خبرنگاران هراتیان: استقلال باید در برابر نماینده ایفمارک تست کرونا بدهد

به گزارش مجله آرنا، تهران- خبرنگاران- زهره هراتیان رییس مرکز ارزیابی های پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران (ایفمارک) گفت: ازین پس بازیکنان باید در برابر نماینده ایفمارک در آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و درمان تست کرونا بدهند و تست بازیکنان استقلال نیز اینگونه خواهد بود.

خبرنگاران هراتیان: استقلال باید در برابر نماینده ایفمارک تست کرونا بدهد

زهره هراتیان دوشنبه شب در گفت وگویی گفت: کرونای بازیکنان فولاد خورستان را تایید می کنم. وظیفه ام این است تا آزمایشات را تایید کنیم. با توجه به افزایش حساسیت ها امروز از همه فولادی هایی که کارت داشتند در مرکزی مورد اعتماد تست گرفته شد و جوابش بسته به شرایط از 44 تا 24 ساعت می آید. آزمایشگاه هایی که مورد تایید وزارت بهداشت هستند، اولویت بندی می کنند و به همین دلیل در پروتکل وزارت بهداشت اولویت مریض بد حال است. اینگونه نیست که جواب تست کرونا چهار ساعته بیاید. نتیجه تست استقلال نیز کرونای 13 بازیکن بود.

وی افزود: براساس پروتکل وزارت بهداشت و درمان اگر می خواهید تست پی سی آر بگیرید باید از بینی باشد و حساسیت ها با هم متفاوت است اما رپید تست مورد تایید وزارت بهداشت نیست. در زمینه تست استقلال متوجه شدم که اول رپید گرفته اند و برای اینکه تاکید کنند از تست 24 ساعته استفاده کردند. یکشنبه بعد از ظهر کمیسیونی را درباره کرونای بازیکنان تشکیل دادیم و کتبا نظراتمان را درباره آنان اعلام کردیم و نمی توانم این نظرات را بگویم. انجام دادن این تست جهت تصمیم گیری نیست و برای تکمیل مستندات است تا حساسیت را افزایش دهیم. تست بازیکنانی که در لیست جابجایی هستند، اهمیت دارد.

رییس مرکز ارزیابی های پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران (ایفمارک) گفت: شنبه این هفته تست فولاد را با تمام اسناد برای بهاروند فرستادیم و وی دوباره ارجاع میدهد و سریع ستاد را تشکیل می دهیم. اسامی و آزمایشگاه ها را اعلام می کنیم. تست 12 نفر از 61 نفر که کارت دارند را در نظر می گیریم و در خصوص استقلال طبق تست های ما 13 نفر از کادر و بازیکنان کرونا داشتند. زمانی که پاندمی بوجود می آید صرفا رییس جمهوری تصمیم نمی گیرد، بلکه ستادی تشکیل می گردد و اعضای آن تمامی جنبه ها را مد نظر دارند و من در این ستاد نیستم. براساس آن تصمیماتی به صورت مرحله به مرحله گرفته می گردد که این تصمیم به وزارت ورزش ابلاغ شد تا ورزش به حالت عادی باز گردد.

وی افزود: از حدود سه سال پیش الزام کردیم که لیگ برتر و دسته یک حتما باید پزشک داشته باشد و استقلال جزو باشگاه هایی است که پزشک خوبی دارد و در مواقعی بحران باید تصمیم بگیرد. نباید از من انتظار داشته باشیدکه بگویم استقلال سوار هواپیما گردد یا خیر. ما تابع دستورات وزارت و بهداشت و درمان هستیم. یک هفته است که یک ستاد تشکیل شده و تمام این موارد را رصد می کنیم و به وزارت بهداشت می دهیم. از الان خواهش می کنم به جای اینکه در رسانه بگوییم اینگونه شد، مکتوب پروتکل را بخوانیم. سه روز مانده به مسابقات پروتکل ابلاغ شده و تا به امروز ناظر تست ها از فدراسیون پزشکی بود اما از الان ناظران ما در تست کرونای بازیکنان حضور خواهند داشت. پزشکان تیم مسوول اصلی هستند.

هراتیان افزود:بحث دوپینگ نیست، بلکه کرونا است و باید تست در شرایط خطرناک رعایت گردد. ما نگفتیم تست استقلال را قبول نداریم. حساسیت تست 90 تا 70 درصد است چون کیت جدید و حساسیت بالاست. ما به رسانه این اعداد را نمی گوییم. ما حساسیت را می دهیم و مدارک تکمیل می گردد و پرونده جایی که باید می رود. در کمیته چند متخصص هستند و روی آن بحث می کنند که حساسیت چه میزان بوده است.

وی یادآور شد: استقلال در هر آزمایشگاهی که مورد تایید وزارت بهداشت و کننده ما آنجا حضور داشته باشد، تست بدهد. چهارشنبه در خدمت استقلال هستیم تا با حضور کننده ایفمارک تست دهد تا داستان ایکس و ایگرک پیش نیاید. ما کسی را محدود نمی کنیم و باید به قوانین وزارت بهداشت احترام بگذاریم و هر بیمارستان مورد تایید وزارت مورد تایید ماست. تا فردا ظهر تصمیمم می گیریم که بازی بعدی استقلال انجام گردد یا خیر.

هراتیان افزود: ما باید تمام پروتکل بهداشتی را رعایت کنیم. با تمام احترامی که برای پزشکان و مسوولان فنی و آزمایشگاه ها دارم برخی اوقات حرفشان را طوری بیان می کنند که به مردم استرس وارد می گردد. خواهش می کنم ماسک بزنیم و در فوتبال پروتکل ها را رعایت کنند و مدیران عامل پروتکل ها را بخوانند و نکات را به ما بگویند، تا پروتکل عالی برای فصل بعد داشته باشیم که از اکنون در حال تنظیم آن هستیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1029

به "خبرنگاران هراتیان: استقلال باید در برابر نماینده ایفمارک تست کرونا بدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هراتیان: استقلال باید در برابر نماینده ایفمارک تست کرونا بدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید