دانشمند ایرانی میزان برخورد سیارک ها با زمین را تخمین زد

به گزارش مجله آرنا به نقل از نیوساینتیس، تحقیقات سارا مزروعی یک محقق ایرانی در دانشگاه تورنتو نشان می دهد، طی 290 میلیون سال گذشته، تعداد سیارک هایی که به زمین برخورد می کنند، نسبت به 700 میلیون سال قبل از آن، 2 برابر بیشتر شده است.

دانشمند ایرانی میزان برخورد سیارک ها با زمین را تخمین زد

طی این پژوهش، مزروعی و همکارانش در انگلیس و ایالات متحده آمریکا فهرستی از چاله های محل برخورد اجسام آسمانی با سطح ماه و زمین را بررسی کردند. آنها چاله هایی را بررسی کردند که عرض آنها بیش از 20 کیلومتر بود. طبق این پژوهش یک صخره آسمانی با عرض 800 متر می تواند چنین چاله ای روی سطح سیاره ایجاد کند.در مرحله بعد آنها تاریخ برخورد اجسام با سیاره را نیز معین کردند.

این درحالی است که ماه و زمین به یک اندازه شاهد برخورد صخره های آسمانی بوده اند. زیرا هر دو در یک نقطه در فضا هستند.

به طور دقیق مزروعی و همکارانش با استفاده از اطلاعات مدار گرد شناسایی ماه(Lunar Reconnaissance Orbiter) چاله های ناشی از برخورد سیارک ها با ماه را بررسی کردند. سپس آنها معین کردند آیا تعداد چاله های حاصل از برخورد سیارک با عرض بیش از 10 کیلومتر روی ماه و زمین به یک اندازه است یا خیر. آنها در جهت تحقیقات خود متوجه شدند دوسیاره در این زمینه مشابهت های فراوانی دارند. همین امر نشان داد حدود 290 میلیون سال قبل میزان برخورد سیارک های عظیم به دو سیاره ماه و زمین که چنین چاله های عمیقی را ایجاد کند نسبت به 700 سال قبل از آن 2.6 برابر بیشتر شده است.

برخورد اجسام آسمانی با زمین که بیش از 650 میلیون سال قبل اتفاق افتاده به دلیل یخبندان از سطح سیاره خاکی محو شده است.بنابراین دانشمندان چاله های ناشی از برخورد سیارک ها بین 650 میلیون تا یک میلیارد سال قبل را روی ماه به عنوان نمونه بررسی کردند. ماه راهنمای خوبی برای تخمین میزان برخورد سیارک ها با زمین است زیرا فاصله آن تا سیاره خاکی کم است و چاله های ناشی از برخورد روی آن به مدت طولانی تری باقی می مانند.

البته نباید نگران خطر برخورد سیارک ها با زمین بود، زیرا حتی با وجود افزایش احتمالات برخورد، هنوز هم به طور متوسط هر یک یا چند میلیون سال احتمال دارد سیارکی با زمین برخورد کند.از سوی دیگر اطلاعات ناسا از سیارک هایی که احتمال دارد با زمین برخورد کنند، نشاندهنده آن است که در حال حاضر هیچ خطری زمین را تهدید نمی کند.

درهمین راستا عظیمترین خطر شناخته شده، یک سیارک با عرض 1.3 کیلومتر است که هر 861 سال یکبار فاصله آن با زمین به کمترین مقدار می رسد. اما طبق تخمین کارشناسان به احتمال 99.988 درصد این سیارک با زمین برخورد نخواهد کرد.

سارا مزروعی، دانشمند دانشگاه تورنتو و مولف ارشد این تحقیق می گوید: این تحقیق نشان دهنده احتمالات است. برخورد سیارک ها با زمین به ندرت اتفاق می افتند و من نگران آن نیستم.

از سوی دیگر هنوز معین نیست حدود 300 میلیون سال قبل چه اتفاقی افتاده است. مزوعی در این باره می گوید: شاید یک خانواده سیارکی فروپاشی و به کمربند سیارکی تبدیل شده است. این صخره های فضایی به سمت زمین و ماه حرکت کردند .

بسیاری از دانشمندان معتقدند حدود 65 میلیون سال قبل برخورد سیارکی با زمین (در منطقه آمریکای مرکزی فعلی) به انقراض دایناسورها منجر شده است.

این درحالی است که محققان نظرهای مختلفی درباره این تحقیق دارند.

این تحقیق در ژورنال ساینس منتش شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 823

به "دانشمند ایرانی میزان برخورد سیارک ها با زمین را تخمین زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمند ایرانی میزان برخورد سیارک ها با زمین را تخمین زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید