آیا همه ما باید حشره خوار شویم؟

به گزارش مجله آرنا، دانشمندان اخیراً با بررسی فرآیند تولید و عرضه حشرات به عنوان مواد غذایی، نه تنها می توان امنیت غذایی بشر را تضمین کرد بلکه با روش های بسیار ساده و کم هزینه تری نیز می توان به حفظ محیط زیست به صورت پایدار کمک کرد.

آیا همه ما باید حشره خوار شویم؟

حشره خواری موضوع نوی محسوب نمی شود و در بسکمک از فرهنگ ها حشرات به صورت سنتی در سبد غذایی وجود دارند، اما اکنون دانشمندان با بررسی فاکتور های مختلفی در فرآیند تولید چنین غذا هایی به این نتیجه رسیده اند که این امر نه تنها می تواند امنیت غذایی بشر را تأمین کند بلکه رویکرد های پایدارتری برای حفظ محیط زیست در اختیار ما قرار می دهد.

به گزارش sciencealert؛ سالهاست که حشرات به ویژه به دلیل مزایای پایدار، به عنوان غذای آینده مورد توجه قرار گرفته اند. آن ها به عنوان منابع پروتئینی عالی شناخته می شوند که در مقایسه با محصولات تولید شده سنتی در کشاورزی، منابع بسیار کمتری را برای تولید مصرف می کنند.

برای مثال، شما وقتی حدود 2 کیلوگرم غذا به کرم های مزرعه خود بدهید، تا یک کیلوگرم پروتئین خوراکی دریافت خواهید کرد در حالی که برای همین میزان گوشت گاو، شما نیاز به 10 برابر فضای بیشتر و چندین برابر خوارک دام دارید. البته موضوع به همینجا ختم نمی شود و برای تهیه این میزان گوشت گاو، شما 18 برابر بیشتر گاز های گلخانه ای تولید خواهید کرد.

اکنون در یک مقاله نظری نو، دانشمندان مدعی شده اند که تغییر رژیم غذایی حاوی حشرات، نه تنها در زمینه امنیت غذایی می تواند مفید باشد بلکه اثرات مثبت بیشتری بر نحوه رشد محصولات دیگر کشاورزی نیز داشته باشد.

در این مقاله، نویسندگان درباره استفاده از محصولات زائد ایجاد شده از تولید حشرات برای غذای انسان و خوراک حیوانات، و مزایایی که این ضایعات می تواند در رشد محصولات پایدار داشته باشد، بحث می کنند.

به عبارت دیگر، محصولات جانبی مزرعه حشرات به طور بالقوه می تواند یک افزودنی ارگانیک خاک را در اختیار کشاورزان قرار دهد که باعث رشد بهتر گیاهان می شود و میکروبیوم خاک را به گونه ای تحت تاثیر قرار می دهد که می تواند سلامت گیاه را ارتقا دهد.

دانشمندان می گویند تولید حشرات برای غذا و خوراک معمولاً منجر به دو محصول جانبی می شود که یکی exuviae و دیگری frass است. Exuviae اسکلت های بیرونی هستند که پس از پوست اندازی حشرات باقی می مانند و frass اساساً مدفوع حشرات و غذای مصرف نشده آن ها است.

این دو محصول فرعی می توانند جایگزین های بالقوه ای برای کود ها و آفت کش های معمولی شوند. نویسندگان این مطالعه می گویند: یک جزء مهم حشرات exuviae کیتین است، یک پلی ساکارید آمینو قندی با وزن مولکولی بالا که در دیواره سلولی قارچ و اسکلت بیرونی بسکمک از سخت پوستان نیز وجود دارد. اکنون ثابت شده است که اصلاح خاک با ترکیبات حاوی کیتین می تواند برای تقویت رشد گیاهان بسیار مفید باشد.

مارسل دیکه، زیست شناس گیاهی از دانشگاه واگنینگن هلند و یکی از نویسندگان اصلی این مقاله می گوید: مجموعه ای از باکتری ها وجود دارند که می توانند کیتین را متابولیزه کنند، و این میکروب ها به گیاهان کمک می کنند تا در برابر بیماری ها و آفات مقاوم تر شوند. هنگامی که اگزویا به خاک اضافه می شود، جمعیت این باکتری های مفید افزایش می یابد.

علاوه بر این، افزودن frass حشرات به خاک نیز می تواند رشد گیاه را تقویت کند، زیرا مدفوع حشرات غنی از نیتروژن است، یک ماده مغذی که برای رشد گیاه بسیار مهم است، اما در بیشتر خاک ها کمیاب است. در کشاورزی سنتی نیتروژن اغلب به صورت کود مصنوعی به خاک اضافه می شود.

در این مطالعه نو، نشان داده شده است که افزودن frass حشرات به خاک، نیتروژن و سایر مواد مغذی را برای گیاهان تامین می کند که زیست توده و محتوای غذایی آن ها را افزایش می دهد. نویسندگان مقاله می گویند: هم کیتین و هم اصلاح کننده های frass حشرات بر ترکیب میکروبیوم خاک تأثیر می گذارند و این امر می تواند عامل مهمی در ارتقاء آن و بالطبع رشد و سلامت گیاهان باشد.

محققان همچنین به پتانسیل استفاده از exuviae به عنوان وسیله ای برای کنترل آفات کشاورزی نیز اشاره کردند. باکتری های مفید خاک که کیتین را از اگزویا متابولیزه می کنند نه تنها می توانند رشد گیاه را تقویت کنند، بلکه باعث ایجاد تغییراتی در فیزیولوژی گیاه، جذب حشرات متقابل، مانند گرده افشان و حتی دشمنان طبیعی حشرات متضاد می شوند.

به عبارت دیگر، هنگامی که گیاه مورد حمله حشره قرار می گیرد، برگ های آن قادر به تولید مواد فراری هستند که شکارچی آن آفت را جذب خود می کند. دیکه می گوید: من این فرآیند را فریاد درخواست کمک گیاه می نامم که به وسیله آن گیاه محافظان خود را فرا می خواند.

نویسندگان این مطالعه نو بر این باورند که استفاده از محصولات جانبی پرورش حشرات در کنار محصولات دیگر کشاورزی می تواند گامی به سوی یک سیستم غذایی دایره ای باشد که در آن زباله ها تقریباً از بین می فرایند. حشرات از جریان های زباله های حاصل از کشاورزی یا تولید غذا تغذیه می شوند، سپس حشرات غذا و فرآورده های گوشتی را در اختیار انسان قرار می دهند، سپس با استفاده از محصولات جانبی تولید حشرات برای تقویت رشد محصولات دیگر کشاورزی، این حلقه کامل می شود.

دیکه استدلال می کند گام بعدی این است که افراد بیشتری در جهان، با ایده مصرف حشرات کنار بیایند. در چندین بخش از جهان، حشرات در حال حاضر یک غذای اصلی هستند. ملخ ها معمولاً در ده ها کشور آفریقایی مصرف می شوند، جایی که حشرات در اوایل روز قبل از فعال شدن جمع آوری می شوند و سپس جوشانده، تمیز و نمک زده می شوند.

در جمهوری دموکراتیک کنگو، کرم های پروانه در تمام طول سال در بازار ها در دسترس هستند، در حالی که موریانه ها را می توان سرخ کرد یا در آفتاب خشک کرد تا به آرد کوبیده تبدیل شوند. وی می افزاید؛ بسکمک از مردم در نقاط مختلف جهان واقعاً نیاز دارند تا به خوردن حشرات عادت کنند، زیرا این موضوع می تواند سلامت و امنیت غذایی آن ها را تضمین کند.

اگرچه برای کسانی که تا به امروز چنین تجربه ای نداشته اند ممکن است در نگاه اول چنین کاری چندش آور باشد، اما واقعیت این است که این موجودات نیز طعم و مزه ای همانند سایر فرآورده های گوشتی دارند.

نتایج این مطالعه در مجله Trends in Plant Science منتشر شده است.

ترجمه: مصطفی جرفی

منبع: فرادید
انتشار: 2 شهریور 1401 بروزرسانی: 2 شهریور 1401 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 2049

به "آیا همه ما باید حشره خوار شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا همه ما باید حشره خوار شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید