امروز منطقه آزاد کیش در بهترین شرایط اقتصادی دوران خودش واقع شده است

به گزارش مجله آرنا، همزمان با فرارسیدن پنجمین روز از هفته دولت، چندین پروژه در بخش های فرهنگی، فن آوری اطلاعات، عمرانی، تولیدی، صنعتی و سرمایه گذاری جزیره کیش با حضور دکتر مرتضی بانک، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه مالی کشور به بهره برداری رسید.

امروز منطقه آزاد کیش در بهترین شرایط اقتصادی دوران خودش واقع شده است

به گزارش مجله آرنا، افتتاح پروژه ساختمان اداری پلیس راهور جزیره کیش، پروژه مسکونی فرهیختگان، شهربازی کوروش، راه اندازی مجدد کارخانه کیش چوب، شروع عملیات اجرایی توسعه شبکه زیرساخت فیبرنوری و احداث تونل ارتباطی جزیره کیش از جمله پروژه های افتتاح شده است.

همچنین دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در این سفر از مرکز نوآوری کیش که در شرف راه اندازی می باشد بازدید به عمل آورد.

بازدید از پروژه های در حال ساخت برج مسکونی دامون و همچنین کیش رویای زندگی، مجتمع تجاری مسکونی پردیس 3، دو هتل اوتانان و آریاباستان نیز از جمله برنامه های اجرا شده در این روز فشرده کاری بود. رونمایی از برنامه راهبردی سازمان منطقه آزاد تا سال 1400 حسن ختام سفر مشاور رئیس جمهور به جزیره کیش بود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حاشیه بهره برداری از طرح های هفته دولت در جزیره کیش با بیان اینکه در سال 97 نزدیک به 7 هزار میلیارد تومان، میزان سرمایه گذاری داخلی در مناطق آزاد بوده است، گفت: این میزان در مناطق ویژه اقتصادی 30 هزار میلیارد تومان بوده است.

مرتضی بانک میزان سرمایه گذاری در مناطق آزاد در شش سال گذشته را بیش از 50 هزار میلیارد تومان و میزان سرمایه گذاری در مناطق ویژه اقتصادی را هم بیش از 130 هزار میلیارد تومان گفت و اضافه نمود: در این مدت میزان سرمایه گذاری خارجی هم بیش از 2 و نیم میلیارد دلار بوده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 500 هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشغول به کارند، اعلام کرد: عمده این مشاغل در حوزه فراوریی است.

مشاور رئیس جمهور اضافه نمود: در سال گذشته 25 هزار شغل در مناطق آزاد و 15 هزار شغل هم در مناطق ویژه ایجاد شده است و این در حالی است که مجموع مناطق آزاد و ویژه کشور تنها 3 دهم درصد کل خاک کشور است.

بانک با تاکید بر اینکه میزان سرمایه گذاری، صادرات و اشتغال از ابتدای سال 98 هم بسیار راضی نماینده است در مورد میزان صادرات مناطق آزاد در سال 97 هم گفت: 18 میلیارد دلار میزان صادرات خارجی بوده است.

وی با بیان اینکه 370 شرکت دانش بنیان در مناطق آزاد ایجاد شده است، اضافه نمود: ثبت سفارش در مناطق آزاد به صورت موقت است و بعد از برگشتن کشور به شرایط عادی، طیق قوانین مناطق آزاد عمل خواهد شد.

بانک ادامه داد: گمرک و وزارت صمت برای واردات خودرو به مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار نظر کارشناسی مثبت خود را به دولت اعلام نموده اند. در صورت تصویت در هیئت دولت ، واردات خودرو به این مناطق بلامانع خواهد بود.

این مقام مسئول اظهار کرد: به زودی شاهد رونق اقتصادی خوبی در جزیره کیش خواهیم بود. طی دو سال آینده بیش از 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در جزیره کیش به نتیجه و بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه رونمایی از سند راهبردی کیش، مهمترین رویداد و دست آورد امروز بود، توضیح داد: افتخار می کنم از اینکه با تغیرات مدیریتی اجرا شده، کیش رو به ارتقا است.

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه این اطمینان را می دهم که جزیره کیش و سایر مناطق آزاد، به اهدافی که برای مناطق آزاد تعریف شده است می رسند، اضافه نمود: کیش چوپ کارخانه منحصر به فردی است که نمونه آن را در کشور ندیده ام. صنعتی مدرن و متفاوت از نظر کارکرد و وسعت که در سطح منطقه بی نظیر است و فراوریات آن از نظر کیفیت با محصولات اروپایی رقابت می نماید.

بانک با اشاره به اینکه این توانمندی بخش خصوصی را نشان می دهد که در این شرایط اقتصادی، با برنامه ریزی و بازاریابی مناسب توانسته است مجددا کارخانه را فعال و بازگشایی کند و جای تبریک فراوان دارد، گفت: به کارگیری بیش از 200 کارگر در این مرحله و تا سرانجام سال 600 کارگر و در نهایت 1200 کارگر را کجا و چگونه می توان تعریف کرد.

وی ادامه داد: قابل توجه آنهایی که می گویند مناطق آزاد باید الگو باشند، این کارخانه در منطقه آزاد کیش، الگویی برای تمام کشور است، مجموعه گلخانه ای ارس، در منطقه آزاد ارس الگوی گلخانه ای است برای تمام کشور. در کیش ما شاهد کارخانه هایی در زمینه دارو و لوازم آرایشی هستیم که بی نظیر هستند.

مناطق آزاد ممکن است به همه اهداف خود دست پیدا ننموده باشند ولی در مقایسه با اهدافی که برای بقیه دستگاه ها محقق شده ، پیروز تر هستند. اینکه در سال از مجموع 50 میلیارد دلار صادرات، 20 میلیارد تومان آن به وسیله مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می گردد، یک پیروزیت برای کشور است و چقدر باید مظلوم باشیم که هر روز کسی بدون اطلاع، بحثی را درباره مناطق آزاد بازگو می نماید و ما باید جوابگو باشیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه تشکر می کنیم از مدیران و مسئولانی که با اعتماد خود، فضایی ایجاد نموده اند تا مناطق آزاد فعالیت نمایند و خوشحالیم که پاسخ مناسبی از عملکرد این مناطق دریافت شده است و تقاضا داریم با تصویب و یا اعلام قوانین مخاف قوانین مناطق آزاد، اعتمادی که سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در مناطق آزاد نموده اند را خدشه دار نکنیم، اظهار کرد: خطاب من به همچنین به همکارانم در مناطق آزاد است، ما هیچ سرمایه ای به جز سرمایه گذاران نداریم، سرمایه گذاران چشم و چراغ مناطق آزاد هستند.

وی گفت: اگر سرمایه گذاران از ما راضی بودند، تعیین است که ما در تبین قوانین در ذهنمان پیروز بوده ایم. نمی گویم خلاف قوانین عمل گردد که قطعا اگر اینگونه باشد باید برخورد گردد، ولی از بسیاری قوانین می توان جهت برطرف مسائل سرمایه گذاران استفاده کرد. فعالیت های زائدی که در مراحل اداری شما است را کاهش دهید.

وی اضافه نمود: نباید به گونه ای عمل کرد که حتی یک سرمایه گذار، ناراضی از دفتر کار شما خارج گردد. مناطق آزاد برای این ایجاد شده اند که سرمایه گذاران با سهولت و امنیت خاطر به آنها سرازیر شوند. در برخی مناطق آزاد، مقررات دست و پاگیر، از سرزمین اصلی برای سرمایه گذاران بیشتر شده است. ما برای این اینجا آمده ایم که سرمایه گذار با سهولت بتواند سرمایه گذاری و فعالیت کند. مدیرعامل منطقه آزاد کیش تمام کوششش در این است که گیرها و گره های کور را باز کند و این امر با کوشش خواهد بود.

بانک با بیان اینکه تمام مجموعه شورایعالی مناطق آزاد، دبیرخانه، دولت و سازمان منطقه آزاد در کنار سرمایه گذاران هستند، توضیح داد: خوشحالم که اعلام کنم امروز موافقت برای واگذاری 300 میلیارد تومان اوراق سکوک، برای اولین بار برای جزیره کیش انجام شد که در زمینه فعالیت های زیرساختی، فراوری و بهبود امور به کار گرفته می گردد. این نشان دهنده آن است که منطقه آزاد تمام قد برای حل مسائل ایستاده است.

وی با اشاره به اینکه با کوشش های انجام شده توسط مدیریت منطقه آزاد کیش و همکارانش، امروز منطقه آزاد کیش از نظر قدرت اقتصادی در بهترین شرایط دوران خودش واقع شده است و این به جز با تفکر مدیریتی میسر نشده است، اضافه نمود: به عنوان مثال با یک ایده و فکر از یک پروژه غیبرطرفال 700 میلیارد تومان برای سازمان کسب درآمد شده است، به طور حتم این پیغام را دریافت نموده اید که امروز ما شاهد بازگشت سرمایه گذاران و فعال شدن پروژه های نیمه تمام و راکد هستیم. منطقه آزاد کیش آمادگی کامل جهت ارائه خدمات و استقبال از سرمایه گذاران جدید را دارد.

بانک با بیان اینکه باید درود فرستاد به سرمایه گذارانی که در شرایط سخت اقتصادی کشور، وقتی که پیغامی را از سوی مدیران حس می نمایند، با تمام توانشان وارد صحنه می شوند، اضافه نمود: سرمایه گذاران با ایثار از سرمایه های اقتصادی و اندوخته های فکری کوشش می نمایند که کشور را آباد نمایند. مسئولان باید به سرمایه گذاران پاک و کوشش گر افتخار نمایند.

همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: برای تهیه این برنامه، زحمات زیادی توسط کارشناسان کشیده شده است. ساعت ها جلسات مفصل و چالشی را همراه با معاونان سازمان و تیم کارشناسی داشته ایم.

مظفری با اشاره به رونمایی از سند برنامه راهبردی کیش تا سال 1400، اضافه نمود: بدنه کارشناسی سازمان منطقه آزاد کاملا در جریان این سند راهبردی قرار داشته و با آن آشنا شده اند.

وی در سرانجام گفت: من و همه همکارانم خود را ملزم به اجرای تمام مفاد این سند راهبردی نموده ایم، امیدواریم در اجرای این سند پیروز باشیم و تا سال 1400 به اهداف در نظر گرفته شده به صورت صد در صد برسیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 288

به "امروز منطقه آزاد کیش در بهترین شرایط اقتصادی دوران خودش واقع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امروز منطقه آزاد کیش در بهترین شرایط اقتصادی دوران خودش واقع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید