بازسازی داعش در تشکیلاتی به نام راند صلیبی توسط سازمان سیا

به گزارش مجله آرنا، سازمان سیا از حدود 7 ماه قبل با ایجاد تشکیلاتی که مقر آن در یکی از کشور های عربی منطقه است ضمن جذب کارشناسان و افراد مرتبط با جریان های سلفیت جهادی، برنامه ریزی برای سازماندهی هسته های جدید گروه های وابسته به القاعده و داعش را شروع نموده است.

بازسازی داعش در تشکیلاتی به نام راند صلیبی توسط سازمان سیا

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان در تهران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه دیگر رسانه های مجله آرنا، بیش از دو ماه است که هسته های کوچکی از گروه داعش فعالیت مجدد خود را در بعضی استان های عراق از جمله الانبار، دیالی و صلاح الدین شروع نموده و با انجام عملیات ایذایی، بمب گذاری و حمله به پایگاه های نظامی موجب شکل گیری ناامنی در بخش هایی از عراق شده اند.

هم زمان با این اقدامات، صفحات مربوط به این گروه در فضای مجازی نیز مجدداً فعال شده و ضمن عظیم نمایی این تحرکات از انجام فعالیت های گسترده تر در آینده نزدیک خبر می دهند.

در حالی که شروع اقدامات جدید گروه داعش در ابتدا نتوانست موجب شکل گیری حساسیت ویژه ای در مقامات و سازمان های امنیتی و انتظامی عراق گردد، لیکن افزایش تعداد این اقدامات ضمن ایجاد تحرک بیشتر در نیروهای مقابله نماینده با تروریسم در عراق، واکنش مقامات سیاسی این کشور را نیز به دنبال داشته است.

طراحی و اجرای سلسله عملیات رمضان از سوی الحشد الشعبی و ارتش عراق و پاک سازی مناطق آلوده در استان های مختلف این کشور از جدی شدن تهدید این گروه و عزم نیروهای نظامی و امنیتی برای مقابله و مهار سریع آن خبر می دهد.

پیشتر، بعضی کارشناسان سیاسی و امنیتی در عراق، تحرکات اخیر داعش را که چون گذشته با پشتیبانی فعال رسانه ای نیز همراه است نشانه ای نگران نماینده از قصد آمریکا و متحدان منطقه ایش برای سازماندهی مجدد داعش و تحمیل مجدد ناامنی، بی ثباتی وگسترش تروریسم در عراق قلمداد نموده بودند که اکنون اطلاعات متقن به دست آمده از منابع موثق آن را تایید می نماید.

بر اساس اطلاعات دریافت شده، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از حدود 7 ماه قبل با ایجاد تشکیلاتی تحت عنوان راند صلیبی که مقر آن در یکی از کشورهای عربی منطقه قرار گرفته است ضمن جذب و به کارگیری کارشناسان و افراد مرتبط با جریان های سلفیت جهادی، برنامه ریزی برای سازماندهی هسته های جدید گروه های سلفی جهادی وابسته به القاعده و داعش را شروع نموده است.

صفحات جدید ایجاد شده در فضای مجازی نیز از سوی تشکیلات راند صلیبی مدیریت می گردد و ضمن ارائه محتوای آموزشی مبتنی بر آموزه های سلفیت جهادی، سازماندهی، جذب و راهنمایی گروه هایی که در راهبرد قبلی داعش به عنوان گرگ های تنها فعالیت می کردند را نیز برعهده گرفته است.

آنالیز محتوای صفحات ایجاد شده از سوی تشکیلات راند صلیبی در فضای مجازی نشان دهنده اطلاعات نسبتا دقیق اداره نمایندگان این صفحات از شرایط حاکم بر هسته های فعال داعش در عراق و بعضی دیگر از کشورهای منطقه است که خود از ارتباط نزدیک این تشکیلات با منابع دستگاه اطلاعاتی آمریکا خبر می دهد.

به دنبال تصویب قانون خروج نیروهای نظامی بیگانه از عراق توسط مجلس این کشور، تحرکات گسترده ای از سوی آمریکا برای خنثی سازی این مصوبه و وادار نمودن هیئت حاکمه عراق برای عدم اجرای این قانون شروع شده است.

آمریکایی ها ضمن راهنمایی جریان بازسازی داعش و بعضی گروه های مرتبط با القاعده و پشتیبانی از آنها برای انجام عملیات در عراق، ایجاد بی ثباتی امنیتی در این کشور را پیگیری می نمایند.

علاوه بر این و به صورت هم زمان ضمن انجام اقدامات سیاسی، رسانه ای و امنیتی، تضعیف سازمان الحشد الشعبی که زبده ترین ساختار مقابله با تروریسم در عراق است نیز از سوی آمریکایی ها دنبال می گردد.

بر اساس برنامه اعلام شده، قرار است گفتگوهای راهبردی میان آمریکا و دولت عراق در ماه ژوئن شروع گردد که نتایج آن می تواند در مشخص آینده حضور و ایفای نقش آمریکا در عراق و منطقه بسیار حائز اهمیت باشد.

دولت جدید عراق که پس چندین ماه بی ثباتی در ساختار سیاسی این کشور توانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد با چالش های متعدد سیاسی، مالی و اجتماعی ناشی از اختلاف گروه های سیاسی، کاهش شدید درآمدها به دلیل سقوط قیمت نفت، شیوع بیماری کرونا و مطالبات انباشته اجتماعی در این کشور روبرو است و در چنین شرایطی باید در مذاکرات ماه ژوئن با آمریکا از منافع عراق و مردم آن دفاع کند.

راهبرد سه پایه آمریکا برای تحت فشار گذاشتن دولت عراق، فعال سازی مجدد داعش، تضعیف سازمان الحشد الشعبی و شروع مجدد تظاهرات خیابانی است که با پشتیبانی گسترده رسانه ای در حال پیگیری است.

افزایش انسجام گروه های سیاسی و قومی، ارجح دانستن منافع ملی به جای تمایلات و اهداف حزبی و پشتیبانی همه جانبه از دولت و البته نظارت دقیق بر عملکرد آن بر اساس راهبردهای مرجعیت حداقل اقداماتی است که می تواند دست دولت عراق برای دفاع از منافع مردم این کشور در مذاکرات ماه ژوئن با آمریکاییها را پر کند.

منبع: نور نیوز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 870

به "بازسازی داعش در تشکیلاتی به نام راند صلیبی توسط سازمان سیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی داعش در تشکیلاتی به نام راند صلیبی توسط سازمان سیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید