آشنایی با طب سوزنی

به گزارش مجله آرنا، طب سوزنی یک درمان بسیار پرکاربرد و کاملا تایید شده و علمی می باشد که برای درمان بسیاری از دردها موثر بوده و می تواند تاثیرات بسیار مثبتی در زمینه ایجاد سلامتی و از بین بردن بیماری های مختلف در بدن افراد ایجاد نماید. در روشهای مختلف درمانی برای درمان طب سوزنی با استفاده از سوزن های مخصوص به صورت کاملا دستی به وسیله پزشک متخصص انجام می شود.

آشنایی با طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی بسیار پرطرفدار و موثر می باشد که در بدن فرد احساس بی دردی ایجاد نموده و تا حدود زیادی می تواند در جهت تغییر در سیستم بدن فرد و کارکرد آن مورد استفاده قرار گرفته و تاثیرات مثبت ایجاد نماید. فرآیند کلی در طب سوزنی به این صورت می باشد که یک سری سوزن های نازک در پوست فرد جای سازی شده که این سوزن ها در کانال هایی به نام کانالهای انرژی که بعلاوه به خطوط انرژی معروف هستند جایگذاری می گردند. نظرات باستانی در این زمینه بر این باور می باشد که به وسیله انرژی می توان سلامتی را برای بدن افراد مختلف ایجاد نمود.

طب سوزنی

در حالت کلی طب سوزنی یک روش درمانی اثبات شده به شمار میرود که به بهبود عملکرد و بعلاوه ترمیم طبیعی بدن افراد پرداخته و با استفاده از یک سری سوزن های و گرما دادن به آن سوزن ها درمان های بسیار مناسب و قطعی را برای بسیاری از دردها ایجاد می نماید. در صورتی که شما به موضوع طب سوزنی علاقه مند بوده و می خواهید در خصوص این روش درمانی اصولی و صحیح اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه مقاله همراه بوده و اطلاعات مناسبی در زمینه شناخت طب سوزنی و موضوعات پیرامون آن کسب کنید:

معرفی طب سوزنی

طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی بسیار قدیمی به شمار میرود که به وسیله روش های مختلفی می توان آن را آموخت. Medical acupuncture به تحصیلات پزشکی و در زمینه طب متعارف دارای پروانه پزشکی بوده و فردی که در زمینه طب سوزنی تحصیل نموده باشد این امکان را داشته که بعد از دوره عمومی پزشکی به صورت تخصصی در دوره طب سوزنی تحصیلات خود را سپری نموده باشد. پزشکی که به عنوان متخصص طب سوزنی شناخته می شود این فرصت را داد خواهد داشت تا با استفاده از تعالیم طب سوزنی و بعلاوه تعالیم وجود در علم پزشکی به درمان بیماری های مختلف و تشخیص آنها و بعلاوه از بین بردن شان بپردازد.

مهم ترین زمینه های کاربرد طب سوزنی

طب سوزنی یک روش علمی بسیار محبوب و مناسب برای درمان بسیاری از بیماری ها به شمار میرود و با استفاده از طب سوزنی می توان برای بسیاری از بیماری ها، درمان های مناسبی ایجاد نموده و بعلاوه از وجود آمدن بسیاری از بیماری ها جلوگیری نماییم.

کاربرد طب سوزنی

بسیاری از افراد باورند که طب سوزنی فقط در درمان درد اثر گذار است ولی باید بگویم که به هیچ وجه این طور نبوده و در صورتی که فرد متخصص طب سوزنی دانش والایی در این زمینه کسب نموده باشد، می تواند درمان های بسیار وسیع تری را با استفاده از طب سوزنی به بیماران مختلف تقدیم نماید. بعلاوه طب سوزنی می تواند با انواع مختلف درمان های دارویی و درمان های جراحی ترکیب شده و نتیجه بسیار بهتری را برای بسیاری از بیماری ها ایجاد نماید. در حالت کلی طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری ها اثرات بسیار حیرت انگیز و مناسبی را ایجاد می نماید که از جمله مهمترین بیماری ها مواردی هستند که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود:
  • انواع مختلف بیماریهای تنفسی مانند برونشیت و سینوزیت، آسم، عفونت های مربوط به سینه، گلو درد و غیره
  • انواع مختلف بیماری های گوارشی مانند اسهال، یبوست، گاستریت و افزایش ترشح اسید، کولون تحریک پذیر و بسیاری موارد دیگر
  • بسیاری از بیماری های عضلانی و نورولوژیک مانند انواع مختلف سردردها، انواع مختلف میگرن ها، انواع مختلف سندروم های شانه سفت، انواع مختلف کمردرد ها، انواع مختلف سیاتیک، انواع مختلف آرتروز، بیماری نوریت گردنی، مدلهای مختلف بیماری تاندونیت، در درمان بسیاری از بیماری های ادراری و بیماریهای باروری و قاعدگی و بسیاری موارد دیگر
  • درمان بسیاری از بیماری های روحی و روانی و بعلاوه کاهش سطح استرس در افراد مختلف
  • و بسیاری موارد دیگر این چنینی
چگونگی انجام درمان با استفاده از طب سوزنی

باتوجه به نظریه های باستانی در مراجع چینی، یکسری راستاهای معین و منظم در بدن افراد به نام خطوط و کانال انرژی وجود دارد که این خطوط در پی این راستاها در جریان می باشند که به این کانالهای انرژی مریدین گفته می شود. در حقیقت مریدین ها وظیفه دارد تا در تمام طول بدن افراد مانند رودخانه جاری شده و به صورت کامل قسمتهای مختلف بدن افراد را تغذیه کنند. در صورتی که در طی راستا این کانال ها و خطوط هرگونه گرفتگی و یا مسئله ای بوجود بیاید، در این مریدین با مشکل روبرو شده و بر روی عملکرد سایر مریدین ها نیز تاثیر می گذارد. در طب سوزنی این امکان وجود دارد تا با استفاده از سوزن های مخصوص مریدین ها را تحریک نموده و آن را تحت تاثیر قرار دهیم. در واقع روش های مختلفی که در طب سوزنی با سوزن ها مورد استفاده قرار می گیرد با این هدف انجام می شود که هرگونه گرفتگی و یا انسداد را در راستا مریدین ها از بین ببرند و در نتیجه جریان منظم را در طی کانالهای انرژی ایجاد کنند. این درمان می تواند اثر بسیار مثبتی بر روی اعضا و جوارح داخلی بدن گذاشته و هرگونه عدم تعادل را که در هضم، جذب و فعالیت های بدن وجود دارد، به صورت کامل تصحیح نموده و سلامتی افراد را به آنها بازگرداند.

درمان طب سوزنی

بعلاوه طبق تحقیقات اجرا شده معین شده که سوزن گذاری هایی که در طی طب سوزنی انجام می شود سیستم های عصبی موجود در عضلات و بعلاوه مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار داده و تاثیرات مثبتی در فرایند فعالیت آنها ایجاد می نماید. در نهایت امر با توجه به اقدامات که در طی روش های مختلف طب سوزنی انجام می شود، فرد تا حدود زیادی احساس درد را از دست داده و در نتیجه سیستم داخلی بدن فرد به صورت سالم و بدون عیب و نقص فعالیت خود را ادامه می دهد. هدف اصلی در طب سوزنی این است که میان انرژی و مواد بیوشیمیایی موجود در بدن یک توازن و بالانس ایجاد شده و افزایش سلامت فیزیکی و روحی فرد ایجاد شود.

استفاده از سوزن های طب سوزنی

در حالت کلی بیشترین تحریکی که در قسمتهای مختلف بدن در طب سوزنی انجام می شود با سوزن های نازک فلزی به صورت کاملا دستی صورت می پذیرد. بعلاوه در بعضی موارد نیز این سوزن ها با استفاده از روش های الکتریکی به انجام تحریک در بدن افراد در قسمت مختلف آن می پردازند. در حالت کلی سوزن های به کار رفته در درمان سوزنی دارای یک سری ویژگی ها هستند که از جمله مهمترین آنها مواردی هستند که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود:

جنس سوزن ها معمولاً از فولاد ضد زنگ انتخاب شده و با توجه به فرایند که در هنگام ساخت آنها را رعایت می شود، حالتی بسیار منعطف و جالب دارند. سوزن هایی که در طی فرآیندهای درمانی طب سوزنی مورد استفاده قرار می گیرند برای استفاده دائم نبوده و به صورت دوره مورد استفاده قرار گرفته و بهتر است بعد از هر بار مصرف از استفاده مجدد از آنها جدا خودداری نمایید.

در عین حال یکسری سوزن ها وجود دارد که قابلیت استفاده مجدد را داشته و ضروری است تا بعد از هر بار استفاده به صورت کامل استریلیزه و تمیز گردند. مقدار سوزن های به کار رفته در این طب پر کاربرد چیزی در حدود 13 الی 130 میلیمتر در نظر گرفته می شود. با توجه به اینکه مقدار سوزن های به کار رفته در طب سوزنی متفاوت می باشد، از سوزن هایی که مقدار کوتاه تری دارند در نزدیکی چشم ها و نقاط حساس بدن مانند چهره استفاده شده و بعلاوه از سوزن هایی که بلندی بیشتری دارند در مناطقی که دارای بافت های ضخیم تری هستند استفاده می شود.

منبع: livescience.com

منبع: راسخون
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1770

به "آشنایی با طب سوزنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با طب سوزنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید