ظریف خطاب به اروپا: به تعهدات پایبند بمانید؛ ما هم از اقدامات خود برمی گردیم

به گزارش مجله آرنا، وزیر امور خارجه ایران در توییتی خواهان تعهد سه کشور اروپایی به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای برجام شد.

ظریف خطاب به اروپا: به تعهدات پایبند بمانید؛ ما هم از اقدامات خود برمی گردیم

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش مجله آرنا به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه در توییتی نوشت: پاسخ ما به باج خواهی و تروریسم مالی آمریکا با چیزی که به دونالد ترامپ خورانده شده بود، متفاوت است. گام چهارم ما در جهت تعلیق یکی از ماده های برجام به عنوان راه حلی علیه تخلفات آمریکا و سه کشور اروپایی در بند 36 این توافق، پیش بینی شده بود. راه آسان برای سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا این است که به تعهدات خود پایبند بمانند تا ما نیز از اقدامات خود بازگردیم.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی امروز در بخشی از سخنرانی اش در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با اعلام شروع گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران و با اشاره به اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود اظهار کرد: من امروز به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارد. البته پیشاپیش به 1+4 اعلام می کنم که فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم ما مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آن ها به تعهدات خود در اول ژانویه 2017 بازگردند ما هم به این تاریخ برمی گردیم.

وی ادامه داد: طبق برجام 1044 سانتریفیوژ در فردو داریم که قرار بود آن ها بچرخند اما به آن ها گاز تزریق نکنیم اما از فردا گازدهی را در فردو شروع می کنیم. ما حساسیت های طرف مقابل را می دانیم و همچنین می دانیم که ممکن است آن ها سروصدا نمایند اما هر وقت آن ها به تعهدات خود عمل کردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در وین بیان کرد: پس از اعلام رییس جمهوری و دستور ایشان به سازمان انرژی اتمی برای شروع گازدهی در تاسیسات فردو این مراتب طی نامه ای به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید.

وی اضافه کرد: در این نامه تصریح شده است که جمهوری اسلامی ایران از روز چهارشنبه گازدهی اورانیوم UF6 را در سایت فردو شروع خواهد نمود و از آژانس درخواست شده است که تا بازرسان برای نظارت بر این فرایند در ساعت معین شده در این تاسیسات حضور داشته باشند.

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) امروز (سه شنبه) پس از آنکه ایران بیان کرد گام چهارم برای کاهش اجرای تعهداتش در برجام را اجرایی می نماید، گفت: روسیه نگرانی های تهران نسبت به تحریم ها را درک می نماید اما ما اقدام ایران (درخصوص برجام) را نیز نگران نماینده می دانیم.

پسکوف توضیح داد: ما از نگرانی های ایران، باتوجه به سابقه بعضی کشورها و تحریم های غیرقانونی و غیر قابل قبول (آمریکا) علیه ایران آگاه هستیم اما به طور همزمان، تحولات پیرامون این وضعیت را با نگرانی دنبال می کنیم چراکه نابودی توافق جامع هسته ای هیچ نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

اتحادیه اروپا نیز روز سه شنبه (امروز) نسبت به اعلام جدید ایران برای برداشتن گام جدید در راستای کاهش تعهدات برجامی اش ابراز نگرانی کرد. این اتحادیه همچنین خواهان بازگشت کامل ایران به تعهداتش در توافق هسته ای 2015 شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه امروز (سه شنبه) در جمع مجله آرنا به تصمیم ایران برای شروع اجرای گام چهارم کاهش تعهداتش در برجام واکنش نشان داد.

وی گفت: اطلاعیه ایران در روز پنجم نوامبر برای افزایش ظرفیت غنی سازی اش خلاف توافق وین است که به سختی فعالیت ها در این زمینه را محدود می نماید. ما و شرکای مان در انتظار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اطلاعیه ها و اقدامات ایران هستیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه در گفت وگویی کوتاه با مجله آرنا در کاخ سفید در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اقدامی باید درباره راه اندازی سانتریفیوژهای جدید پیشرفته در ایران انجام گردد، گفت: ما در حال آنالیز این موضوع هستیم. ببینیم چه می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 393

به "ظریف خطاب به اروپا: به تعهدات پایبند بمانید؛ ما هم از اقدامات خود برمی گردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف خطاب به اروپا: به تعهدات پایبند بمانید؛ ما هم از اقدامات خود برمی گردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید