اتحادیه اروپا برطرف تحریم های هسته ای را بخشی ضروری از برجام دانست

به گزارش مجله آرنا، تهران- خبرنگاران- اتحادیه اروپا در بیانیه ای ضمن تقدیر از گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در تائید پایبندی ایران به برجام، برطرف تحریم های هسته ای را بخشی ضروری از این توافق دانست و از خروج آمریکا از آن ابراز تاسف عمیق کرد.

اتحادیه اروپا برطرف تحریم های هسته ای را بخشی ضروری از برجام دانست

به گزارش سه شنبه شب مجله آرنا، اتحادیه اروپا در بیانیه ای که در تارنمای رسمی این اتحادیه منتشر شد خطاب به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای، از گزارش این آژانس مبنی بر پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود تقدیر کرد.

در این بیانیه که از سوی ترکیه، مقدونیه شاقتصادی، مونته نگرو، ایسلند، صربستان، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، لیختنشتاین، نروژ و سان مارینو حمایت شده است، اتحادیه اروپا از یوکیا آمانو مدیر کل و دبیرخانه آژانس به دلیل این گزارش تشکر کرد.

این اتحادیه در این بیانیه پایبندی استوار و حمایت مستمر خود از برنامه جامع اقدام مشترک را اعلام و بر اراده خود برای تداوم همکاری با جامعه بین المللی در راستای حفظ این توافق تاکید نمود.

اتحادیه اروپا با بیان اینکه برجام عنصری کلیدی در معماری عدم اشاعه هسته ای در دنیا است و با اشاره به 10 سال دیپلماسی که منجر به این توافق شد، اضافه کرد که توافق هسته ای جامعه بین المللی اطمینان داد که ماهیت برنامه هسته ای ایران صرفا صلح آمیز است.

در این بیانیه همچنین با تاکید بر اینکه برطرف تحریم های هسته ای بخشی ضروری از برجام است، اتحادیه اروپا تاسف عمیق خود را از خروج آمریکا از این توافق ابراز داشت و ادامه داد: همانطور که در 14 گزارش پیاپی آژانس آمده، ایران به اجرای تعهدات هسته ای خود تحت رژیم راستی آزمایی و نظارت جامع و سختگیرانه آژانس ادامه داده است و باید همچنان ادامه دهد.

بروکسل با استقبال از ارزیابی اطلاعات مرتبط با پادمان ها که به دست آژانس می رسد برای تحکیم راستی آزمایی ها، اضافه کرد: ما آژانس را ترغیب می کنیم که همچنانکه اطلاعات تازه ای به دستش می رسد، این اقدام را ادامه دهد.

اتحادیه اروپا تاکید نمود تا زمانی که ایران به اجرای کامل تعهدات هسته ای خود ادامه می دهد، این اتحادیه به تداوم اجرای کامل و موثر این توافق متعهد خواهد ماند و از طرف های دیگر نیز می خواهد که همه بخش های برجام را به طور کامل و موثر اجرا کنند.

این بیانیه از مدیرکل آژانس خواست همچون گزارش اخیر خود، در گزارش های آینده نیز به ارائه اطلاعات دقیق آنگونه که در بند چهارم قطعنامه 15 دسامبر سال 2015 شورای حکام آژانس آمده درباره همه اقدامات هسته ای فهرست شده در همه بخش های ضمیمه اول برجام ادامه دهد.

اتحادیه اروپا ضمن ابراز حمایت کامل از ماموریت آژانس در راستی آزمایی و نظارت در تعهدات برجامی ایران از کسری بودجه این سازمان برای صرف هزینه های فعالیت های مرتبط با برجام در سال 2019 و پس از آن ابراز نگرانی کرد.

بروکسل همچنین اظهار نظر مدیر کل آژانس مبنی بر تاثیر همکاری به موقع و کنشگرانه ایران در فراهم کردن دسترسی های مورد احتیاج بر تسهیل اجرای پروتکل الحاقی و ارتقای سطح اعتماد را تایید کرد.

این بیانیه اضافه کرد: اتحادیه اروپا از تداوم اجرا استقبال می نماید و در عین حال بر ضرورت تداوم پایبندی سختگیرانه ایران به همه تعهدات هسته ای از جمله با رعایت محدودیت 130 تنی آب سنگین و همکاری کامل و به موقع با آژانس از جمله به وسیله اجرای توافقنامه جامع پادمان ها و پروتکل الحاقی تاکید دوباره می نماید.

اتحادیه اروپا در خاتمه با بیان اینکه اجرای کامل و مستمر برجام به همراه وصول به جمع بندی گسترده تر برای اعتمادسازی بین المللی در ارتباط با ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران ضروری است، تاکید نمود: در این راستا، تصویب به موقع پروتکل الحاقی از سوی ایران ضروری است.

آمانو روز آدینه سوم اسفندماه چهاردهمین گزارش خود را در زمینه راستی آزمایی اجرای برجام و پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته ای منتشر کرد که طبق انتظار همانند سیزده بار قبل، بار دیگر آمانو فعالیت ها و همکاری های سازنده ایران را مورد تایید قرار داد.

بر پایه آخرین گزارش آمانو، ایران هنوز سطح غنی سازی و میزان ذخایر اورانیوم غنی سازی شده خود را در سطحی که مورد توافق بوده، نگهداشته و آژانس تصریح نموده به تمامی مکان هایی که برای بازرسی و بازدید احتیاج بوده، دسترسی داشته است.

آژانس در گزارش قبلی خود که به عنوان اواخر آبان ماه به عنوان نخستین گزارش پس از اعمال دور دوم تحریم های آمریکا انتشار یافته بود نیز تاکید نمود هیچ سند و مدرکی حاکی از نقض توافق هسته ای از سوی ایران مشاهده نشده و جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها به الزامات مطرح شده در متن توافق پایبند بوده است.ا

اروپایی ها در موضع گیری های برجامی خود همیشه گزارشات آژانس را ملاک عمل و قضاوت خود قرار می دهند و در پی آن هستند تا با راه اندازی اینستکس، دیگر کشورهای اروپایی و همچنین چین و روسیه را نیز به این سازوکار وارد کنند.

در همین ارتباط فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چندی پیش با انتشار بیانیه ای ضمن استقبال از اینستکس به اهمیت تداوم و اجرای آن در بلند مدت اشاره و تاکید نمود که این سازوکار اقتصادی را به سرعت گسترش خواهیم داد و از همه کشورهای اروپایی خواهان همکاری فعال هستیم؛ اظهاراتی که با واکنش منفی و هشدار مقامات آمریکایی و به ویژه شخص دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روبرو شد.

شبد**9416**1010

منبع: ایرنا
انتشار: 2 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 77

به "اتحادیه اروپا برطرف تحریم های هسته ای را بخشی ضروری از برجام دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا برطرف تحریم های هسته ای را بخشی ضروری از برجام دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید