افشاگری سایت آمریکایی از فروش برنامه های جاسوسی انگلیس به عربستان و امارات

به گزارش مجله آرنا، یک وبسایت آمریکایی جزئیاتی از فروش برنامه های جاسوسی شرکت های انگلیسی به کشورهای سرکوبگری همچون عربستان و امارات افشا کرد.

افشاگری سایت آمریکایی از فروش برنامه های جاسوسی انگلیس به عربستان و امارات

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا٬ وبسایت آمریکایی بیزنس انسایدر بیان کرد که شرکت های انگلیسی تکنولوژی های جاسوسی خود را به دولت های سرکوبگری که متهم به استفاده از این تکنولوژی در نقض حقوق بشر هستند مانند امارات و پاکستان و ... می فروشند.

تجزیه و تحلیلی مجوزهای صادرشده از جانب دولت انگلیس نشان می دهد که سرویس های جاسوسی که به کشورهای مذکور فروخته می گردد قادر به رصد و از کار انداختن تلفن های همراه در منطقه مشخصی بوده و از رایج ترین نوع این برنامه ها هویت مشترک بین المللی تلفن همراه است که با نام (IMSA) شناخته می گردد.

این برنامه جاسوسی شامل یک برج تلفنی تلفن همراه است که شماره شناسه مشترک هر موبایل و هر تلفنی را که با او تماس می گیرد ثبت می نماید. این قابلیت منجر به کشف هویت مالک واقعی تلفن همراه شده و اجازه انجام یک عملیات جاسوسی پیشرفته بر ارتباطات را می دهد.

در این گزارش آمده که ابتدای امسال میلادی٬ شماری از شرکت های انگلیسی که نام آنها فاش نشده٬ محور ارسال این برنامه های جاسوسی را به پاکستان و اندونزی و هند و امارات و آفریقای جنوبی دریافت کردند.

طبق اطلاعات وبسایت مذکور آمریکایی٬ بیشتر این مجوزها به صورت موقتی بوده اند تا شرکت های انگلیسی اجازه ارائه محصولات خود را در نمایشگاه های تجاری بین المللی داشته باشند. اما با این وجود بعضی از مجوزها با امضای قرارداد فروش رسمی٬ دائمی شده اند.

شرکت های انگلیسی برای صادرات این برنامه ها باید از وزارت تجارت بین المللی مجوز داشته باشند؛ زیرا برنامه های جاسوسی کاربرد دوگانه داشته و ممکن است ازآنها برای اهداف نظامی یا غیرنظامی استفاده گردد.

با وجود اینکه صادرات برنامه های جاسوسی انگلیس به دلیل ترس از کاربرد آنها برای انواع سرکوبگری ها و یا تهدید امنیت منطقه ای٬ تحت کنترل است؛ اما شرکت های انگلیسی مجوز فروش این سرویس ها را به امارات که سابقه ای طولانی در سرکوبگری اینترنتی دارد٬ دارند.

وبسایت بیزنس انسایدر به نقل از صوفیا کالتینبنر عضو کمپین بین المللی آزادی در امارات نوشت که با ادامه صدور مجوز برای فروش برنامه های جاسوسی به امارات٬ دولت انگلیس صراحتا نشان می دهد که حقوق بشر و آزادی های انسانی را با قراردادهای پرسود تجاری معامله می نماید.

کالتینبرنر ادامه داد که مقامات اماراتی سعی نموده اند از این فناوری برای سرکوب آزادی بیان و سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز به صورت سازمان یافته استفاده نمایند.

سال گذشته روزنامه گاردین افشا کرد که انگلیس از سال 2015 مجوز 95 میلیون دلاری برای فروش برنامه های جاسوسی صادر نموده است. انگلیس همچنین سرویس های جاسوسی خود را به کشورهایی که سازمان خانه آزادی٬ آنها را کشورهای غیر آزاد نامیده مانند عربستان و مصر نیز می فروشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1053

به "افشاگری سایت آمریکایی از فروش برنامه های جاسوسی انگلیس به عربستان و امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری سایت آمریکایی از فروش برنامه های جاسوسی انگلیس به عربستان و امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید