بوتاکس؛ بهترین فیلم جشنواره تورینِ ایتالیا

به گزارش مجله آرنا، اکرم و آذر به همه می گویند که برادرشان قاچاقی به آلمان رفته و فعلاً ازش خبری ندارند. به مرور این دروغ در ذهن اکرم به یک واقعیت تبدیل می گردد، تا حدی که شبانه روز را در انتظار برگشتن برادرش از آلمان، سپری می نماید

بوتاکس؛ بهترین فیلم جشنواره تورینِ ایتالیا

با ما همراه باشید و با تور ارزان ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

فیلم بوتاکس ساخته کاوه مظاهری پیروز به کسب دو جایزه اصلی از سی و هشتمین جشنواره فیلم تورین در کشور ایتالیا شد.

سی و هشتمین دوره از جشنواره بین المللی تورین در کشور ایتالیا در حالی به کار خود انتها داد که فیلم بوتاکس به کارگردانی کاوه مظاهری دو جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه این رویداد سینمایی را به خود اختصاص داد.

فیلم بوتاکس اولین فیلم بلند کاوه مظاهری در بخش مسابقه فیلم بلند جشنواره تورین به عنوان نماینده سینمای ایران حضور داشت.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: اکرم و آذر به همه می گویند که برادرشان قاچاقی به آلمان رفته و فعلاً ازش خبری ندارند. به مرور این دروغ در ذهن اکرم به یک واقعیت تبدیل می گردد، تا حدی که شبانه روز را در انتظار برگشتن برادرش از آلمان، سپری می نماید.

سی و هشتمین دوره از جشنواره بین المللی تورین از 20 تا 28 نوامبر (30 آبان تا 8 آذر) در شهر تورین ایتالیا به صورت آنلاین برگزار گردید.

سوسن پرور از بازی در فیلم بوتاکس در یک نقش جدی گفت و تاکید نمود: راستش من به این موضوع فکر نمی کنم که کارنامه هنری ام را پربار کنم یا بخواهم قدرت بازیگری ام را به مخاطبان نشان بدهم. آنچه برای من مهم است خشنود بودن است، اینکه از بازی یک نقش لذت ببرم. ولی با این موضوع موافق هستم که بازیگران کمدی در سینمای ایران با اجرای نقش جدی بیشتر دیده می شوند.

سوسن پرور بازیگر شناخته شده کمدی است. او با سریال بزنگاه رضا عطاران در سال 1387 شناخته شد و بعد از آن هم در فیلم ها، مجموعه ها و برنامه های کمدی و طنز بیشتر حضور پیدا کرد. حالا بعد از سال ها، او برای اولین بار در یک نقش جدی در فیلم داستانی بلند بوتاکس به کارگردانی کاوه مظاهری ظاهر شده است.

فیلمی که به گفته خودش، ایده آل او در بازیگری بوده است. البته پیشنهاد نقش اکرم و بازی در این فیلم داستان شنیدنی دارد که در در ادامه این مصاحبه را می خوانید.

+ در خصوص حضورتان در پروژه بوتاکس بگویید. با توجه به عکس های شما در این فیلم به نظر می رسد شما به سراغ یک نقش جدی رفته اید، چه چیزی در وهله اول شما را ترغیب به قبول این نقش کرد؟

این نقش جدی بود که به سراغ من آمد، یعنی این که قبلاً به این موضوع فکر ننموده بودم. در ابتدا که فیلم نامه برای من فرستاده شد و آن را خواندم، تصور کردم کارگردان نقش کوتاهی که در فیلم نامه وجود داشت را برای من در نظر گرفته است. چون این نقش موقعیتی داشت که می توانستم آن را کمدی اجرا کنم.

به خصوص که به طورمعمول وقتی موقعیت کمدی در فیلم نامه ها نوشته می گردد، بیشتر بار کمیک شدن آن موقعیت بر دوش بازیگر است؛ بنابراین فکر می کردم من را برای اجرای آن نقش انتخاب نموده اند و نام شخصیت را اشتباه به من گفته اند. بعد که متوجه شدم واقعاً مرا برای نقش اکرم در نظر گرفته اند، تعجب کردم. به این دلیل که ریسک بسیار بالایی داشت، مردم بسیار سخت چهره ای که در کمدی شناخته شده است را در کار جدی می پذیرند.

حتی خاطرم هست وقتی با آقای مظاهری گپ می زدیم به او گفتم ابتدا دور خوانی اولیه را انجام بدهیم، شاید که پشیمان بشوید.

اما درنهایت در این پروژه ماندگار شدم. البته پذیرش این نقش اصلاً برایم راحت نبود. بسیار پافشاری کردم که شما می توانید بازیگر بهتری را برای این نقش انتخاب کنید، چون نگران بودم. درهرصورت هم کمدی در خون من وجود دارد و هم اینکه من به عنوان بازیگر کمدی شناخته می شوم. ولی بالاخره رخ داد.

+ شما به عنوان بازیگر کمدی شناخته می شوید، فکر می کنید ایفای نقش های متفاوت و جدی چه تأثیری در کارنامه بازیگری شما دارد؟ آیا شما هم بر این باور هستید که بازی بازیگران کمدی زمانی در سینمای ایران دیده می گردد که نقش جدی بازی می نمایند؟

به نظرم تجربه بسیار فوق العاده ایست. مثل این است که شما در حال طی راستای هستید، اگر همه این راستا سربالایی یا سرپایینی باشد، خسته نماینده می گردد، ولی اگر این راستا متنوع باشد، هم سربالایی داشته باشد و هم سرپایینی، بیشتر لذت می برید. عمده لذت بازیگری هم در اجرای نقش های متفاوت است.

اتفاقی که برای من کمتر می افتد، چون ما بیشتر کلیشه پرور هستیم. یعنی جدای از اینکه حیطه کمدی همچنان برای من ماندگار است، نقش هایی هم که در این حیطه به من پیشنهاد می گردد، بسیار شبیه به هم هستند. به همین دلیل سخت است که به عنوان یک بازیگر تفاوت در اجرای آن ها ایجاد کنید.

البته در تئاتر بیشتر تجربه بازی نقش جدی را داشته ام، ولی در بحث تصویر فقط یک بار قبل از فیلم بوتاکس در سریال روزگار قریب آقای کیانوش عیاری چند سکانس دوست داشتنی، اما مختصر و مفید به شکل جدی بازی کردم. تجربه بازی در نقش اکرمِ فیلم بوتاکس برایم بسیار جذاب بود.

راستش من به این موضوع فکر نمی کنم که کارنامه هنری ام را پربار کنم یا بخواهم قدرت بازیگری ام را به مخاطبان نشان بدهم.

آنچه برای من مهم است خشنود بودن است، اینکه از بازی یک نقش لذت ببرم. ولی با این موضوع موافق هستم که بازیگران کمدی در سینمای ایران با اجرای نقش جدی بیشتر دیده می شوند. مثلاً وقتی که رضا عطاران یا مجید صالحی یک نقش تراژیک بازی می نمایند، ما که پیش ازاین بازی های کمدی آن ها را دیده ایم از این تفاوت به شعف می آییم و قابلیت های متفاوت بازیگری آن ها را می بینیم.

این موضوع کلاً جذاب است که بتوانید کلیشه ها را تغییر بدهید. طبیعی است که باعث بیشتر دیده شدن هم می گردد. ولی در کل اینکه بازیگران کمدی در فیلم های کمدی کمتر موردتوجه قرار می گیرند به دلیل کیفیت آثار کمدی ماست. چون کار های کمدی که ساخته می گردد بیشتر وابسته به بانمک بودن بازیگر هستند.

البته می توانم بگویم امروز کمدی به سمت خوبی رفته است و فیلم هایی ساخته می گردد که می توانیم آن ها را به عنوان نمونه خوب مثال بزنیم، مانند فیلم مصادره که می گردد به بازی همه بازیگران آن نمره خوبی داد. درواقع اگر کیفیت سینمای کمدی بالا برود بازیگر کمدی احتیاج نیست که نقش جدی بازی کند تا دیده گردد.

+ کاوه مظاهری کارنامه قابل دفاعی در ساخت فیلم کوتاه و مستند دارد، ولی بوتاکس اولین فیلم بلند اوست. چه نکاتی باعث شد تا با او همکاری کنید؟ این همکاری چطور بود؟

درواقع این شخصیت کاوه مظاهری بود که باعث شد دلم بخواهد در فیلم بوتاکس بازی کنم. می خواستم با کاوه مظاهری کار کردن را تجربه کنم. اولین چیزی که همکاری با او را برای من جذاب می کرد این بود که او با انتخاب من برای نقش اکرم ریسک بزرگی می کرد.

او شخصیت اصلی فیلمش را به من که یک بازیگر شناخته شده کمدی هستم داد. نقشی که بسیار دور از من بود. برایم جذاب بود که او چه چیزی در من دیده است که مرا برای این نقش انتخاب نموده است و چنین مسئولیت بزرگی را به من داده است. این نکته ای است که هنوز هم از او درباره اش سؤال می پرسم، ولی جوابش مرا قانع نمی نماید.

روز های اول چیزی از همکاری با کاوه مظاهری نمی دانستم بیشتر تفاوت نقش برایم جذاب بود، ولی بعد متوجه شدم چقدر همکاری با او فوق العاده است، او برای بازیگر وقت زیادی می گذارد، اهل تبادل نظر است و آن قدر با من درباره شخصیت اکرم حرف زد تا توانستم خودم را در این نقش رها کنم.

رابطه خوبی که بین من، او و اکرم وجود داشت باعث شد تا اعتمادبه نفس کافی برای ارائه نقش را داشته باشم. میزان اعتماد او به من باعث شد به شعف بیایم و کوشش کنم تا بیشتر از بهترین خودم را ارائه دهم تا باور او را خدشه دار نکنم.

نمی توانم این همکاری را توصیف کنم، فقط می توانم بگویم روز هایی که در این فیلم به اجرای نقش پرداختم از عمر من حساب نمی گردد. چون برای من پر از ایده آل در بازیگری بود. هر بازیگری رؤیایی دارد، ایده آلی دارد و این رؤیا و ایده آل برای من در بوتاکس رخ داد. من لذت اصلی ام را در زمان فیلم برداری برده ام.

+ شما تنها بازیگر شناخته شده فیلم بوتاکس هستید، آیا این موضوع در بازی شما تأثیرگذار بود و مسئولیت شما را نسبت به گروه افزایش داد؟

راستش تا همین لحظه که این سؤال را پرسیدی، به این موضوع فکر ننموده بودم که من تنها بازیگر شناخته شده فیلم بوتاکس هستم.

به نظر من همه در این پروژه بهترین بودند و هیچ تفاوتی با من نداشتند. من قضاوت کردن آدم ها را بر اساس اینکه چقدر شناخته شده هستند دوست ندارم و همه کوششم را همواره می کنم تا در هنگام فیلم برداری کسی فکر نکند خودم را متفاوت از بقیه می بینم.

به نظرم همه ما، آنجا بودیم تا بهترین خودمان را ارائه دهیم و این نکته ای که درجه هرکسی را معین می نماید. همکاری با همه در بوتاکس برای من جذاب بود.

+ شما بازیگری هستید که از گریم های متفاوت نمی ترسید. بهتر بگوییم گریم هایی که زیبایی شما را پنهان می نمایند، موقعیتی که بسیاری از بازیگران آن را نمی پذیرند. در عکس های پروژه بوتاکس هم، چنین گریمی از شما نمایان است. چطور از ایفای نقش هایی این چنینی نمی ترسید؟ تا به امروز چه بازخورد هایی از مخاطبان گرفته اید؟!

فقط می توانم بگویم نمی ترسم. شاید به این دلیل که بازتابی که قرار است گریم از من ایجاد کند، برایم ترسناک نیست. اصلاً برایم مهم نیستند که بگویند سوسن پرور خودش زشت است یا در این نقش زشت شده است. به این دلیل که ما قیافه خودمان را انتخاب نمی کنیم.

هرکدام با قیافه ای به جهان می آییم، بنابراین خوشگلی یا زشتی امتیازی به من نمی دهد. آنچه به من امتیاز می دهد کیفیت بازیگری من است. چون آن را کسب نموده ام. حتی به نظر من زشت شدن برای یک نقش بسیار شیرین است، من چنین تجربه ای را در سریال بزنگاه داشتم. مهم این است که یک بازیگر بتواند نقش های متفاوتی بازی کند.

عکس های تست گریمم را که در صفحه مجازی ام گذاشتم، بسیار بازخورد های خوبی از دوستان، همکاران و مردم گرفتم. مردم هم واکنش خوبی نسبت به عکس ها داشتند. همه خشنود بودند که من تجربه سینمایی ام را با یک صندلی جدی و سنگین و یک نقش یک تجربه می کنم. اصلاً منتظر چنین بازخوردی نبودم.

+ آیا شما نسخه تمام شده فیلم را دیده اید؟ پیش بینی شما از استقبال منتقدان و مخاطبان چیست؟

بله فیلم را دیدم. من در این حرفه یاد گرفته ام که چیزی را پیش بینی نکنم. چون کار ما غیرقابل پیش بینی است. فقط می توانم بگویم بوتاکس فیلمی است که من عاشقانه دوستش دارم و در آن عاشقانه بازی کردم. چون بعد از سال ها، من در این فیلم حسی بازی کردم.

سال ها بود که مخصوصاً در تصویر فقط تکنیکی بازی می کردم و همواره می دانستم که از من چه بازی می خواهند. نقش اکرم برایم متفاوت بود و من از اجرا کردن آن ترس داشتم. تنها آرزویی که برای این فیلم دارم این است که امیدوارم بدرخشد.

بوتاکس اولین فیلم بلند کاوه مظاهری است که پخش بین المللی آن به تازگی شروع شده است. بخش هایی از این فیلم که ساخت آن در سال گذشته به اتمام رسید در آلمان فیلم برداری شده است.

سوسن پرور، مهدخت مولایی، سروش سعیدی، محسن کیانی و مرتضی خانجانی از بازیگران فیلم بوتاکس هستند. فیلم بوتاکس فراوری مشترک ایران و کاناداست و با سرمایه گذاری محسن کیانی، ساسان سعیدی، کاوه مظاهری، سروش سعیدی و گروه همراهان اندیشه ققنوس ساخته شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1207

به "بوتاکس؛ بهترین فیلم جشنواره تورینِ ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوتاکس؛ بهترین فیلم جشنواره تورینِ ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید