بُرشی از زندگی و مرگ روزنامه نگاری که وزیر شد

به گزارش مجله آرنا، مستند عشق شمعدانی ها روایتی از وزیر امور خارجه ایران در زمان ملی شدن صنعت نفت است که چند ماه مجبور به زندگی مخفیانه در تهران شد.

بُرشی از زندگی و مرگ روزنامه نگاری که وزیر شد

به گزارش گروه فرهنگی مجله آرنا به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، عشق شمعدانی ها به تهیه کنندگی محمود اربابی و کارگردانی میلاد محمدی پنجشنبه 18 دی ساعت 22 از شبکه مستند پخش می شود.

این فیلم مستند که پیروز به دریافت جایزه بهترین نویسندگی از جشنواره سینماحقیقت شده است روایتی از حسین فاطمی از شخصیت های دهه 1320 و 1330 ایران دارد.

میلاد محمدی کارگردان فیلم مستند عشق شمعدانی ها با اشاره به سوژه این اثر گفت: این فیلم مستند درباره یکی از مهجورترین شخصیت های تاریخ معاصر، حسین فاطمی است که وزیر امور خارجه دولت مصدق در زمان کودتا بوده است. او یکی از پیشنهاددهندگان اصلی تشکیل جبهه ملی و ملی شدن صنعت نفت بود و یکی از نفرات اصلی در تعطیلی سفارت انگلیس و اخراج آنان به شمار می رفت.

وی افزود: در این فیلم سعی کردیم نور را روی قسمتی از زندگی فاطمی بتابانیم که تقریباً هیچ اطلاعاتی از آن وجود ندارد. بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فاطمی به مدت 6 ماه زندگی مخفیانه ای دارد و فرمانداری نظامی دنبال دستگیری اوست. حتی برای دستگیری او جایزه معین کردند و همه جا برایش ناامن شده است.

محمدی گفت: این اتفاقات در شرایطی رخ می دهد که دکتر مصدق خود را تسلیم فرمانداری نظامی کرده است و خیلی از وزرا دستگیر شده اند. در این بین کسانی فرار کردند که از اعضای حزب توده بودند، اما کسی در حد وزیر امور خارجه که در سطح بین الملل نیز فردی شناخته شده است چنین شرایطی دارد و مجبور است به زندگی مخفیانه روی بیاورد. در نهایت حسین فاطمی دستگیر شده و در نهایت در 19 آبان 1333 اعدام می شود.

کارگردان مستند عشق شمعدانی ها در خصوص چرایی مهجور بودن حسین فاطمی گفت: این موضوع بیشتر تحت تاثیر شخصیت خود اوست. خیلی از اطرافیان دولت مصدق، فاطمی را به تندرو بودن متهم می کنند و معتقد بودند که او بخش تندروی جبهه ملی را رهبری می کند و به دولت ضربه زده است. به عبارت دیگر، او به دلیل صراحت، صداقت و بی پروایی اش همیشه با این اتهام روبه رو بود.

این کارگردان درباره تحقیق و پژوهش مستند خود گفت: از مدت ها قبل درباره کودتا کار می کردم و در جهت پژوهش ها شخصیت فاطمی برایم برجسته می شد، اما تحقیق و پژوهشم درباره شخصیت و زندگی حسین فاطمی نزدیک به دو سال طول کشید. خیلی سراغ اسناد رسمی نرفتم. استدلالم این است که می خواهم درباره بخشی از زندگی فاطمی فیلم بسازم که در منابع رسمی اسناد زیادی از آن وجود ندارد؛ بنابراین باید نقل قول ها، خاطرات، مصاحبه ها و … می رفتم. بزرگترین کمک تحقیقاتی برای ساخت این فیلم را یادداشت ها و نقل قول های یکی از همکاران دکتر فاطمی به من کرد. از دست نوشته های او کتابی منتشر شده است که یکی از منابع ما برای تحقیقات بود.

عشق شمعدانی ها پنجشنبه 18 دی ساعت 22 از شبکه مستند پخش می شود و بازپخش آن روز بعد ساعت 10 خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1348

به "بُرشی از زندگی و مرگ روزنامه نگاری که وزیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بُرشی از زندگی و مرگ روزنامه نگاری که وزیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید