ابراز نگرانی شدید سناتورهای آمریکایی از بستن سفارت آمریکا در بغداد

به گزارش مجله آرنا، دو تن از سناتورهای آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه نسبت به تهدیدات دولت واشنگتن برای بستن سفارت آمریکا در بغداد در صورتی که عراق نتواند حملات شبه نظامیان به پرسنل آمریکایی را متوقف کند، ابراز نگرانی کردند.

ابراز نگرانی شدید سناتورهای آمریکایی از بستن سفارت آمریکا در بغداد

به نقل از پایگاه خبری هیل، میت رامنی، سناتور جمهوری خواه از ایالت یوتا و کریس مورفی، سناتور دموکرات از ایالت کنتیکت که به ترتیب رئیس و عضو ارشد کمیته جانبی خاورمیانه و کمیته روابط امور خارجه سنا محسوب می شوند، در بیانیه ای از دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواستند تا هر چه سریع تر در این خصوص گزارشی به سناتورها بدهد.

رامنی و مورفی در بیانیه شان گفتند: ما در کنار کوشش های وزارت امور خارجه آمریکا برای حفاظت از پرسنل آمریکایی در سفارت آمریکا می ایستیم. با این حال به شدت نگرانیم که مفاهیم و معانی خروج کامل تیم های دیپلماتیک کوچک مان از سفارت آمریکا در بغداد به روابط واشنگتن-بغداد لطمه بزند، باعث گردد تا متحدانمان نیز دیپلمات های خود را از بغداد خارج نمایند و ماموریت های آموزش نیروهای امنیتی عراقی را متوقف سازند.

آنها افزودند: ما از دولت ترامپ می خواهیم تا هر چه سریع تر گزارشی را در این خصوص به سنا ارائه دهد و ماهیت تهدیدات علیه پرسنل سفارت مان، اقداماتی که وزارت امور خارجه آمریکا برای کاهش تهدیدات با همکاری شرکای عراقی مان اتخاذ می نماید و هر پیامدی که ما باید درصورت بستن سفارت آمریکا در بغداد انتظارش را داشته باشیم، شرح دهد.

رسانه های مختلف اخیرا گزارش داده اند که مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس های اخیرش با مقامات عراقی تهدید نموده است که اگر بغداد نتواند حملات به پرسنل و منافع آمریکا در این کشور عربی را متوقف کند، آمریکا سفارت خود در بغداد را تعطیل خواهد نمود.

این در حالی است که مقامات عراقی از این تهدید انتقاد نموده و فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق به واشنگتن گفته است که بستن سفارت خطرناک خواهد بود و کشورهای دیگر را نیز به خروج دیپلمات های شان از عراق ترغیب خواهد نمود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فواد حسین در کنفرانسی خبری گفت: امیدواریم دولت آمریکا درخصوص این تصمیم تجدیدنظر کند. چرا که این تصمیم یک تصمیم اشتباه است و در زمان و مکان اشتباهی اتخاذ شده است.

این تهدید گزارش شده درباره خروج دیپلمات های آمریکایی از عراق پس از آن انجام شده که دولت ترامپ در ماه جاری میلادی خروج نیروهای آمریکایی از عراق و کاهش تعداد آنها از 5200 تن به 3000 تن را بیان کرد.

نیروهای آمریکایی برای یاری به نیروهای محلی در مبارزه با داعش در عراق هستند. اما ترامپ به شدت کوشش نموده تا به طور کامل از خاورمیانه خارج گردد و تنش ها میان واشنگتن و تهران به افزایش مخالفت ها در داخل عراق نسبت به حضور آمریکا دامن زده است.

منتقدان این اقدامات دولت ترامپ تاکید دارند که این اقدامات باعث ایجاد خلأ می گردد که نهایتا منجر به ظهور مجدد داعش خواهد شد.

رامنی و مورفی در ادامه بیانیه خود گفتند: در حالی که عراق کوشش می نماید تا مانع از ظهور مجدد داعش گردد، آنها با چالش های سیاسی، انسانی و مالی متعددی رو به رو هستند که از مقابله با فساد گرفته تا پاندمی کرونا و کاهش بهای نفت را شامل می گردد. اکنون برهه بسیار حساسی برای روابط میان آمریکا و عراق است. آمریکا باید سیاستی اتخاذ کند که از کوشش های عراق برای دستیابی به یک آینده امن، دموکراتیک و پیروز حمایت کند و به یک نیروی تثبیت نماینده در منطقه تبدیل گردد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1156

به "ابراز نگرانی شدید سناتورهای آمریکایی از بستن سفارت آمریکا در بغداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی شدید سناتورهای آمریکایی از بستن سفارت آمریکا در بغداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید