دیدنی های رم، پایتخت باستانی ایتالیا (قسمت دوم)

به گزارش مجله آرنا، رم یکی از شهرهای باستانی ایتالیا و کل اروپا است. با سفر به این شهر، گویی به تاریخ و گذشته پرشکوه این قاره سفر می کنید. اگر دوست دارید روزی رم مقصد سفر شما باشد، با خبرنگاران همراه شوید تا دیدنی های آن را به شما معرفی کنیم.

دیدنی های رم، پایتخت باستانی ایتالیا (قسمت دوم)

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

رم همیشه در فهرست زیباترین شهرهای باستانی دنیا قرار می گیرد. جای جای این شهر پر از آثار هنری، کاخ، پارک، کلیسا، باغ، معبد، ویلا، میادین و تئاتر است که هر یک داستان پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و به روزگار امروز رسیده است. رم به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای گردشگری دنیا، جاذبه های گردشگری بسیاری برای بازدید دارد. تاریخ و مسیحیت در اروپا از این شهر ریشه گرفته است. در هر گوشه و کنار رم می توانید تاریخ و هنر را به تماشا بنشینید. این شهر به چندین منطقه تقسیم می گردد و بخش مرکزی آن، بیشترین آثار تاریخی را در خود جای داده است. شاید بازدید از تمامی جاذبه های گردشگری رم در یک سفر ممکن نباشد، اما می توان با شناخت این جاذبه ها طوری برنامه ریزی کرد که در حد توان، از بیشترین نقاط دیدنی آن دیدن کرد. در ادامه با معرفی جاذبه های گردشگری رم همراه ما باشید:

کاتاکومب و جاده آپیان (Via Appia Antica)

کاتاکومب سان کالسیتو و سان سباستینو، هر دو گورستان های زیرزمینی در Via Appia Antica هستند. سان کالیستو منطقه ای گسترده شامل 300 الی 400 متر است، با شبکه های ارتباطی پیچیده ی متشکل از گذرگاه ها و اتاق هایی که در توفا (نوعی از سنگ های رسوبی) تراشیده و کنده کاری شده است. علاوه بر مقبره ها، سان کالیستو 6 کلیسای مقدس کوچک دارد که بین سال های 290 تا 310 میلادی ساخته شده اند که مجسمه ها و نقاشی های دیواری دوران اوایل ظهور مسیحیت در آن به چشم می خورد. در سردابه پاپی (Papal Crypt) کلیسا، آرامگاه های پاپ های قرن سوم وجود دارد که با کتیبه ها و سنگ نبشته های یونانی قابل شناسایی هستند.

موقعیت کاتاکومب روی نقشه

سان سباستینو که یکی از 7 کلیسای زیارتی رم است، در قرن چهارم میلادی، در محل گورستان های قدیمی و گوردخمه ها (همزمان با ساخت قصر کنستانتین) ساخته شده است و می توان در آن به گشت و گذار و اکتشاف پرداخت. آرامگاه ها در چندین طبقه، با نقاشی های زیبا، تزئیناتی از گچ و سیمان و کتیبه هایی که قدمت آن ها به قرن اول میلادی می رسد، وجود دارند. اگرچه به نظر می رسد که بقایای مقدس برای محافظت در زمان ظلم و ستم به این مکان آورده شده اند، اما این مکان ها، گورستان بودند نه مکان های مخفی برای مسیحیان.

در سمت غربی راه آپیان، در فاصله نزدیک سان کالیستو، گوردخمه های دومیتیلا (Domitilla) واقع شده است. این کاتاکومب با 15 کیلومتر اتاق های زیرزمینی و گذرگاه ها و دخمه های کامل کلیسا، بزرگ ترین و چشمگیرترین کاتاکومب در رم است. این گوردخمه وقف نرئوس و آشیل شده و این کلیسا مهم ترین مقصد زیارتی تا قرون وسطی بود. بیش از 80 مقبره نقاشی شده و یک نقاشی روی گچ مربوط به قرن دوم میلادی (شام آخر) در گالری این بنا نگهداری شده است.

بیرون سان سباستیانو، طاق Drusus واقع شده است که در نزدیکی شروع راه آپیان است. راه آپیان قدیمی ترین و مهم ترین شاهراه روم باستان است که 300 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است و تا 190 سال قبل از میلاد، تا بندر Brindisi امتداد یافته است. به موازات این جاده، ویرانه هایی از قنات ها و کانال های آب وجود دارد که آب شهر را تامین می کردند. در دو طرف جاده درختان سروی وجود دارد که باقی مانده های مقبره های متعلق به خانواده های اشرافی رومی است. مهم ترین این مقبره ها، آرامگاه Caecilia Metella و شوهرش است که در قرن اول میلادی به خاک سپرده شده اند.

ویتوریانو (بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم)

این بنا که یادبودی است برای پیروزی اتحاد ایتالیایی ها و به احترام اولین پادشاه آن ساخته شده است، چه به نظرتان باشکوه بیاید و چه یک بنای تاریخی زشت، باید اعتراف کنید که بی تردید یکی از بناهای تاریخی باعظمت رومی است. بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم بین سال های 1885 تا 1911، برای جشن موفقیت Risorgimento و وحدت ایتالیایی ها در سال 1870 ساخته شد. این بنا بسیار عظیم است، 135 متر طول، 130 متر عمق و حدود 70 متر ارتفاع. محراب della Patria (محراب وطن و مقبره سربازی ناشناخته) در این بنا واقع شده است. در بخش شرقی بنا، موزه مرکزی del Risorgimento واقع شده که موزه جالبی در خصوص جنبش استقلال ایتالیا است.

موقعیت ویتاریانو روی نقشه

موزه ملی حمام دیوکلتیان (Terme di Diocleziano)

حمام دیوکلتیان بسیار بزرگ بود و امروزه شامل 2 کلیسا، بخش های بزرگی از صومعه کارتوس و موزه اصلی می گردد. مایکل آنجلو از حمام به عنوان اسکلت ساختمان کلیسای Santa Maria degli Angeli استفاده کرد و موزه ملی رم را پر از گنجینه های عتیقه کرد که از آن جمله می توان به مجسمه های یونانی و رومی، تابوت های قبل و بعد از مسیحیت و موزائیک ها و نقاشی های زیبا اشاره نمود. کلیسای San Bernardo alle Terme در اواخر قرن 16 و در ساختمانی مدور در گوشه ای از حمام ساخته شده است. گنبد این بنا شبیه گنبدی است که در پانتئون وجود دارد اما اندازه گنبد این کلیسا، نصف آن است.

موقعیت حمام دیوکلتیان روی نقشه

تپه پالاتین

تپه پالاتین به طور استراتژیک 50 متر بالاتر از Tiber واقع شده است و سندی است که اولین سکونتگاه های رومی را به تصویر می کشد. برش های سنگی در مقابل معبد Cybele پیدا شده که نشان از فعالیت های بشر در قرون گذشته (اوایل قرن نهم قبل از میلاد مسیح) دارد. بعدها این مکان امپراطورها و خانواده های بزرگ اشرافی این مکان را انتخاب کردند تا در آن کاخ بسازند. باغ های فارنس در این تپه، در قرن 16 میلادی برای Cardinal Alessandro Farnese ساخته شد که پارکی است تفریحی و دارای تراس، عمارت، چمن زار، گل ها، درختان و آب نماهایی که به عنوان صحنه ای برای اجتماعات اجتماعی ساخته شده است.

موقعیت تپه پالاتین روی نقشه

از مهم ترین و برجسته ترین بناهای تاریخی تپه پالاتین می توان به خانه لیویا (همسر آگوستوس)، دخمه Cryptoporticus، دموس فلاویا، دموس آگوستانا و تحسین برانگیزتر از همه، حمام Septimius Severus اشاره نمود. تپه پالاتین مکانی دوست داشتنی برای گشت و گذار و کاوش است؛ اینجا پارکی است که با ویرانه های باشکوه و شچمگیر رومی ترکیب شده است.

میدان پیازا ناوونا

یکی از برجسته ترین بناهای باروک در رم، میدان پیازا ناوونا است که هنوز هم مشخصه ورزشگاه رمی که توسط امپراطور دومیتیان ساخته شده است را دارد. در دوران قرون وسطی نیز از این میدان به عنوان محل برگزاری جشنواره ها و مسابقات اسب دوانی استفاده می شد و توسط Borromini، کسی که چندین کاخ و کلیسای SantAgnese (در سمت غربی میدان) طراحی نموده است، به سبک باروک بازسازی شد. نما، منار و گنبد این بنا نشان دهنده روشی است که معمار باروکی، سطوح مقعر و محدی، جناغی، پنجره ها و ستون ها را به شکل قطعات مرتبط درست نموده است. در سردابه کلیسای SantAgnese بقایای کف موزائیک رومی به چشم می خورد. SantAgnese الگویی برای کلیساهای باروک و روکوکو در ایتالیا و جاهای دیگر است.

موقعیت میدان پیازا ناوونا روی نقشه

اگرچه Borromini میدان و نمای آن را طراحی نموده است اما این رقیب بزرگ او، برنینی بود که بخش عمده ای از تزئین مرکز آن را که آب نمای زیبای باروکی است (آب نمای Fontana dei Fiumi)، انجام داد. این آب نما 4 رودخانه را به تصویر می کشد که به نظر می رسد هر یک از آن ها بزرگ ترین رودخانه در هر قاره باشد. پیکرهایی که رود نیل، رود گنگ، رود دانوب و رودخانه پلاتا را به صورت انسان درآورده است، در اطراف حوض بزرگ قرار دارند و هرکدام به گیاهان و جانوران مناطق مربوطه خود همراه شده است. دو فواره دیگر در این میدان، Fontana del Moro و Fontana del Nettuno است که اولی در مقابل Palazzo Pamphili واقع شده است و در قرن 16 ساخته شده و دیگری به شکل الهه اقیانوس است و در قرن 19 بنا شده است.

امروزه این میدان مملو از اهالی رم، گردشگران، هنرمندان خیابانی، سوغاتی فروشان، کافه ها و در ماه دسامبر، محل برگزاری یکی از بهترین بازارهای کریسمس است. در همان نزدیکی، بین میدان و پانتئون، کلیسای San Luigi dei Francesi واقع شده است که 3 نقاشی مهم از Caravaggio، هنرمند قرن 16 در آن به نمایش گذاشته شده است.

میدان تراژان (Foro di Traiano)

بزرگترین و محافظت شده ترین میدان دوران امپراطوری روم، میدانی است که امپراطور تراژان، در اوایل قرن دوم ساخته است و شامل مجموعه قابل توجهی از ساختمان ها و بناهای تاریخی است که می توان به یک معبد، کلیسا، چندین بازار و 3 بنای یادبودی که به احترام پادشاه ساخته شده، اشاره نمود. در دوران قرون وسطی ساختمان های جدید در اطراف این میدان ساخته شد که شامل Torre delle Milizie و کلیساهای دوقلوی anta Maria di Loreto و Santissimo Nome di Maria می گردد. خیابان های مدرن نیز در اطراف این بنا دیده می گردد. از این ویرانه های، دیدن کلیسای Ulpia که در دوردست واقع شده است، سخت است که سالن آن 130 در 125 متر است و 2 کتابخانه نیز به آن متصل شده است.

موقعیت میدان تراژان روی نقشه

با این حال می توانید ستون پیروزی تراژان را ببینید که بین کتابخانه واقع شده است و هنوز هم بنایی باشکوه است و قدرت امپراطوری روم و مهارت مجسمه سازان رومی را به تصویر می کشد. این ستون 38 متری از سنگ مرمری ساخته شده که از جزیره Paros در یونان آورده شده بود. ستون تراژان با کتیبه های 200 متری پوشیده شده است که در آن 2500 شخصیت، جنگ های امپراطور تراژان، مبارزه سربازان، اسب های خرامان و تجهیزات نظامی رومیان به زیبایی به تصویر کشیده شده است. در پایه ستون، قبلا گلدانی طلایی وجود داشت که حاوی خاکستر تراژان، امپراطوری که تحت فرمانروایی او، امپراطوری روم گسترش یافت، بود. دیوارهایی با آجر قرمز و سقف هایی با طاق های بلند بازار نیم دایره شکل 3 طبقه پشت این میدان واقع شده است.

حمام های کاراکالا (Baths of Caracalla)

ساخت حمام های کاراکالا در سال 216 میلادی به اتمام رسید و خیلی بیشتر از حمام عمومی بود. این حمام ها یک مرکز ورزشی کامل با حمام های آب گرم و سرد، یک استخر شنا، سونای خشک و بخار، ژیمناستیک و امکانات ورزشی، اتاق ها، باغ ها، مغازه ها، آرایشگاه ها و کتابخانه های عمومی بود. سازه ای عظیم و باابهت، منطقه ای به مساحت 300 متر مربع را پوشش می دهد که شامل مجموعه ای از سالن های غول پیکر که گنبدها و طاق های آن با ستون های بسیار بزرگ ثابت نگهداشته شده اند. این بنا 1500 نفر ظرفیت دارد. طبقه ها و دیوارهای آن با سنگ مرمر، موزائیک و نقاشی های دیواری پوشانده شده است و هنوز هم ویرانه های آن می توان نشانه هایی از شکوه و عظمت گذشته بنا را مشاهده کرد.

موقعیت حمام کاراکالا روی نقشه
منبع: کجارو / planetware.com
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 453

به "دیدنی های رم، پایتخت باستانی ایتالیا (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های رم، پایتخت باستانی ایتالیا (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید