با خانه های روبیک در روتردام آشنا شوید

به گزارش مجله آرنا، خانه های مکعبی در روتردام | Cube house

زمانی که شهرهای مختلف هلند را بگردید چیزی که توجه شما را بیشتر به خودش جلب می نماید بدون شک، نوع معماری ساختمان های این کشور است. سبک معماری متفاوت هلندی ها در شهرهای آمستردام و علی الخصوص روتردام بیشتر برای شما نمود پیدا می نمایند. این نوع معماری که از آن برای شما سخن می گوییم، صرفا عجیب و غریب نیست بلکه کاملا نرمال و طبیعی است اما شما حس خواهید کرد که معمار یک بنای خاصی، زاویه دیدی متفاوت تر از شما و همه داشته! خانه های مکعبی در روتردام که به آن ها خانه های روبیک نیز می گویند، از جمله مثال همین نوع معماری شهری هلندی هستند. در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، با خانه های مکعبی در روتردام بیشتر آشنا شویم.

با خانه های روبیک در روتردام آشنا شوید

اگر به هلند سفر کردید و مقصدتان شهر روتردام است، پیشنهاد می کنیم که به مرکز شهر یا به اصطلاح سنتروم (Centrum) شهر نوتردام بروید و یکی از جالب ترین سازه های این شهر یعنی خانه های مکعبی در روتردام را که حتی به آن ها خانه های کیوب هم می گویند را از نزدیک ببینید. این سازه بسیار جالب و دیدنی توسط معماری به نام پیت بلوم (Piet Blom) ساخته شده است. این معمار بسیار معروف هلندی که سازه های بسیاری را طراحی نموده و ساخته است، در حالی در سال 1999 میلادی در گذشت که ساختمان های بسیاری با سبک معماری متفاوت خود در اماکن مختلف به جای گذاشته بوده است.

اساس اصلی آقای بلوم برای ساخت این مجموعه خانه ها، یک دهکده به صورت برعکس هست که گویی از وسط یک شهر کاملا مدرن سر در بر آورده است. البته عده ای از کارشناسان حوزه معماری بر این عقیده دارند که بلوم برای طرای خانه های مکعبی در روتردام از خانه های درختی الهام گرفته است و این بدان معناست که بلوم؛ تعدادی خانه درختی در جنگل را به وسط شهر روتردام آورده است! از این موضوع که بلوم برای طراحی این خانه ها دقیقا چه چیزی را در ذهن خود داشته است که بگذریم، باید درباره این سازه های جالب بگوییم که ساخت این خانه ها از سال 1982 تا سال 1984 میلادی طول کشیده است.

تعداد مکعب هایی که در ساخت این مجموعه خانه ها به کار رفته است، به 38 مکعب می رسد. از جمله خصوصیات فنی ومعماری خانه های مکعبی در روتردام باید به شما بگوییم که هر آپارتمان 100 متر مربع مساحت دارد که از این متراژ، تقریبا ¼ آن به دلیل نوع معماری مکعب گونه این خانه ها؛ عملا غیر قابل استفاده است. جالب است بدانید که خانه های مکعبی در روتردام به این صورت هستند که هر خانه در این مجموعه، نشان یا درختی را به نمایش می گذارد.

البته از زاویه بصری دیگر، تمام خانه ها با هم یک جنگل را به تماشا می گذراند. تمامی خانه های موجود در این مجموعه با زاویه 54 درجه ساخته شده اند. از جمله مشخصات فنی معماری داخلی خانه های مکعبی روتردام این است که هر کدام از این مکعب ها یک خانه هستند که به سه قسمت طبقه پایین، طبقه وسط و طبقه بالا تقسیم بندی شده اند.

از بین این 3 طبقه، طبقات پایینی و طبقات بالایی همگی به شکل مثلث هستند. از طبقه پایین هم برای اتاق نشیمن، از طبقه وسط برای اتاق خواب و سرویس بهداشتی و در نهایت از طبقه بالایی نیز برای اتاق خواب اضافه یا اتاق مهمان و یا حتی برای اتاق نشیمن اضافه استفاده می گردد. در طول مدتی که از ساخت این خانه های زیبا گذشته است، در دانشگاه های معماری مختلفی این سوال مطرح می گردد که هدف غایی بلوم از ساخت خانه های مکعبی در روتردام و با استفاده از این نوع طراحی چه بوده است؟ بهترین پاسخی که به این سوال داده می گردد این است که طراحی خانه های مکعبی در روتردام بر اساس مفهوم زندگی به عنوان یک سقف شهری شکل گرفته و ساخته شده اند.

دانستنی هایی جالب درباره خانه های مکعبی در روتردام

 • درست است که گفتیم هدف بلوم و تیم طراحیش این بوده که خانه های مکعبی یک جنگل و درخت هایش و یا خانه های جنگلی را تداعی نمایند اما، این خانه ها شباهت بسیار زیادی با مکعب های روبیک دارند و از این رو آن ها به ساختمان های روبیک معروف هستند.
 • رنگ این ساختمان ها، ترکیبی از رنگ های زرد و سفید است.
 • محوطه داخلی این ساختمان ها دارای یک کافه رستوران، یک مرکز توریستی، یک فروشگاه کوچک فروش سوغاتی و نمادهای شهری و چندین گالری مختلف است.
 • خانه های مکعبی در روتردام در کنار یک بندر کوچک شهری قرار گرفته اند و به همین خاطر شما با رفتن به مجموعه ساختمان های روبیک، یک تیرو چند نشان زده اید زیرا، علاوه بر این بندر چندین گالری مستقل در اطراف این ساختمان، چندین رستوران، 2 ساختمان تاریخی و محوطه ای پارک مانند قرار گرفته است که می توانید از آن ها بازدید کنید.
 • اگر خواستید اطلاعات بیشتری خانه های روبیک کسب کنید می توانید تا به دفتر گردشگری که در محوطه مرکزی این ساختمان قرار گرفته است مراجعه کنید و به هلندی و یا انگلیسی و حتی فرانسه با آن ها صحبت نمایید.
 • محوطه عمومی خانه های مکعبی در روتردام پله ندارند و به جای آن از رمپ استفاده شده است.
 • محوطه پشتی این ساختمان شما را به متروی شهر روتردام وصل می سازد.
 • یک پیشنهاد محبت آمیز! هنگامی که وارد محوطه این ساختمان ها می شوید، خیلی آرام و به مرور زمانی مساوی با حداقل 5 دقیقه تمامی فضا را در دید خود قرار دهید. ممکن است برای اولین بار به خاطر زاویه داخلی این خانه ها، کمی دچار خطای دید و یا سر گیجه شوید! به همین خاطر هم پیشنهاد می کنیم تا این کار را انجام دهید تا مسئله ای برایتان پیش نیاید.
 • در نزدیکی خانه های روبیک، یک دانشکده هنر وجود دارد و دانشجویان این دانشگاه هر روزه برای آنالیز این ساختمان که در نزدیکیشان است به آن مراجعه می نمایند و از این رو ممکن است جوان های محصل زیادی را در این محوطه ببینید.
 • اگر هم که در فصل های پاییز و یا زمستان به دیدن این جاذبه می روید، مواظب باشید تا باد شما را نبرد! البته موضوع باد کاملا امری عادی در شهر روتردام است و فقط مختص به خانه های مکعبی در روتردام نیست ولی به هر حال مواظب باشید تا کلاهتان را باد نبرد.

مختصری درباره شهر خانه های مکعبی در روتردام

روتردام، از شهرهای زیبای هلند است که با این که از نظر تعداد گردشگر به پای آمستردام نمی رسد اما جاذبه های تماشایی زیادی همچون خانه های مکعبی در روتردام دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن ها گذشت. با این که بیشتر بناهای تاریخی این شهر در جنگ جهانی دوم از بین رفت اما هنوز هم می توان در آن جاذبه های تاریخی زیادی را پیدا کرد. روتردام در غرب کشور هلند و در جنوب منطقه راندستاد قرار گرفته است و بزرگ ترین بندر اروپا است.

شهر در کرانه رود ماس است و رته هم رودخانه کوچکی است که در مرکز این شهر به رود ماس می ریزد. روتردام نسبت به شهرهای دیگر هلند، خارجی های بیشتری دارد و تقریبا 50 درصد جمعیتش غیر هلندی هستند. در طول جنگ جهانی دوم نیروهای آلمانی به روتردام حمله کردند، در این مدت مرکز شهر تقریبا از بین رفت و حدود 800 هزار نفر بی خانه شدند و 900 هزار نفر مردند. از دهه 1950 شهر آرام آرم ساخته و به شهر مدرن و جذاب امروزیش تبدیل شد. روتردام مثل بقیه قسمت های هلند آب و هوایی اقیانوسی و بسیار معتدل دارد. بودن در نزدیکی ساحل باعث شده تا آب و هوایش کمی ملایم تر از قسمت های دیگر کشور است.

در طول سال بارندگی زیاد است و حتی در تابستان هم باران می بارد. هوای تابستان خیلی متغیر است و چندان گرم نیست. در روتردام به ندرت برف می بارد اما روزهایی از زمستان هست که دما زیر صفر هم می گردد. مرداد، گرم ترین و دی سردترین ماه سال است. بارانی ترین ماه، آبان و کم باران ترین ماه، فروردین است. بهترین فصل برای بازدید از این شهر بهار و تابستان است. البته این بدان معنا نیست که پاییز و زمستان این شهر زیبا نیست بلکه همانطور که در بخش نکاتی درباره خانه های مکعبی در روتردام به شما گفتیم، اگر باران و شاید حتی برف نیاید ولی حتما بادهای قوی در این شهر آغاز به وزیدن می نماید. از جمله دیگر جاذبه های این شهر هلندی می توانیم از:

 • کلیسای سنت لورنس | saint Laurenskerk

از معدود بناهای قرون وسطایی این شهر است که در قرن 15 ساخته شده و در مقابل آن مجسمه معروف آراسموس را هم می توانید ببینید.

 • برج یوروماست | Euromast

این برج 186 متری که نماد شهر روتردام است در پارک هاون قرار گرفته است و در سال 1960 درست شده است. می توانید به رستوران این برج بروید و چشم اندازی دیدنی از شهر ببینید.

 • مسجد مولانا | Mevlanamoskee

این مسجد در سال 2001 ساخته شده و در شمال غربی هلند قرار گرفته است. این مسجد 3 طبقه به احترام مولانه درست شده و در ساخت آن از معماری دوره عثمانی الهام گرفته شده است.

 • پل اراسموس | Erasmus

این پل زیبا از سال 1996 بر روی روخانه ماس کشیده شده و شمال و جنوب شهر را به هم پیوند می دهد. این پل یک ستون نامتقارن 139 متری دارد که ظاهری خاص به آن داده است.

نام ببریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خانه های مکعبی روتردام به سایت تریپ ادوایزر مراجعه نمایید. ⚓

tripadvisor.com

منبع: الی گشت
انتشار: 12 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 87

به "با خانه های روبیک در روتردام آشنا شوید" امتیاز دهید

2 کاربر به "با خانه های روبیک در روتردام آشنا شوید" امتیاز داده اند | امتیاز: 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خانه های روبیک در روتردام آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید