سرمایه گذاری بخش خصوصی در آموزش عالی به نفع آموزش کشور است

به گزارش مجله آرنا، رئیس دانشگاه تهران در چهارمین جلسه هیأت نظارت گفت: این که چند عضو هیأت علمی بدون پشتوانه مالی، دانشگاهی راه اندازی می نمایند تا با اتکا به شهریه آن را اداره نمایند، تصمیم درستی نیست. در جهان بسیاری از مراکز خصوصی معروف، وابسته به یک بنیاد هستند، یعنی بر اساس شهریه اداره نمی شوند. من این نکته را به فال نیک می گیرم که در کشور یک بخش خصوصی در آموزش عالی سرمایه گذاری می نماید که اگر توسعه پیدا کند و بخش های دیگر مالی هم بتوانند در آموزش عالی سرمایه گذاری نمایند به نفع آموزش کشور خواهد بود.

سرمایه گذاری بخش خصوصی در آموزش عالی به نفع آموزش کشور است

به گزارش مجله آرنا، چهارمین جلسه هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت عتف استان تهران، روز گذشته (هفدهم شهریور) با حضور رئیس دانشگاه تهران و اعضای هیأت و با آنالیز دستور جلسه ارائه گزارش بازدید و ارزیابی از دانشگاه غیردولتی- غیرانتفاعی خاتم، ارائه گزارش بازدید و ارزیابی از مرکز مطالعات همکاری علمی و بین المللی و گزارش امور جاری دبیرخانه نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استان تهران برگزار گردید.

دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، ضمن تبیین فعالیت های دانشگاه ها و مراکز غیرانتفاعی گفت: بعضی از مسائل و مسائل به اقتصاد آموزش عالی و شرایطی که در کشور پیش آمده باز می گردد. در حال حاضر حتی دانشگاه های دولتی هم به علت تقاضا با مشکل روبرو هستند. جایگاه های خالی در بسیاری از دانشگاه های عظیم کشور وجود دارد. مراکزی که به بودجه دولت وصل هستند شاید بتوانند بسیاری از امور خود را آسان تر انجام دهند، اما یک دانشگاهی که باید بر اساس اقتصاد خود شرایط را مدیریت کند با مسائل بیشتری می تواند روبه رو گردد.

وی اضافه نمود: سیاست کشور کاهش هزینه های دولت و افزایش مشارکت بخش خصوصی در توسعه آموزش عالی است که ما در رویکردها و تصمیم گیری ها باید به این مسأله توجه کنیم، یعنی اگر بخواهیم نگاه حمایتی به مراکز غیرانتفاعی نداشته باشیم و بر اساس شاخص های آموزش عالی در دانشگاه های دولتی بسنجیم، تعدادی از این مؤسسات غیرانتفاعی باید تعطیل شوند، بسیاری از ظرفیت های دانشگاه آزاد کاهش پیدا کند، حتی در دانشگاه های دولتی هم بعضی از فعالیت ها باید متوقف گردد. به طور مثال در مورد نسبت هیأت علمی به دانشجو، فقط چند دانشگاه در کشور هستند که این موضوع در آن ها رعایت شده است، این که به سمت اتخاذ این رویکردها و رعایت نسبت ها برویم تصمیم کاملاً درستی است، اما باید تا جایی که امکان دارد نگاه حمایتی هم داشته باشیم.

رئیس دانشگاه تهران با بیان این که پرونده های مطروحه دانشگاه های غیرانتفاعی به لحاظ مالی بسیار ضعیف و وابسته به شهریه است، اعلام کرد: این که چند عضو هیأت علمی بدون پشتوانه مالی، دانشگاهی راه اندازی می نمایند تا با اتکا به شهریه آن را اداره نمایند، تصمیم درستی نیست. در جهان بسیاری از مراکز خصوصی معروف، وابسته به یک بنیاد هستند، یعنی بر اساس شهریه اداره نمی شوند. من این نکته را به فال نیک می گیرم که در کشور یک بخش خصوصی در آموزش عالی سرمایه گذاری می نماید که اگر توسعه پیدا کند و بخش های دیگر مالی هم بتوانند در آموزش عالی سرمایه گذاری نمایند به نفع آموزش کشور خواهد بود. ممکن است به طور مثال ما در دانشگاه تهران فکر کنیم که رقیب ایجاد شده است، اما من معتقدم زمانی می توانیم رشد کنیم که رقبای ما هم رشد نمایند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در ابتدای این جلسه دکتر محمدعلی شاه حسینی، دبیر هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت عتف استان تهران، به ارائه گزارشی درباره امور جاری دبیرخانه پرداخت و گفت: تهیه و تنظیم ساختار تشکیلاتی هیأت نظارت استانی و پیگیری منجر به تصویب آن در هیأت امنای دانشگاه تهران، انجام مطالعات و اقدام های اولیه جهت تدوین برنامه راهبردی، آنالیز مستمر شرایط آموزش های مجازی در دوره پاندمی کرونا ، ایجاد شبکه ارتباطی مسئولان سامانه HES در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی، برای تعاملات کاری و هم ارائه آموزش های مستمر و آنالیز شکایات دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پیگیری حل مسائل آنان از جمله اقدام های این دبیرخانه است.

وی بعلاوه آنالیز مدارک و اطلاعات اعضای هیأت علمی 23 دانشگاه و مؤسسه غیردولتی-غیرانتفاعی، 21 واحد دانشگاه پیغام نور ، 12 دانشگاه دولتی، 8 واحد دانشگاه فنی و حرفه ای، 9 واحد دانشگاه فرهنگیان ، 23 مؤسسه پژوهشی در سامانه آموزش عالی (HES) و اعلام به دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و پیگیری برطرف نواقص و تأیید و ارسال نهایی به مرکز نظارت وزارت عتف (در حدود 12 هزار مورد پرونده اعضای هیأت علمی) را از دیگر فعالیت های دبیرخانه هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت عتف استان تهران برشمرد.

دکتر شاه حسینی با اشاره به بازدیدهای میدانی اجرا شده از دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و مراکز پژوهشی اضافه نمود: در این راستا بازدیدهایی از مؤسسه معماری و هنر پارس، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، مؤسسه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، دانشگاه اهل بیت، مؤسسه آموزش عالی ارشاد دماوند، دانشگاه خاتم، مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنر معماری، مؤسسه آموزش آزاد نسل سوم و مؤسسه آموزش آزاد معمار اجرا شده است.

دبیر هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت عتف استان، بعلاوه ارسال گزارش ارزیابی دانشگاه ها و مؤسسات به مرکز نظارت عتف، پس از طرح و انجام اصلاحات در سومین جلسه هیأت عالی نظارت استان، شامل سه واحد پیغام نور، دو واحد فرهنگیان، مؤسسه آموزش عالی آل طه، دانشگاه خاتم، دانشکده غیرانتفاعی رفاه و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران را از اقدام های دبیرخانه توصیف کرد.

در ادامه، بر اساس دستور جلسه گزارش های بازدید و ارزیابی از دانشگاه غیردولتی- غیرانتفاعی خاتم و بازدید و ارزیابی از مرکز مطالعات همکاری علمی و بین المللی ارائه شد که اعضای هیأت، ضمن تشکر و قدردانی از کوشش های دبیرخانه هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت عتف استان تهران در مورد تهیه گزارش های جامع، به آنالیز و گفتگو زمینه های مختلف مطروحه در مباحث ارائه شده پرداختند که در نهایت مقرر شد، بعد از اعمال اصلاحات مطابق پیشنهادهای ارائه شده در جلسه، گزارش نهایی تهیه و به مرکز نظارت و ارزیابی وزارت عتف ارسال گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1706

به "سرمایه گذاری بخش خصوصی در آموزش عالی به نفع آموزش کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری بخش خصوصی در آموزش عالی به نفع آموزش کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید