بدون راستی آزمایی، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی اعتبار است

به گزارش مجله آرنا، رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با مردم آذربایجان شرقی (99/11/29) درباره سیاست جمهوری اسلامی در خصوص برجام فرمودند: حرفهایی زده میشود، وعده هایی داده میشود. من میخواهم امروز فقط همین یک کلمه را بگویم؛ بگویم ما حرف و وعده خوب خیلی شنیده ایم که در عمل، آن حرفها و وعده ها نقض شده و ضدّش عمل شده. حرف فایده ندارد، وعده فایده ندارد؛ این دفعه فقط عمل، عمل؛ عمل از طرف مقابل را ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد. با حرف و وعده و اینکه ما این کار را خواهیم کرد، آن کار را خواهیم کرد جمهوری اسلامی این دفعه قانع نخواهد بود، مثل گذشته نخواهد بود.

بدون راستی آزمایی، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی اعتبار است

به گزارش مجله آرنا، پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR ذیل پرونده حرف قطعی موضع جمهوری اسلامی در زمینه تحریم ها و برجام را در گفت وگو با دکتر مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد آنالیز می نماید.

ما در خصوص برجام و سیاست هسته ای، همیشه از یک منطق قوی برخوردار بوده ایم؛ یعنی سیاستی که ما اتخاذ می کنیم، بر مبنای یک سری اصول است و این اصول، دارای منطقی است. طبیعتاً این منطق وقتی با کشورهای مختلف مطرح می گردد جای هیچ شک وشبهه ای باقی نمی گذارد.

در خصوص سیاست هسته ای، وقتی ما در برجام به توافق رسیدیم، قبول کردیم که یک سری تعهدات را برای یک دوره خاصی بپذیریم تا تحریم هایی که به طور غیرقانونی و ظالمانه علیه مردم ایران وضع شده بود، در چهارچوب و بازه زمانی برداشته گردد؛ امّا آن ها از همان ابتدا در عمل کار خلافی کردند که جای شک وشبهه ای باقی نماند. ما در دوره اوباما گزارشهایی برای هماهنگ نماینده برجام فرستادیم و به اقدامات خلاف دولت آمریکا در آن موقع نسبت به تعهداتش، اعتراض کردیم.

در دوره ترامپ هم که نقض فاحش برجام با خروج غیرقانونی آمریکا از برجام صورت گرفت، ما همان موقع اظهار داشتیم که این کار خلاف برجام است و به اعضای شرکت نماینده در برجام گفتیم که اقدام آمریکا نباید بی پاسخ بماند. آن ها هم به ما گفتند که شما مدتی صبر کنید و ما جبران می کنیم، ولی متأسفانه نه تنها جبران نکردند، بلکه به تعهداتشان هم عمل نکردند.

هر سه نوع تحریم باید برداشته گردد

همان طور که گفته شد، مبنای برجام قبول یک سری محدودیت ها توسط ایران در ارتباط با موضوع هسته ای در قبال لغو تحریم های شورای امنیت، اروپایی ها و آمریکایی ها بود. درحقیقت اگر ما بخواهیم برای برطرف تحریم، به صورت ناقص برخورد کنیم، توازنی که از ابتدا در برجام شکل گرفته بود، به هم می خورد. همین اتفاق هم افتاد و با خروج دولت قبلی آمریکا از برجام، عدم توازن شدیدی به وجود آمد. ما از همان ابتدا گفتیم که باید عدم توازن را برطرف نمایند؛ چون اگر این عدم توازن وجود داشته باشد، برجام دیگر معنی ندارد. ایران به طرف مقابل اظهار داشت که این وظیفه شماست که این عدم توازن را برطرف کنید، اگر در برطرف آن ناتوانید، پس ما مجبوریم که توازن را به گونه دیگری برقرار کنیم. به همین دلیل ما یک سال صبر کردیم و بعد قدم هایی را به صورت متقابل برداشتیم تا توازن در برجام به وجود بیاید.

وقتی ترامپ از برجام خارج شد، یک سری تحریم که باید در چهارچوب برجام لغو می شد، برگشت و یک سری تحریم دیگر هم اضافه شد. علاوه بر این آمریکایی ها تحریم های دیگری، با عناوین جدیدی (غیر از هسته ای) اعمال کردند. درواقع نه تنها در چهارچوب برجام تحریم ها برچیده نشد، بلکه عناوین همان تحریم ها را عوض کردند و به عنوان تحریم جدید مطرح کردند. در مجموع از زمان خروج آمریکا از برجام تا الآن، سه نوع تحریم علیه ما اعمال کردند. اگر هرکدام از این تحریم ها لغو نگردد، بازگشت آمریکا معنی ندارد؛ یعنی آمریکا موقعی می تواند بگوید که من به برجام برگشتم که همه این تحریم ها لغو گردد. صرف اعلام نظر و اینکه بگوید من آماده ام به برجام برگردم یا به برجام برگشتم، ولی در عمل این تحریم ها لغو نگردد و از بین نرود، از دید ما هیچ ارزشی ندارد.

امضا بدون راستی آزمایی معنی ندارد

علاوه بر این بحث راستی آزمایی هم از بحث های بسیار مهمی است که ما حتماً بر آن تأکید داریم. ما وقتی تعهداتمان را در چهارچوب برجام اجرا می کنیم، نماینده آژانس نظارت دارد. این کاری است که نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می دهند و آنها تعیین می نمایند که تعهد ایران اجرا شده یا انجام نشده است. سابقه کار ما روشن است. ما وقتی موردی را قبول می کنیم، به تعهداتمان هم عمل می کنیم؛ امّا در ارتباط با لغو تحریم هایی که باید آمریکایی ها انجام بدهند، ما باید به عنوان کشور ذی نفع راستی آزمایی کنیم؛ یعنی اگر آمریکایی ها می گویند ما تحریم نفت یا پتروشیمی ایران را برداشتیم، ما نمی توانیم فقط به امضای یک نامه یا اعلام موضع رضایت بدهیم. اگر امضاء همراه با فرآیندی برای راستی آزمایی اقدامات نباشد، معنی ندارد. به طور مثال، نفت فروختن ما یک سری لوازمی دارد. شرکتی که می خواهد از ایران نفت بخرد، نباید از تحریم شدن توسط آمریکا هراس داشته باشد. درحقیقت مجموعه ای از تحریم ها باید لغو بگردد تا فروش نفت به صورت دقیق و کامل انجام گردد. یعنی اگر اعلام گردد که تحریم نفت ایران لغو شد، فی نفسه نمی تواند کفایت کند. باید در کنارش تضمین هایی هم وجود داشته باشد که مسئله ای برای فروش نفت هم پیش نیاید.

یک نکته بسیار مهم دیگر در زمینه راستی آزمایی، بحث بانکی است. مثلاً شرکتی که از ایران نفت می خرد، باید بتواند به وسیله سیستم بانکی جهانی پولش را به راحتی به ایران منتقل کند؛ یعنی نقل وانتقالات بانکی باید این قدر ساده باشد که هیچ شک وشبهه ای در آن وجود نداشته باشد. بانک ها نگران این نباشند که اگر وارد کار تجاری با ایران شدند، مورد تحریم آمریکا قرار می گیرند. آمریکایی ها خودشان هم به خوبی می دانند که اگر بخواهند واقعا کار دقیقی را در زمینه برچیده شدن تحریم انجام بدهند، شامل چه عناصری باشد. بنابراین، ما برطرف تحریم را موقعی می پذیریم که متوجه شویم و احساس کنیم که مراحلش دارد به خوبی انجام می گردد. وقتی چنین کاری انجام گردد، ما هم آماده و حاضریم که به تعهدات برگردیم.

خسارت ایران در برجام جزو مطالبات ماست

موضوع خسارات ایران در برجام هم یکی از موضوعات بسیار حساس و جزو مطالبات ماست. البته این به عنوان پیش شرط آغاز انجام تعهدات آمریکا نیست. ایران این موضوع را هم بارها اعلام نموده و ما حتماً بعد از اجرای تعهدات آمریکا، در جلسات کمیسیون مشترک به آن خواهیم پرداخت.

موضوع خسارات از این جهت برای ما مهم است که در طول چند سال اخیر، صدمات زیاد جانی و اقتصادی در اثر تحریم ها به ما وارد شد. مثلاً آمریکایی ها ادعا می کردند که دارو تحریم نیست و به دروغ اعلام می کردند که خارج از شمول تحریم است، ولی تحریم بود و صدمات زیادی به مردم به خصوص در دوران کرونا ما زد. بنابراین، ما در طول این سال ها هم ضربه انسانی و هم خسارات مادی فراوانی خوردیم. خسارات موضوع مهمی است و باید به آن پرداخته گردد که چه کسی مسئول این کار است و چگونه باید به خسارات رسیدگی و به مردم پرداخت گردد.

حتی اگر تحریم ها برطرف گردد نباید خیالمان راحت گردد

موضوع خنثی سازی تحریم ها و ارجحیتش نسبت به برطرف تحریم ها که رهبر معظّم انقلاب فرمودند هم از موضوعات بسیار مهم است. ما باید از نظر داخلی به حدی برسیم که بتوانیم اثر تحریم ها را خنثی کنیم، ولی چگونه؟ مثلاً اگر نفت ما را تحریم می نمایند، ما باید وابستگی اقتصادمان به نفت را به مرور زمان کنیم و به صفر برسانیم تا وقتی تحریم می نمایند، تأثیر چندانی روی اقتصاد ما نداشته باشد. البته ما کوششمان را برای برطرف تحریم ها می کنیم، ولی باید کاری کنیم که اثر تحریم ها خنثی گردد.

این کار هم آغاز شده است و در چند سال اخیر کوشش نموده ایم، ولی باید این کوشش ها بیشتر گردد تا بتوانیم تحریم ها را خنثی کنیم؛ حتی اگر تحریم ها برطرف شدند و آمریکایی ها تعهداتشان را انجام دادند، نباید خیالمان راحت گردد، چراکه در آینده ممکن است آمریکایی ها دوباره چنین کاری را انجام بدهند. بنابراین، باید مصون سازی اقتصاد از تحریم ها، سرلوحه کارمان باشد و با قوت بیشتری ادامه پیدا کند.

البته ما با جهان تعامل داریم و جمهوری اسلامی می خواهد که با همه کشورها تعامل داشته باشد. طبیعتاً با یک سری کشورهای دوست، تعامل ما بیشتر است و با عده ای کمتر. اصل تعامل بین المللی مورد قبول همه است امّا مسئله ای که برای ما اهمیت دارد، قوت بخشی اقتصاد از درون است. در عین اینکه تجارت بین المللی داریم، ما نباید اقتصادمان به خارج از کشور متکی باشد که با اعمال تحریم دچار مشکل بشویم. ما باید با توجه به ظرفیت های زیادی که کشور دارد، بتوانیم اقتصادمان را از درون تقویت کنیم. بنابراین کلید حل مسائل، تمرکز بر روی توانایی های داخل و ظرفیت های خودمان است که بتوانیم به اقتصادمان قوت ببخشیم.

وحدت هم از مسائل بسیار مهم و کلیدی به خصوص در سیاست خارجی است. وقتی مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی و بین المللی به تصمیم واحدی می رسد، طبیعتاً مسئولین کشور باید در چهارچوب آن سیاست عمل و حرکت و موضع گیری نمایند؛ چون غیر از این، مورد سوءاستفاده دشمنان قرار می گیرد. اگر یک صدا با طرف های خارجی صحبت کنیم، طبیعتاً سوءاستفاده دشمنان دیگر کمترین تاثیر را در مسائل ما خواهد داشت. ولی اگر چند صدایی باشد، خودبه خود باعث مشکل می گردد و دیگران طمع می نمایند. البته همه می توانند نظرات و دیدگاه های مختلفی را مطرح نمایند، ولی وقتی به یک نظر و تصمیم رسیدیم که نظر نظام جمهوری اسلامی است، همه باید در این چهارچوب صحبت نمایند و با یک زبان، نظر جمهوری اسلامی را در سطح بین المللی مطرح نمایند و موضع گیری نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1425

به "بدون راستی آزمایی، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی اعتبار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون راستی آزمایی، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی اعتبار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید