آنالیز تخصصی کروم او اس؛ سیستم عامل متفاوت گوگل

به گزارش مجله آرنا، خبرنگاران - سهیل بالینی: در سال 2010 بود که گوگل، کروم بوک بدون برند Cr-48 را به بازار معرفی کرد. یک لپ تاپ ساده و ضعیف که به سیستم عامل کروم اواس مجهز شده بود. لپ تاپی که بدون اینترنت، بی استفاده بود و حتی نمی توانست ساده ترین نیازهای کاربران را رفع کند. امروز اما با گذشت 9 سال از ارائه کروم اوس و اولین کروم بوک، سیستم عامل جدید گوگل به یکی از محبوب ترین سیستم عامل های دنیا تبدیل شده است.

آنالیز تخصصی کروم او اس؛ سیستم عامل متفاوت گوگل

هفته پیش بود که یک کروم بوک لنوو C330 در اختیار ما نهاده شد. یک لپ تاپ تبدیل پذیر با صفحه لمسی IPS و پردازنده ARM. درست مثل اینکه به یک تبلت اندرویدی، یک صفحه کلید خوش دست را متصل کنید و نامش را به کروم بوک تغییر دهید.

این کروم بوک که یک گجت میان رده و 300 دلاری محسوب می گردد، باعث شد تا ایده آنالیز یک هفتگی کروم اواس در ذهن ما نقش ببند. با سرانجام این چالش و آنالیز، می توانیم به اطلاعاتی کامل از سیستم عامل کروم اواس و دلایل محبوب نشدن کروم بوک ها در ایران دست پیدا کنیم.

شاید بهتر باشد پیش از اشتراک گذاشتن تجربه استفاده از این گجت متفاوت، کمی در خصوص تاریخچه کروم اواس و کروم بوک ها صحبت کنیم. کروم اواس در زمان انتشار، یک مرورگر کروم بود که بر فضایی لینوکسی قرارگرفته بود. با استفاده از دستگاه های اولیه مجهز به این سیستم عامل، شما می توانستید به اینترنت وصل شوید، به موسیقی گوش دهید و فیلم ببینید. در روزهای شروعین، امکان نصب هیچ برنامه ای روی سیستم عامل کروم اوس وجود نداشت. موضوعی که با گذشت نزدیک به 9 سال از زمان ارائه این سیستم عامل، متحول شده است.

کروم بوک ها در شروع محصولاتی ضعیف و ارزان قیمت بودند تا به عنوان یک آلترناتیو ارزان لینوکسی، در مدارس و کودکستان ها استفاده شوند. بااین حال گوگل بعد از مشاهده محبوبیت این لپ تاپ ها تصمیم گرفت تا این پلتفورم را تقویت کند. این روزها حتی کروم بوک های 1000 دلاری هم در بازار فناوری پیدا می شوند که با ایده اولیه گوگل برای این گجت ها، فرسنگ ها فاصله دارد.

این سیستم عامل 9 ساله امروزه تنها برای راه اندازی اولیه احتیاج به اینترنت دارد و بعدازآن می تواند درست مثل یک لپ تاپ ویندوزی، بدون اینترنت نیز فعالیت های مولتی مدیا و بازی را به راحتی به انجام برساند.

با راه اندازی اولیه یک کروم بوک شما به صفحه ای مشابه با عکس فوق منتقل خواهید شد. در این صفحه از شما خواسته می گردد که به وای فای یا اینترنت همراه متصل و پس ازآن به اکانت گوگل خود وارد شوید.

روشن کردن کروم بوک میان رده در اختیار ما و وارد شدن به اکانت در کمتر از 30 ثانیه انجام شد که در مقایسه با اولین استفاده از لپ تاپ های ویندوزی و مک، بسیار سریع و قابل توجه است. به طورکلی روشن کردن یک کروم بوک تنها چند ثانیه زمان می برد که با تجربه ویندوزی ما ایرانیان، زمین تا آسمان فاصله دارد. به هرحال با راه اندازی و نصب چند برنامه به صفحه ای شبیه به تصویر زیر خواهید رسید.

یک دسکتاپ کم وبیش آشنا با یک منو برنامه در سمت چپ و ساعت و دیگر اطلاعات در سمت راست. موضوعی پیچیده در شکل ظاهری کروم اواس وجود ندارد که در نگاه اول شما را گیج یا متعجب کند. البته از نظر ظاهری سیستم عامل بسیار تمیز، خالی از برنامه های اضافه و مینیمال به نظر می رسد.

در اغلب کروم بوک های ارائه شده در سال 2018 و 2019، امکان نصب برنامه های اندرویدی و لینوکسی وجود دارد. هرچند در تجربه ما تعدادی از برنامه های خاص با مسائلی عجیب وغریب روبرو بودند اما به طورکلی تجربه نصب برنامه های اندرویدی در این سیستم عامل، تجربه ای مثبت و سریع است. که البته با توجه به ARM بودن پردازنده لپ تاپ در اختیار ما، قابل پیش بینی بود.

کروم بوک ها به دو دسته X86 و ARM تقسیم می شوند. کروم بوک های سنتی تر و با پردازنده Intel در اجرای برنامه های لینوکسی بهتر عمل می نمایند و کروم بوک های ARM، عملکرد بهتری در اجرای برنامه های اندروید دارند.

متأسفانه با تمامی کوشش های ما، نصب برنامه های لینوکسی در کروم بوک در اختیار ما ممکن نشد که البته با تماس های ما با گوگل معین شد که این مشکل در ایران و به دلیل تحریم های آمریکا برای سرورهای لینوکسی گوگل اتفاق افتاده است.

هرچند ما نتوانستیم برنامه های لینوکسی را در کروم بوک C330 لنوو نصب کنیم اما با مطالعه آنالیز های مختلف متوجه خواهید شد که لینوکس در کروم اواس در حالت بتا قرار گرفته است و تا نهایی شدن این توانایی، نمی توان انتظار عملکرد کامل و سالم را از آن داشت. از سوی دیگر اما برنامه های اندرویدی می تواند بسیاری از احتیاجهای کاربران را برطرف کند.

در آنالیز تخصصی کروم بوک ها می توان به پنج موضوع مختلف پرداخت. سرعت مرورگر وب، مولتی مدیا، بازی، برنامه های اندروید و لینوکس از مواردی هستند که می توانند در انتخاب یک لپ تاپ کروم بوکی تأثیر گذار باشند. مهم ترین بخش یک کروم بوک که مرورگر وب آن است، شاید بهترین دلیل برای خرید این نوع از لپ تاپ ها باشد.

با اینکه گجت در اختیار ما یک گجت معمولی از نظر سخت افزار است اما سرعت اجرای مرورگر کروم، باز شدن و پردازش صفحه ها و مدیریت رم فوق العاده این سیستم عامل باعث شد تا بهترین تجربه استفاده از این مرورگر برای ما ممکن گردد. کروم در کروم اواس فوق العاده روان است و شما حتی می توان بیش از 30 صفحه مختلف را بدون تجربه هیچ افت سرعتی در کنار هم باز کنید.

این موضوع را هم در نظر بگیرید که بدون شک کروم بوک های قدرتمندتری مانند پیکسل گوگل احتمالاً توانایی بیشتر و بهتری در پردازش صفحات وب داشته باشند. به هرحال اگر شما هم مثل ما بیشتر زمان استفاده از لپ تاپ را در دنیای وب صرف می کنید، باید به شما اعلام کنیم که یک کروم بوک می تواند گزینه ای مناسب و ارزان تر برای خرید باشد.

اجرای فایل های ویدیویی و صوتی در سیستم عامل کروم اواس به راحتی و با کیفیت بالا انجام می گردد. در تجربه ما حتی ویدیوهای 4k نیز مسئله ای برای اجرا نداشتند و افت فریم یا کاهش سرعت خاصی قابل مشاهده نبود. بااین حال اجرای برخی از فایل های MKV با ویدیو پلیر اصلی کروم اواس گاهی دچار مشکل می گردد که با نصب یک ویدیو پلیر اندرویدی این مشکل نیز قابل حل است. در نظر داشته باشید که تعداد زیاد برنامه های اندرویدی قابل نصب در کروم اواس، عملاً مسائل کمبود برنامه را برای این سیستم عامل برطرف نموده است.

کروم اواس از نظر بازی نیز پیشرفت فوق العاده ای داشته و می توانیم تأیید کنیم که اغلب بازی های اندرویدی و لینوکسی روی این سیستم عامل قابل نصب هستند. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که کیفیت سخت افزار گجت شما، مشخص نماینده میزان توانایی این وسیله در اجرای بازی های سنگین است.

به طورکلی حتی گران ترین کروم بوک نیز از پردازنده ویدیو اختصاصی برخوردار نیست و تنها می تواند بازی های متوسط و سبک پلی استور را بدون مشکل اجرا کند. بازی های سنگین تر با مشکل کاهش فریم روبرو خواهند شد که با توجه سخت افزار به کاربرده شده، قابل پیش بینی است.

امنیت سیستم عامل کروم یکی از دلایلی است که این سیستم عامل به محبوبیت بسیار بالایی رسیده است. بر خلاف ویندوز، دسترسی به فایل های سیستمی در حالت عادی غیرممکن است. شما هرچقدر هم کوشش کنید، نمی توانید سیستم عامل را خراب یا کند کنید. یکی از خصوصیات شاخص سیستم عامل های لینوکسی، کند نشدن بر اثر گذر زمان است. موضوعی که به یکی از دغدغه های اصلی ویندوز تبدیل شده است.

به روزرسانی های سیستم عامل نیز کم وبیش کم حجم هستند و بدون اجازه شما انجام نمی شوند. کروم بوک ها از زمان ارائه اولیه معمولاً بین 3 تا 5 سال از پشتیبانی نرم افزاری برخوردار هستند. گوگل البته پا را فراتر از این گذاشته و حتی کروم بوک های شش ساله خود را با به روزرسانی های امنیتی پشتیبانی می نماید. موضوعی که نه در لپ تاپ های اپل و نه در ویندوز مایکروسافت مشاهده نمی کنیم.

از نظر فارسی سازی نیز سیستم عامل کروم با مشکل خاصی روبرو نیست. البته ترکیب های کیبورد برای تغییر زبان با ویندوز متفاوت است که ممکن است به مدتی زمان برای عادت کردن احتیاج داشته باشد. سیستم عامل به طور کامل فارسی سازی شده و اغلب تکست ها به زبان فارسی ترجمه شده است.

علاوه بر پلی استور گوگل، یک وب استور کروم نیز در این سیستم عامل قابل دسترسی است که به شما اجازه نصب برنامه های اختصاصی کروم اواس را می دهد. برنامه های تحت وب که بسیار سریع تر از برنامه های کلاسیک ویندوزی و اندرویدی هستند. در تجربه ما بسیاری از وب اپ ها در این سیستم عامل، بهتر از نسخه اندرویدی آنها عمل می کردند.

در استفاده یک هفتگی از یک کروم بوک به عنوان لپ تاپ اصلی به دلیل قانع نماینده ای برای محبوب نشدن این سیستم عامل در ایران نرسیدیم. هرچند کروم بوک در زمینه فعالیت های گرافیکی حرفه ای دچار کمبود است اما در استفاده روزمره یک لپ تاپ سریع، امن و بدون دردسرهای همیشگی ویندوز به حساب می آید. درواقع در استفاده ما هیچ برنامه ای نبود که نتوانیم یک جایگزین وب یا اندرویدی برای آن پیدا کنیم.

شاید در روزهای اول استفاده، ترکیب های کیبوردی متفاوت و نبود برنامه های خاصی مثل IDM و فایرفاکس تا حدود زیادی آزاردهنده بود اما با گذشت زمان توانستیم برنامه هایی جایگزین و مناسب را برای این سیستم عامل پیدا کنیم. کروم بوک ها شاید در روزهای اول ارائه یک لپ تاپ ضعیف و تحت وب بودند اما با گذشت 9 سال از ارائه اولین کروم بوک، به یک لپ تاپ قدرتمند، سریع و امن ارتقا پیدا نموده اند.

تنها نقاط ضعف مشاهده شده در تجربه یک هفتگی ما از این سیستم عامل، آماده نبودن لینوکس و تعدادی از برنامه های اندرویدی برای سیستم عامل کروم بود. موضوعی که بدون شک با گذر زمان و به روزرسانی های ماهیانه گوگل برطرف خواهد شد.

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 136

به "آنالیز تخصصی کروم او اس؛ سیستم عامل متفاوت گوگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز تخصصی کروم او اس؛ سیستم عامل متفاوت گوگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید