راه اندازی اولین مدرسه سبز کشور در پایتخت

به گزارش مجله آرنا، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران از راه اندازی اولین مدرسه با بهره وری سبز کشور در پایتخت اطلاع داد.

راه اندازی اولین مدرسه سبز کشور در پایتخت

به گزارش مجله آرنا به نقل از ایسنا، علی شهری با اعلام این خبر اظهار کرد: هدف راهبردی مدیریت سبز و استفاده بهینه از انرژی را طی دو سال اخیر در نوسازی مدارس استان تهران به صورت جدی مورد توجه قرار داده ایم.

وی اضافه نمود: به همین دلیل طراحی مدارسی با شاخص های بهره وری سبز با سه رویکرد تبدیل مدرسه در حال بهره برداری و تبدیل مدرسه در حال ساخت به مدرسه با بهره وری سبز و صیانت از هویت معماری ایرانی اسلامی در دستور کار نهاده شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با بیان اینکه در واقع عملیات ساخت مدرسه سبز به تازگی آغاز شده و اولین استانی هستیم که آن را اجرا کردیم، گفت: مدرسه در حال بهره برداری شهید حسن باقری با 7000 متر زیربنا در منطقه 5 تهران به عنوان پایلوت این طرح در استان تهران در نظر گرفته شد و مورد بازنگری های کلی به لحاظ شاخص های مدنظر نهاده شد.

شهری اضافه نمود: با کوشش های اجرا شده در فصل تابستان برای ایجاد تغییرات ساختاری، در حال حاضر این مدرسه به مدرسه ای با بهره وری سبز تبدیل شده است.

شهری ادامه داد: از جمله اصلاحات اجرا شده می توان به جمع آوری یا راهنمایی آب باران برای پر کردن فلاش تانک سرویس های بهداشتی و آبیاری فضای سبز و نصب آبگرمکن خورشیدی برای تأمین آب مصرفی ساختمان، بهره مندی از تجهیزات کم مصرف الکتریکی مانند چراغ های ال ای دی، نصب کولرهای آبی جدید، نصب پنجره های فلزی دوجداره و طراحی محوطه با پوشش گیاهی اشاره نمود.

وی با بیان اینکه در ساخت و بازطراحی مدارس با بهره وری سبز بسیاری از الگوهای مصرفی مورد تأکید نهاده شده است، گفت: موضوع توجه به کاهش مصرف انرژی یکی از موضوعات بسیار حائز اهمیت در طراحی این مدارس است. در مدرسه بازطراحی شده شهید باقری در منطقه پنج تهران نیز این رویکرد عملیاتی شده است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران اضافه نمود: همچنین کوشش شده است تا با استفاده از تجهیزات جدید مرتبط با انرژی بتوانیم در مصرف برق، آب، گاز، نگهداشت گرمایش و سرمایش در فصول مختلف و همچنین ایجاد فضایی آرام برای تحصیل دانش آموزان برنامه ریزی مدونی داشته باشیم.

شهری ادامه داد: مدارس با بهره وری سبز با معیارهایی ساخته می شوند که در کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف کاغذ و مواد مصرفی و لوازم اداری، بازیافت ضایعات و غیره در مدارس نیز موثر باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 456

به "راه اندازی اولین مدرسه سبز کشور در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی اولین مدرسه سبز کشور در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید