ایده تا اجرا کاملاً ایرانی

به گزارش مجله آرنا، بهاره خسروی ـ خبرنگار: مینا حسین زاده از همسایه های پیروز و خوش ایده ما در هنر خیاطی ساکن خیابان شهیدان است.

ایده تا اجرا کاملاً ایرانی

مینا با سن و سال کمی که دارد، دارای 6 مدرک معتبر فنی حرفه ای در شاخه های تخصصی نازک دوزی زنانه، دوخت لباس شب و عروس، دوخت لباس بچگانه و ضخیم دوزی، دوخت شلوار و پیراهن مردانه است. این بانوی 19 ساله به عنوان جوان ترین عضو انجمن طراحان مد و لباس ایران مشغول فعالیت است. طراحی و ثبت لباس ایرانی ویژه ایام سوگواری ماه محرم با عنوان سرو، یکی از ابتکارهای این جوان خلاق است. به تازگی این همسایه خوش ایده ما با شعار از ایده تا پدیده و همچنین اشتغالزایی میان بانوان سرپرست خانوار، کارگاه کوچک خیاطی را در محله زنجان راه اندازی نموده است. در این گزارش سری به این کارگاه زدیم و با هنرمند هم محله ای ما درباره ویژگی های مدهای ایرانی گفت وگو کردیم.

  • موفقیت، فقط حضور در دانشگاه نیست

    گاهی وقت ها گمان می کنیم با رفتن به دانشگاه و چند کلاس درس خواندن، همه موفقیت های فردی و اجتماعی مورد احتیاج در زندگی را تضمین می کنیم. اما موفقیت های مینا حسین زاده هنرمند خیاط هم محله ای ما عکس این را ثابت می نماید. مینا با وجود داشتن معدل بالا و امکان تحصیل در بهترین دبیرستان ها برای انتخاب رشته ای به قول معروف نان و آبدار در دانشگاه به پیشنهاد پدرش راهی هنرستان می گردد و در رشته خیاطی ادامه تحصیل می دهد. همین انتخاب، چراغ راه موفقیت های این دختر جوان می گردد. مینا در این باره می گوید: از هنر خیاطی سر رشته ای نداشتم. اما از دوران کودکی کار نقاشی و طراحی را انجام می دادم. پدرم پیشنهاد تحصیل و فعالیت را در رشته خیاطی داد. در شروع این هنر برایم گنگ و نامفهوم بود. برای همین با ثبت نام در یک آکادمی خیاطی برای نخستین بار وارد دنیای پارچه، نخ و طرح شدم. البته از حق نگذریم مربیان دلسوزی سر راهم قرار گرفتند و با روش آموزش و متدهای خلاقانه شان به این هنر علاقه مند شدم.

از ایده تا پدیده

اشاعه فرهنگ و هنر اصیل ایرانی، ترویج مدهای ایرانی ـ اسلامی، یکی از مهم ترین اهداف این طراح جوان برای کارآفرینی در بازار تولیدات ایرانی است. حسین زاده این روزها با شعار از ایده تا پدیده برای مشتریانش بدون الگوبرداری از ژورنال های خارجی، لباس های کاملاً ایرانی طراحی می نماید. او درباره این سبک جدیدکاری شرح می دهد: بیشتر طراحی لباس های موجود در بازار، کپی برداری از ژورنال های خارجی است. مدل هایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ و نوع پوشش بانوان ایرانی ندارد. برای انتخاب و دوخت یک لباس مناسب باید خلاقیت و ابتکار داشت. رنگ چهره، نوع پوشش، ژنتیک اندامی بانوان ایرانی متفاوت از بانوان اروپایی است. به همین دلیل باید رنگ و لباسی برای بازار ارائه گردد که قابل استفاده باشد. به گفته او مهم ترین ویژگی طرح ها و رنگ های ایرانی، وجود عنصر آرامش است. چیزی که این روزها در بازار ایرانی رو به خاموشی است و اغلب طراحی مدها به سمت و سوی نمونه ها و الگوهای خارجی می رود. حسین زاده اضافه می نماید: به تازگی اروپاییان طراحی کراوات هایشان از طرح های اسلیمی ما استفاده می نمایند. چیزی که در طراحی های خودمان کمتر به آن توجه می گردد. یکی از جالب ترین موضوع طرح های ایرانی، داستانی بودن آنها است. درواقع در پشت بسیاری از طراح های ایرانی قصه و ماجرای پندآموز اخلاقی نهفته است.

  • ثبت ملی لباس محرمی سرو

    طراحی لباس ملی ایرانی برای بانوان با عنوان سرو به مناسبت عزاداری ایام ماه محرم، از دیگر هنرهای این طراح جوان مدهای ایرانی است. مینا با اشاره به این موفقیت می گوید: سرو نماد استقامت و پایداری است. این موضوع دستمایه خوبی شد تا 2 سال پیش، برای شرکت در نمایشگاه تولیدات ملی در تالار وحدت، یک لباس ویژه بانوان با عنوان سرو طراحی کردم. طراحی آن نزدیک به 2 ماه طول کشید و کوشش کردم با استفاده از طرح و رنگ مناسب، نماد استواری زن ایرانی را در قالب این لباس نشان دهم. خوشبختانه این طرح به ثبت ملی هم رسید.

  • واحد درسی آموزش مهارت زندگی

    جوان ترین عضو انجمن طراحان مد و لباس ایران، بر این باور است خیاطی از آن گونه هنرهای فردی است که باید همه افراد در حد دوختن یک دکمه برای پیراهن یا کوک ساده از آن سر رشته داشته باشند. اما متأسفانه این روزها به دلیل برخی تبلیغات اشتباه، این هنر میان مردم به ویژه دختران جوان مهجور مانده است. حسین زاده در ادامه اضافه می نماید: یادگیری مهارت و هنر در کنار تحصیلات آکادمیک، برای هر فردی ضروری است. چراکه در بسیاری مواقع به یاری همین حرفه آموزی می توان در زندگی به درآمدزایی و خودکفایی رسید. متأسفانه در آموزش و پرورش، درس هنر و رشته هایی مانند خیاطی، چندان جدی گرفته نمی گردد. خانواده ها اغلب فرزندانشان را برای تحصیل در رشته های نظری تشویق می نمایند. اما بد نیست در سیستم آموزشی وزارت آموزش و پرورش، واحد درسی مهارت زندگی نیز گنجانده و آموزش درس هنر جدی گرفته گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 276

به "ایده تا اجرا کاملاً ایرانی" امتیاز دهید

1 کاربر به "ایده تا اجرا کاملاً ایرانی" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده تا اجرا کاملاً ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید