رییس شورای امنیت؛ موضوع فعال شدن مکانیسم ماشه دیگر آنالیز نخواهد شد

به گزارش مجله آرنا، خبرنگاران : نماینده دائم روسیه در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت در ماه جاری را برعهده دارد، گفت: موضوع بازگشت تحریم ها علیه ایران دیگر در سطح شورای امنیت سازمان ملل مورد بحث قرار نخواهد گرفت.

رییس شورای امنیت؛ موضوع فعال شدن مکانیسم ماشه دیگر آنالیز نخواهد شد

به گزارش مجله آرنا به نقل از تسنیم: واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، بعنوان رئیس دوره ای شورای امنیت (که از امروز - اول اکتبر/10 مهر ماه شروع شده) بیان کرد که در دوره ریاست این کشور، موضوع بازگشت تحریم ها علیه ایران دیگر در سطح شورای امنیت سازمان ملل مورد بحث قرار نخواهد گرفت.

این دیپلمات در گفت وگو با خبرنگار این خبرگزاری درباره دستور کار روسیه در دوره ریاست دوره ای خود در شورای امنیت، تأکید کرد: آنچه به طور قطع اتفاق نخواهد افتاد، آنالیز موضوع به اصطلاح مکانیزم ماشه یا همان روش بازگشت تحریم های شورای امنیت علیه ایران است. نمایندگان دائمی کشورهای عضو شورای امنیت و همچنین ریاست قبلی شورا، به صراحت غیرقانونی بودن هرگونه تماس آمریکایی ها در این زمینه را اعلام نموده و با درخواست مقامات واشنگتن در این زمینه مخالفت نموده اند و مسلماً این مسئله در شورای امنیت مطرح نخواهد شد.

نبنزیا در عین حال یادآور شد که با توجه به فرایند توسعه اوضاع در منطقه خلیج فارس، مباحثات جدی در مورد سیستم امنیتی در این منطقه صورت خواهد گرفت.

لازم به یادآوری است، روسیه پس از آنکه ایالات متحده رسماً ابتکارعمل خود در مورد بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران را به شورای امنیت سازمان ملل بیان کرد، خواهان برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت شد. درخواست آمریکا بر این اساس بود که ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای عمل نمی کند. انگلستان، آلمان و فرانسه پیشنهاد آمریکا را رد نموده و یادآور شدند که این اقدام با کوشش های سه کشور در جهت حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مغایرت دارد.

جوزپ بورل، مسئول دیپلماسی خارجی اتحادیه اروپا نیز بیان کرد که ایالات متحده نمی تواند مکانیسم از سرگیری تحریم های ضد ایرانی (snapback) را اعمال کند، برای اینکه واشنگتن در سال 2018 از برجام خارج شده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اخیراً تأکید کرد که تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، غیرقانونی است، برای اینکه کلیه محدودیت های مربوط به فروش تسلیحات نظامی به ایران، بر اساس قطعنامه شورای امنیت درباره برجام، در تاریخ 18 اکتبر (27 مهر ماه) متوقف خواهد شد.

رابرت اوبرایان مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی گفته بود که دونالد ترامپ فرمانی را درباره تحریم های ایالات متحده علیه کسانی که در تأمین سلاح ایران مشارکت دارند، امضا نموده است. صحبت بر سر محدود کردن دسترسی جمهوری اسلامی ایران به فناوری های هسته ای، فناوری های فراوری موشک های بالستیک و حتی سلاح های متعارف است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1163

به "رییس شورای امنیت؛ موضوع فعال شدن مکانیسم ماشه دیگر آنالیز نخواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس شورای امنیت؛ موضوع فعال شدن مکانیسم ماشه دیگر آنالیز نخواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید