حمایت از بازاریابی جهانی برای توبافی روستای خراشاد

به گزارش مجله آرنا، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: توبافی یا پارچه بافی به عنوان صنایع دستی روستای خراشاد در خراسان جنوبی اگر در سطح جهانی تبلیغ گردد بازاریابی آن مورد حمایت ما خواهد بود.

حمایت از بازاریابی جهانی برای توبافی روستای خراشاد

به گزارش مجله آرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی چهارشنبه شب 9 آبان 97 در نشست جمع بندی ارزیابی پرونده ثبت جهانی توبافی روستای خراشاد که در دفتر معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی برگزار گردید اضافه نمود: مهربانی و میهمان نوازی از خصوصیت شاخص مردم خراشاد بود که تا به حال نمونه آن را در جایی ندیدم.

او ضمن تقدیر از کوشش های اجرا شده برای فراهم شدن زمینه این ارزیابی اضافه نمود: یکی از نکات قابل توجه در ارزیابی این بود که در گذشته مردان کار توبافی را انجام می دادند ولی اکنون این هنر توسط زنان احیا شده و فعال است.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: باعث خرسندی است این هنر سنتی روستای خراشاد که در حال از بین رفتن بود دوباره زنده شده است.

اوبا تقدیر از کوشش بانوانی که احیا نماینده این هنر در خراشاد بوده اند اظهار کرد: از آموزش هایی که در این روستا اجرا شده لذت بردیم و امیدواریم که این آموزش ها تداوم داشته باشد.

هیجاوی به بازدید خود از چند کارگاه توبافی اشاره نمود و اضافه نمود: برای فروش بهتر و بیشتر فراوریات توبافی بازارچه ای در روستا راه اندازی گردد تا گردشگران بتوانند به راحتی این محصول را خرید نمایند.

او توضیح داد: در صورتی که توبافی خراشاد ثبت جهانی گردد مسئولیت مردم این روستا بیشتر خواهد شد تا بتوانند فراوریات را افزایش دهند و گزارش این افزایش فراوری به ما نیز برسد.

دیگر عضو گروه ارزیاب شورای جهانی صنایع دستی که چندین سفر به کشور ایران داشته گفت: عاشق ایران هستم ، چندین بار به این کشور آمدم و به خاطر رسیدن به روستای خراشاد 6 ساعت از مشهد تا بیرجند با خودرو سفر نموده ام.

احمد یوسف الفارسی ضمن ابراز خوشحالی از شوق و اشتیاق مردم خراشاد اظهار کرد: بازاریابی مهمترین مساله ای است که باید در فراوری پارچه های سنتی مد نظر صنعتگران این روستا باشد.

او ادامه داد: حتی یک نوشته در مورد نحوه فراوری می تواند در بازاریابی 2 محصول تمایز ایجاد کند.

الفارسی با تاکید بر توجه به نظر مشتری در اصل بازاریابی تاکید نمود: تنوع فراوریات نیز در موفقیت بازاریابی تاثیر گذار است.

ثبت سه اثر جهانی موجب افزایش گردشگران در خراسان جنوبی شد

همچنین محمد فرهادی مدیرکل دفتر فنی امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان جنوبی در این نشست گفت: ثبت میراث جهانی کویر لوت، قنات بلده فردوس و باغ اکبریه بیرجند در استان موجب افزایش چشمگیر گردشگران و توسعه منطقه شده است.

او سخت کوشی، خلاقیت و کار آفرینی را از خصوصیات مردم روستای خراشاد برشمرد و گفت: توسعه و احیای صنعت توبافی سنتی، مرهون زحمات تعدادی از بانوان فرهیخته و فعال این روستا است.

مدیرکل دفتر فنی امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان جنوبی حمایت از این اقدامات را یک وظیفه دانست و اضافه نمود: اقدامات مثبت علاوه بر احیای یک هنر، توسعه پایدار و حرکت جمعی را در پی داشته است به طوری که تمام افراد روستا احساس تعهد پیدا نموده و در فراوری محصولات ارگانیک قدم برداشته اند.

او با تاکید بر اینکه چرخه فراوری توبافی در استان تکمیل است بیان نمود: خراسان جنوبی در فراوری پنبه رتبه سوم کشور را دارد و فراوری نخ در شهرستان فردوس موجب شده که هنرمندان توبافی در تامین مواد اولیه مسئله ای نداشته باشند.

فرهادی ضمن تحسین احیای مجدد صنعت رنگریزی در کنار توبافی گفت: اغلب رنگ ها از دانه های گیاهی و پوست محصولات کشاورزی خود منطقه تهیه می گردد.

او یادآور شد: علاوه بر تمام کوشش های اجرا شده برای احیای این صنعت قدیمی، آموزش آن در سایر شهرها و مناطق استان نیز قابل تقدیر است.

مدیرکل دفتر فنی امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه از ورود واسطه ها به بازار فروش پارچه های سنتی جلوگیری می گردد گفت: اتفاق نظر کامل در بین مسئولان استان برای حمایت از صنایع دستی و به خصوص پارچه بافی وجود دارد.

او ساخت بازارچه صنایع دستی در شهر بیرجند با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی را نمونه این اقدامات مطرح کرد و اضافه نمود: یک مکان تاریخی برای احداث این بازارچه در نظر گرفته شده که پس از بازسازی راه اندازی می گردد و گردشگران بدون واسطه می توانند صنایع دستی مورد احتیاج را از این مرکز تهیه نمایند.

فرهادی، ارایه تسهیلات بانکی، تامین زیرساخت ها و عرضه محصولات فراوریی پارچه های سنتی به صورت اینترنتی را از دیگر حمایت ها ذکر کرد.

او ابراز امیدواری کرد؛ با ارایه گزارش مثبت از روند ارزیابی پرونده ثبت جهانی شدن خراشاد به عنوان روستای هدف صنایع دستی، اشتغال زایی و مهاجرت معکوس در این روستا را ببینیم.

مرکز فروش در روستای خراشاد احداث می گردد

علی ناصری فرماندار بیرجند نیز در این نشست ضمن تقدیراز کوشش های مردم روستای خراشاد به خصوص بانوان برای احیای یک هنر فراموش شده گفت: در هر شرایطی حمایت ها از این صنعت و هنر انجام می گردد.

ناصری اظهار کرد: مرکز فروش در روستا برای دسترسی گردشگران به صنایع دستی و پارچه های سنتی احداث می گردد.

او با بیان اینکه نمایشگاه های متعددی برای عرضه این محصولات برگزار می گردد اضافه نمود: در هتل های شهرهای بزرگ کشور نمونه این حوله ها به فروش می رسد.

فرماندار بیرجند بر تمرکز بسته بندی مطابق سلیقه توریست های بین المللی تاکید و بیان نمود: فروش فراوریات این محصول توسط بعضی فعالان صنایع دستی در بازارهای جهانی بدون واسطه مد نظر است.

او از اعلام آمادگی سرمایه گذار برای فروش اینترنتی پارچه های سنتی اطلاع داد و اضافه نمود: امیدواریم تا یک سال آینده این بستر فراهم گردد.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای خراسان جنوبی نیز با ابراز خرسندی از جریان سرزندگی در روستای خراشاد گفت: زنان نقش پر رنگی در کارآفرینی این روستا دارند.

عالیه خواجوی با اشاره به لزوم احداث بازارچه صنایع دستی اظهار کرد: طرح این بازارچه از سال گذشته تهیه شده و 85 میلیون تومان برای آن تخصیص داده شده که امید است روند احداث آن زودتر شروع گردد.

نتیجه ارزیابی ثبت جهانی خراشاد تا سه ماه آینده اعلام می گردد

ویدا توحدی مشاور معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گفت: نتیجه ارزیابی ثبت جهانی روستای خراشاد استان خراسان جنوبی حداکثر تا سه ماه آینده اعلام می گردد.

توحدی اظهار کرد: گزارش ارزیابی ثبت جهانی روستای خراشاد به شورای جهانی صنایع دستی ارسال و پس از اعمال نظر نمایندگان پنج قاره که اعضای این شورا در مناطق دیگر هستند، رای نهایی حداکثر تا سه ماه آینده صادر می گردد.

او ادامه داد: از سال گذشته تاکنون سه بار به این استان و خراشاد سفر کردم اما در این سفر تغییرات زیادی مشاهده شد که در بسیاری از روستاها و شهرهای ملی وجود ندارد.

او با بیان اینکه تحولات این روستا برای ثبت جهانی شدن سرعت بیشتری داشته است اضافه نمود: برقراری نشانه های 2 زبانه ، سنگ فرش روستا و آماده بودن آن برای ورود توریست، بالا بودن سطح سواد و فرهنگ مردم این روستا از نکات شاخص این تحولات است.

مشاور معاون صنایع دستی کشور با اشاره به اتحاد و همراهی مردم روستا در تحولات ایجاد شده بیان نمود: کوشش های مسئولان در حمایت های انجام گرفته نیز قابل تقدیر است.

او یادآور شد: موفقیت ها نتیجه کار تیمی است و این همدلی و همراهی در کمتر جایی دیده می گردد.

توحدی تاکید نمود: اگر روزی روستای خراشاد با برند توبافی ثبت جهانی گردد مسئولیت زیادی برای مردم این روستا در پی خواهد داشت که باید با حمایت قوی مسئولان به دنبال بازاریابی و مراکز فروش بیشتر باشند.

خراشاد در 25 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند واقع شده و از مناطق خوش آب و هوای خراسان جنوبی محسوب می گردد. این روستا در آخرین سرشماری 230 خانوار داشته است.

پارچه بافی در این روستا ریشه تاریخی دارد و قرن ها است که این صنعت رواج دارد، همچنین توبافی خراشاد سال 95 ثبت ملی شد. قدمت بعضی کارگاه های پارچه بافی در خراشاد به بیش از یک قرن می رسد.

هم اکنون 170 کارگاه توبافی در این روستا فعال است.ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی برای آنالیز پرونده ثبت جهانی توبافی یا پارچه بافی روستای خراشاد دوشنبه شب گذشته وارد بیرجند شدند و در این سفر از کارگاه های صنایع دستی بیرجند و توبافی خراشاد بازدید کردند.

خراشاد در 25 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند واقع شده و از مناطق خوش آب و هوای خراسان جنوبی است. پارچه بافی یا توبافی در این روستا ریشه تاریخی دارد و قرن ها است که این صنعت رواج دارد، همچنین توبافی خراشاد سال 95 ثبت ملی شد. قدمت بعضی کارگاه های پارچه بافی در خراشاد به بیش از یک قرن می رسد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 181

به "حمایت از بازاریابی جهانی برای توبافی روستای خراشاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از بازاریابی جهانی برای توبافی روستای خراشاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید