفته این منابع، این اقدام از سوی دولت نجات ملی، نقض توافق بین این دولت و قبایل بلحارث بوده که برای دور نگه داشتن منطقه هاشان از درگیری اجرا شده است.

این منابع گفت که ارتش و کمیته های مردمی یمن در دولت نجات ملی یمن نیروهایی به منطقه اعزام کرده و همه منطقه ها اشغال شده را بازپس گرفته اند.

منابع میدانی همچنین گفتند که نیروهای وابسته به ائتلاف عربستان سعودی متحمل خسارات سنگینی شده و حدود 140 نفر طی ساعات گذشته کشته یا زخمی شده اند.

علی النسی، تحلیل گر مسائل یمن نوشت که منطقه ها الهجر، الخیاله و ارتباطات حید بن عقیل دوباره به کنترل نیروهای دولت صنعاء درآمده اند.

بامداد امروز ائتلاف سعودی چهار بار شهرستان بیحان را در غرب شبوه که نزدیک عسیلان است، بمباران کرد.

اخیرا نیروهای العمالقه به فرماندهی طارق صالح، برادرزاده علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن که هم سو با امارات بوده، به استان شبوه منتقل شده اند با نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن مقابله کنند تا فشار به استان مأرب را کم کرده و مانع از سقوط مرکز این استان شوند.

از دیروز منابع و رسانه های ائتلاف سعودی و دولت مستعفی مدعی پیشروی های گسترده در شمال و غرب شبوه شده اند و حتی استاندار نو این استان عوض الوزیر ادعا کرده است که این نیروها مرکز شهرستان عسیلان را پس گرفته اند.

عبدالله سقاف، خبرنگار میدانی شبکه المسیره یمن (صنعاء) نیز در حساب توییتری خود نوشت که بین ارتش و کمیته های مردمی یمن و قبایل بلحارث توافقی بود مبنی بر این که این قبایل متولی تأمین امنیت منطقه ها خود باشند ولی توافق نقض شد و عناصر مزدور از سمت الوادی نفوذ کردند و به حید بن عقیل رسیدند و هم اکنون نیروها در حال تعامل با آن ها هستند و به لطف الهی این عملیات آغاز آزادسازی کامل استان شبوه خواهد بود و اوضاع بسیار مطئمن است.

وی ادامه داد: منطقه های که دشمن برای سیطره بر آن شادی می کند، اصلا منطقه های بود که تحت کنترل قبایل بلحارث بوده و لازم به ذکر است که مرکز شهرستان عسیلان بر اساس این توافق تحت سیطره این قبایل بوده است.

طی ماه های گذشته سه شهرستان شبوه (عین، عسیلان و بیحان) در چارچوب عملیات نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن آزادسازی شدند تا حلقه محاصره مأرب تنگ تر شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 خرداد 1401 بروزرسانی: 31 خرداد 1401 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1995

به "یمن، ماجرای پیشروی ائتلاف سعودی در شبوه، منابع میدانی: 140 نفر از متجاوزان کشته یا زخمی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن، ماجرای پیشروی ائتلاف سعودی در شبوه، منابع میدانی: 140 نفر از متجاوزان کشته یا زخمی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید